Na sjednici Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, održanoj 24. travnja u Zagrebu, glavna tema bila je raspodjela sredstava za financiranje programa nacionalnih manjina u 2024. godini. Iako je ukupni proračun za te svrhe povećan s prošlogodišnjih 9,7 na 11 milijuna eura, najviše pažnje izazvalo je smanjenje sredstava za tjednik Novosti – s 610.000 na 400.000 eura, što je i dalje ogroman iznos.
Rekordan broj prijava, ali i prijepori oko raspodjele
Predsjednik Savjeta Tibor Varga istaknuo je kako je na javni poziv pristiglo 1352 programa iz 250 udruga i ustanova, što je porast u odnosu na prethodnu godinu. Ukupno je zatraženo 16,6 milijuna eura, čak 30 % više nego lani.
Raspodjela sredstava uključuje različite kategorije: informiranje, izdavaštvo, kulturni amaterizam i manifestacije. Ipak, unatoč povećanju proračuna, nekoliko organizacija doživjelo je značajna smanjenja, a najviše pažnje izazvao je rez sredstava Novostima, što su neki članovi Savjeta nazvali političkom odlukom.
Reakcije zastupnika: “Politički obračun s neovisnim medijima”
Zastupnik talijanske manjine Furio Radin izjavio je da je smanjenje financiranja Novosti “politički čin”, dok je Milorad Pupovac (SDSS) ocijenio kako je riječ o pokušaju ušutkivanja drukčijeg mišljenja i udar na neovisne medije.
“Zabrinuti smo zbog otvaranja prostora za napade na nezavisne medije od stranke koja se izjašnjava protiv prava nacionalnih manjina, što bi moglo intenzivirati političke napade na druge medije. Ne želimo stvarati loše odnose s drugim nacionalnim manjinama i kočiti njihove programe, pa ćemo biti suzdržani, ali ćemo svoje mišljenje dati u pisanom obliku” rekao je Milorad Pupovac, koji je ponovio da je današnji akt pokušaj ušutkivanja drugačijih mišljenja, prenose Novosti.
Zastupnik romske manjine Veljko Kajtazi upozorio je da je zbog nepoznavanja aktivnosti romskih udruga smanjen broj financiranih programa, što bi moglo dovesti do prestanka obilježavanja važnih datuma za romsku zajednicu.
Bošnjački zastupnik Armin Hodžić ukazao je na neravnotežu u financiranju između tiskanih i digitalnih medija, koji su, prema njegovu mišljenju, dostupniji široj publici.
Većina srpskih organizacija s povećanim sredstvima
Unatoč smanjenju za Novosti, većina srpskih organizacija dobila je znatna sredstva:
Zajedničko vijeće općina (ZVO): 331.000 eura (159.000 za ZVO, ostatak članicama),
Srpski demokratski forum: 100.500 eura,
SKD Prosvjeta: 1,28 milijuna eura,
Srpsko narodno vijeće (SNV): 701.900 eura (400.000 za Novosti),
Privrednik: 80.000 eura (55.000 za podlistak),
Uz to, sredstva su dodijeljena i brojnim KUD-ovima te manjinskim udrugama diljem Hrvatske.
Investicije i manifestacije
U dijelu koji se odnosi na materijalne pretpostavke za kulturnu autonomiju, izdvojeno je 265.400 eura:
150.000 eura za nastavak izgradnje Romskog multikulturnog centra u Murskom Središću,
115.446 eura za Spomen-kuću Nijemaca i Austrijanaca u općini Sirač.
Najavljeno je i ponovno pokretanje manifestacije kulturnog stvaralaštva nacionalnih manjina te nastavak financiranja smotre u Lipovljanima i manifestacije Češka obec u Bjelovaru.
Odluka o raspodjeli sredstava usvojena je većinom glasova, uz pet suzdržanih (Pupovac, Jeckov, Kajtazi, Radin i Vukelić). Kritičari smatraju da se financijska sredstva koriste kao alat političkog pritiska, dok drugi naglašavaju zakonitost i transparentnost raspodjele. Rasprava o utrošku sredstava iz prethodne godine najavljena je za jesen.