Ministar obrane Ivan Anušić tijekom današnjeg izlaganja u Varšavi na sigurnosnoj konferenciji Defence24Days naglasio je da je europski plan ReArm Europe velika prilika za jačanje obrambene samostalnosti europskih zemalja, ali je upozorio kako će taj plan biti uspješan samo ako se smanji birokracija i ubrzaju postupci nabave oružja.
“Kako bi se europske zemlje učinkovito i u razumnom roku naoružale u sklopu plana ReArm Europe, potrebno je pojednostaviti birokraciju – i na europskoj, i na nacionalnim razinama. U utrci smo s vremenom i imamo odgovornost za sigurnost naših zemalja i naroda, zato procese naoružanja moramo ubrzati. Procesi nabave naoružanja komplicirani su; na novo naoružanje dugo se čeka, a cijene su zbog narušene sigurnosne situacije bitno veće nego što su bile prije ruske agresije na Ukrajinu”, poručio je ministar Anušić.
U panel-raspravi uz Anušića su sudjelovali i visoki obrambeni dužnosnici Poljske i Litve. Posebno je istaknut poljski model, koji se trenutačno smatra predvodničkim u Europi — s izdvajanjem čak 4,7% BDP-a za obranu, u odnosu na hrvatskih 2%, odnosno planiranih 3% do 2030.
Anušić je podsjetio na ključne hrvatske nabave: eskadrilu Rafalea, dolazak Bayraktara TB2, kupnju tenkova Leopard 2A8, raketnog sustava HIMARS i nadolazeću korvetu te je rekao da Hrvatska želi iskoristiti ReArm i za razvoj domaće vojne industrije.
Jedna od važnijih poruka bila je da je jugoistok Europe i dalje osjetljivo područje, a Hrvatska u tom kontekstu vidi stabilnost regije kao svoj strateški prioritet. U Poljskoj, s kojom njegujemo odlične odnose, vidi se važan partner za zajedničke obrambene projekte.
“Hrvatska ima iskustvo iz Domovinskog rata, koje ne želimo ponoviti. Cilj nam je stabilno i sigurno okruženje, a to znači mir i sigurnost na jugoistoku Europe. Hrvatska u Poljskoj, s kojom imamo odlične bilateralne odnose, vidi veliku saveznicu i partnera s kojim možemo razvijati i zajedničke projekte kad je riječ o razvoju obrambene industrije”, poručio je ministar Anušić, javlja MORH.
Sprema se bitna povijesna obrambena suradnja Hrvatske i Bugarske: Širenje nakon Kosova i Albanije