Sjedinjene Američke Države i Kina postigle su dogovor o privremenom smanjenju međusobnih carina, što se smatra prvim konkretnim korakom prema ublažavanju višegodišnjeg trgovinskog sukoba između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava. Dogovor dolazi nakon višemjesečnih napetosti koje su uzdrmale globalna tržišta i izazvale strah od recesije.
Prema dogovoru, SAD će smanjiti dodatne carine na kineske proizvode s 145% na 30%, dok će Kina uzvratiti sniženjem carina s 125% na 10%. Unatoč dogovoru, postojeće carine uvedene prije 2. travnja – uključujući i one iz razdoblja predsjednika Donalda Trumpa – ostaju na snazi, kao i neka druga trgovinska ograničenja.
Komentari stručnjaka: “Ovo je primirje, ne kraj rata”
Gostujući u emisiji “U mreži Prvog”, stručnjaci su istaknuli da ovaj dogovor ne predstavlja kraj trgovinskog sukoba, već samo privremeno olakšanje.
Zorana Baković, specijalna dopisnica za Aziju lista Delo, smatra da ključna retorika o razdvajanju od Kine još uvijek nije nestala:
“Ne možemo reći da je ovo kraj sukoba. SAD se i dalje fokusira na sektore visoke tehnologije i digitalizacije, gdje pokušava zaustaviti kineski napredak. Ovo je samo pauza u sukobu, ne njegov kraj”, naglasila je.
Ekonomski analitičar Ljubo Jurčić dodaje:
“Ovo nije kraj rata, nego primirje. SAD želi zaustaviti liberalnu trgovinu jer sada više odgovara Kini. Ovo je čista geoekonomika”.
Profesor Zvonimir Stopić sa Sveučilišta Capital Normal u Pekingu izjavio je da postoji generalna strategija razdvajanja dvaju gospodarstava, ali da je veliki dio dosadašnjeg sukoba bio kaotičan i bez jasnog plana.
“Sada se industrije pokušavaju vratiti u SAD, ali ne uz otvaranje novih radnih mjesta – već mehanizacijom. Pitanje je koliko je toga zapravo bilo strateški planirano”, kazao je Stopić.
Tko je pobjednik? Nitko – osim tržišta
Baković zaključuje da pobjednika nema, ali da je tržište pokazalo snagu:
“Tržište je jedini istinski pregovarač. Natjeralo je obje strane da popuste. Svijet će sada lakše disati, ali nikada više neće biti isti. Morat će se tražiti novi modeli i alternativni trgovinski putevi”.