Iako su škole bile otvorene za sve učenike, u mnogima nije bilo moguće organizirati nastavu. Profesori u štrajku – u zbornicama na administrativnim poslovima, javlja HRT.
– Svaki učenik koji je došao u školu adekvatno je zbrinut, ili na nastavi, ili na nacionalnim ispitima, ili na tzv. čuvanju, kaže Veronika Šmanjak, ravnateljica OŠ Marina Držića, Dubrovnik, piše HRT.
– S obzirom da su većina učenici putnici, pretpostavljam da je to razlog što većinu roditelji nisu poslali u školu. S obzirom da je većina djelatnika u štrajku, nastava se održava u knjižnici s 30-ak učenika, kaže Zdenka Sršen Jurčević, ravnateljica Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole, Zadar.
Prema podacima Nacionalnog centra koji provodi nacionalne ispite, ispit iz prvog stranog jezika nije se pisao u 27 osnovnih škola. Neće se pisati u drugom terminu.
– 90% učitelja je u štrajku, zbog toga nije bilo moguće organizirati nastavu i provesti nacionalne ispite, kaže prof. Slaven Jurić, sindikalni povjerenik, OŠ Kustošija, Zagreb.
U nekim se školama nije štrajkalo.
– Ovog puta smo se odlučili za nesudjelovanje u štrajku, iako, naravno, podržavamo sve sindikalne akcije, svakako imamo razloga boriti se za svoja prava, kaže Branka Štefok Bojadžija, ravnateljica Osnovne škole Borovje.
Štrajka se za povećanje plaća, pravednije koeficijente, odgodu modularne nastave u strukovnim školama, ali i za dostojanstvo struke, čujemo u zbornicama.
– Mi nikad nismo bili izjednačeni s ljudima koji imaju istu stručnu spremu kao mi, već se prema nama ponašaju kao da smo diplomu našli na cesti, kaže Elvira Korman, prof. matematike i informatike, Prehrambeno tehnološka škola, Zagreb.
– Poruka ministru – ako nam uskrati dnevnicu, a bude tražio da te sate odradimo, neka nam to plati kao honorar, kaže prof. Antonija Žaja, Medicinska škola Šibenik.
Štrajkalo se i na fakultetima.
– Mi smo došli u naše predavaonice i sa studentima razgovarali o razlozima za štrajk, nama je važna njihova podrška, oni su akademski građani, mogu reći da su dosta pozitivno reagirali, kaže Ana Petek, sindikalna povjerenica NSZVO, Fakultet političkih znanosti Zagreb.
Organizatori štrajka upozorenja zadovoljni odzivom, pokazalo se, ističu, da prosvjetare Vlada nije uspjela zastrašiti ni najavom da im dan štrajka neće platiti.
– U srednjim 88%, 79% u osnovnim školama, to je otprilike 10.000 kolega i kolegica, samo u jednom od 3 sindikata, ističe Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata Preporod.
– 97,9% podružnica jučer je prijavilo štrajk, to govori da je odaziv velik, kaže Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske.
Prema sindikalnim podacima, u vertikali obrazovanja, danas je štrajkalo više od 37 000 prosvjetara.
Nisam impresioniran tim brojkama, poručuje ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs, a premijer Andrej Plenković rekao je da nastavljaju raditi na povećanju plaća i reviziji koeficijenata, piše HRT.