Premijer Andrej Plenković je u Bruxellesu na sjednici Europskog vijeća, prije koje je odgovarao na novinarska pitanja o Aleksandru Vučiću i reakciji na sporazum između Hrvatske, Albanije i Kosova.
Srbija je prekjučer loše reagirala na Memorandum koji je Hrvatska potpisala s kolegama Kosova i Albanije. Nazivaju sve sigurnosnom prijetnjom srpskom narodu.
Prošlo je vrijeme kada je Hrvatska pitala Beograd što će i kako raditi, poručio je jučer, kako smo izvijestili, ministar obrane RH Ivan Anušić.
“To vrijeme je davno iza nas i neće se više nikada ponoviti. Hrvatska je 35 godina samostalna i neovisna država koja je prošla pet godina agresije iz Beograda. Mi surađujemo, radimo na razvoju naših obrambenih industrija, želimo proširiti suradnju i to je tema koju smo danas imali s Hrvatskom udrugom poslodavaca, raditi zajedno i s drugim zemljama i s drugim industrijama i njihova znanja, njihov transfer znanja prenositi kod nas i naš transfer znanja njima prenositi.
I to upravo s Albanijom i Kosovom ćemo učiniti i raditi. Na suradnji, na suzbijanju kibernetičkog ugrožavanja, tj. strateškim, na hibridnom ratovanju u kojem je i Hrvatska izložena kao i Albanija, kao i Kosovo, već punih pet ili šest godina. Na tom radimo zajedno na sprečavanju svih tih ugroza koji se događaju na teritoriju naših triju zemalja.
I to je sukus cijelog tog Memoranduma, ali kao što sam rekao, neće Hrvatska sigurno pitati Beograd što će raditi”, objasnio je jučer Anušić.
Vučić o Memorandumu
Srbija je iskoristila taj dokument da podigne prašinu u javnosti, a Vučić kazao je da potpisivanjem ovog sporazuma kršenje takozvanog subregionalnog sporazuma o kontroli naoružanja iz 1996. godine, te da o svemu Hrvatska i Albanija sigurno nisu izvijestile NATO.
Srbijanskom predsjedniku danas je stigao odgovor premijera Andreja Plenkovića, koji je kazao kako se ‘nada da će netko odvojiti pet minuta da pročita tekst’ sporazuma između Hrvatske, Albanije i Kosova.
‘To su uobičajeni sporazumi na razini minstara. Mi smo bili u poziciji da napravimo jedan takav dokument koji pomaže njihove napore u reformama, razmjena iskustava i zajednička suradnja. On nije neprijateljskog karaktera. Razumijem da se treba tražiti probleme dalje, ali u ovom tekstu ih nema. Hrvatska za to ne treba nikog pitati, ni Srbiju ni NATO’, poručio je Plenković iz Bruxellesa.
Odgovarajući na pitanje novinara o stanju na jugozapadnom Balkanu, Plenković je najavio da će iskoristiti sjednicu Europskog vijeća kako bi skrenuo pozornost na to što se događa u regiji.
‘Mi moramo pratiti stabilnost BiH i situaciju u Srbiji. Vrijeme je da se jedan dio pozornosti fokusira i na područje koje se pokazalo zapaljivo posljednjih godina’, kazao je Plenković, prenosi tportal.
Anušić poručio Vučiću: Prošlo je vrijeme kada je Hrvatska pitala Beograd što će i kako raditi