Ukrajinski ured za borbu protiv korupcije otkrio više od 17,8 milijuna dolara pronevjere u Ministarstvu obrane, a dio tih novaca koristio se i za kupovinu hotela u Hrvatskoj.
Dana 2. travnja ukrajinski Nacionalni ured za borbu protiv korupcije (NABU) i Ured specijaliziranog tužitelja za borbu protiv korupcije (SAPO) razotkrili su korupcijsku shemu koja uključuje više od 733 milijuna UAH (približno 17,8 milijuna USD) u pronevjerenim sredstvima tijekom nabave hrane za Oružane snage u razdoblju 2022.-2023. Shema je uključivala dužnosnika Ministarstva obrane i povezane dobavljače.
Optužnice su podignute protiv bivšeg načelnika odjela u Ministarstvu obrane, vlasnika povezanih tvrtki za opskrbu, dvojice direktora poduzeća i još jedne osobe koji su sudjelovali u pronevjeri državnih sredstava tijekom nabave hrane za Oružane snage usred ruske invazije punog opsega.
Njihovi postupci se istražuju prema člancima 191.5 (pronevjera, pronevjera ili pretvorba ili imovina malverzacijama), 15.2 (pokušaj kaznenog djela) u vezi sa 191.5, i 209.3 (legalizacija (pranje) novca i druge imovine stečene kriminalnim putem) Kaznenog zakona Ukrajine.
Istražitelji su otkrili da su u razdoblju od 2022. do 2023. zalihe hrane za vojsku bile raspoređene putem unaprijed sastavljenih “kompleta hrane” odabranih iz kataloga od 409 artikala. Međutim, samo 10% tih proizvoda – poput povrća, žitarica, mesa i vode – redovito se naručivalo. Ostatak, uključujući začine, želatinu ili bobičasto voće, rijetko se ili nikad nije naručivalo zbog njihove sezonske prirode.
“Ovaj je sustav omogućio dobavljačima da manipuliraju cijenama – umjetno napuhujući troškove proizvoda velike potražnje, dok su snižavali cijene nepopularnih ili sezonskih proizvoda (kao što su trešnje ili marelice zimi). Na prvi pogled, nije bilo kršenja jer je ukupna cijena kompleta ostala nepromijenjena. Međutim, krumpir, isporučen u tisućama tona, koštao je cijelo bogatstvo, iako je bio sezonski bobičasto i voće, koje se rijetko naručivalo, imalo je vrlo nisku cijenu,” piše NABU.
Između kolovoza i prosinca 2022. dvije tvrtke pod jednim vlasnikom zaradile su više od 17,8 milijuna američkih dolara prekomjerne dobiti pomoću ove sheme, što je potvrdila stručna analiza. Dio sredstava potom je usmjeren pod krinkom dividendi i financijske pomoći povezanim tvrtkama.
Istražitelji sumnjaju da je novac iskorišten za kupnju hotela u Hrvatskoj i druge imovine.
Korupciju je omogućio službenik Ministarstva obrane koji je navodno ignorirao anomalne cijene navedene u katalogu prilikom potpisivanja ugovora.
Nakon početka predsudske istrage u siječnju 2023. – i nakon raširenih medijskih izvješća, uključujući ona o jajima koja navodno koštaju 17 UAH (približno 0,41 USD) po komadu – sudionici sheme snizili su cijene za 11 najtraženijih proizvoda, spriječivši daljnje gubitke u proračunu od 19,2 milijuna USD.
Dana 21. siječnja 2023. medijska kuća ZN.ua izvijestila je da Ministarstvo obrane Ukrajine kupuje hranu za vojnike po cijenama dva do tri puta višim od onih koje naplaćuju u kijevskim trgovinama. Prosinački ugovor s prehrambenom tvrtkom potpisao je u ime ministarstva Bohdan Hmelnickji, tadašnji šef Odjela za državnu nabavu pri Ministarstvu obrane Ukrajine, koji je bio umiješan u slučaj pronevjere 580.000 američkih dolara tijekom nabave vojnog streljiva.
Ogorčenje javnosti izbilo je zbog novinarske istrage koja je navela zloglasnu brojku “17 UAH po jajetu”. U to je vrijeme Ministarstvo obrane nazvalo priču manipulativnom i obmanjujućom, a tada je ministar obrane Oleksij Reznikov negirao krivnju.
Kasnije je u intervjuu za Ukrajinsku pravdu priznao da je reagirao previše emotivno i obećao da će provjeriti nalaze novinara.
Zamjenik ministra obrane Vjačeslav Šapovalov podnio je ostavku 24. siječnja zbog skandala, a Hmjelnicki je sljedeći dan smijenjen s mjesta voditelja odjela za nabavu.
Premijer Denis Šmihal kasnije je naredio reformu sustava nabave za oružane snage, zahtijevajući objavljivanje cijena za hranu i robu.
Ministarstvo obrane Ukrajine izjavilo je da surađuje s agencijama za provođenje zakona kako bi se uklonili rizici od korupcije u nabavi za Oružane snage, dok istodobno provodi novu arhitekturu nabave prema NATO standardima, piše Ukrajinska Pravda.
Ukrajinka kupila pa prodala hotele
Kako su hrvatski mediji pisali u siječnju 2024. godine, Ukrajinka Tetjana Glinjana je naprasno prodala sva tri hotela u Splitu, koja je nedugo prije kupila. Kontroverzna Tetjana koja je radila za ukrajinsku vojsku pokupovala je poznate hotele u Splitu, svi su na top lokacijama.
Glinjana je u središte medijske pozornosti došla kad su ukrajinski mediji objavili, a Slobodna Dalmacija dodatno istražila, da je pokupovala nekoliko splitskih hotela za, kako se ugrubo procjenjuje, 20-ak milijuna eura.
Neobično je kako je to napravila čim je sve to objavljeno.
Prodala je svoje firme koje su upravljale udjelima u hotelu “Mirari” (18 soba, restoran i bazen na krovu), “Ora” (24 sobe, restoran i kongresni centar za 50 osoba), “Luxe” (30 soba, restoran, SPA centar i konferencijsku dvoranu za osam osoba).
Dvije (od tri) tvrtke su ranije bile u vlasništvu splitskih poduzetnika Joze Parčine i Stjepka Ore, a Tetjana je vlasništvo sve tri prebacila na Dijana Jahjefendića, splitskog poduzetnika u javnosti najpoznatijem po kratkom braku s glumicom Anom Gruicom.