Američke tvrtke za proizvodnju oružja bit će isključene iz inicijative Europske unije (EU) za izdvajanje za obranu od 150 milijardi eura (165 milijardi dolara), piše Financial Times, pozivajući se na neimenovane dužnosnike.
Isključenje bi također navodno obuhvatilo sustave oružja koje prodaje treća zemlja u kojoj SAD ima “ovlasti za dizajn”, što znači da nameće ograničenja na njihovu proizvodnju, kao što je raketni sustav Patriot.
Međutim, ovo se isključenje ne bi primjenjivalo ako SAD potpiše obrambeno i sigurnosno partnerstvo s Bruxellesom, izvijestio je FT. Isključenje će se – ako se s njim slože zemlje članice EU-a – također proširiti na tvrtke za proizvodnju oružja iz Ujedinjenog Kraljevstva i Turske.
Newsweek je poslao e-mail odjelu za odnose s javnošću Ministarstva trgovine SAD-a za komentar. Newsweek je također poslao e-mail glasnogovornicima obrane u Europskoj komisiji za komentar.
Isključenje američkih proizvođača oružja iz obrambenog fonda EU-a vrijednog više milijardi dolara predstavlja značajan pomak u transatlantskim odnosima, koji je bio na zamahu nekoliko godina i ubrzao se pod predsjednikom Donaldom Trumpom.
Trump je jasno dao do znanja da želi da Europa preuzme više odgovornosti za vlastitu obranu i veću ulogu u NATO-u dok SAD prebacuje fokus na natjecanje s Kinom.
Dok je SAD kroz povijest bio dominantan dobavljač vojne tehnologije europskim državama, neki čelnici EU-a sve više pozivaju na veću neovisnost u obrambenoj nabavi i strategiji.
Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, predstavila je plan za do 870 milijardi dolara u obrambenoj potrošnji u EU, koja akcije Rusije u Ukrajini vidi kao znak da ima veće ambicije na kontinentu, te stoga predstavlja veliku sigurnosnu prijetnju.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron govorio je o potrebi za “strateškom autonomijom”, tvrdeći da se Europa ne bi trebala previše oslanjati na SAD u pogledu vojnih sposobnosti.
Macron je u nedjelju rekao da će izaći i “uvjeriti” svoje europske saveznike koji su “navikli kupovati američku” da umjesto toga troše svoj novac na kontinentalnu tehnologiju.
“Onima koji kupuju Patriote, moramo im ponuditi francusko-talijanski SAMP/T nove generacije”, rekao je Macron francuskim medijima. “Onima koji kupuju F-35, moramo im ponuditi Rafale.”
Ovaj potez također dolazi usred širih geopolitičkih promjena, uključujući zabrinutost zbog političke nepredvidivosti SAD-a. I dolazi u trenutku kada se SAD i EU sukobljavaju oko trgovine, trgujući carinama u razmjeni koju je inicirao Trump, a eskalirao Bruxelles, piše Newsweek.