Milorad Dodik, kojem trenutačno prijeti uhićenje koje su zapovjedile centralne vlasti u BiH, u razgovoru za The American Conservative ustvrdio je kako narod BiH ne želi živjeti i istoj državi, a ima i prijedloge za predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.
Otkako je Daytonski mirovni sporazum okončao građanski rat u Bosni 1995. godine, demokratske uprave dosljedno su radile na njegovom potkopavanju. Tijekom proteklih 30 godina, bosanski projekt pokazao se uglavnom neuspješnim, budući da je zemlja i dalje duboko podijeljena po etničkim linijama. Narod Bosne — Bošnjaci Muslimani, Hrvati katolici i Srbi pravoslavci — ne želi živjeti u istoj državi, rekao je Dodik.
Dodao je kako ovi čimbenici čine Bosnu nefunkcionalnom nacionalnom državom i glavni su razlog zašto toliko ljudi odlazi u druge zemlje.
“Bosna i Hercegovina nije u stanju zadovoljiti osnovne potrebe svojih građana, uključujući poticanje ekonomskog rasta. Zato vjerujem da je Bosna propala država u srcu Europe. Jedina stvar koja nije zakazala u Bosni je međunarodni intervencionizam, vođen administracijom predsjednika Bidena i podržan od strane drugih neokonzervativnih dužnosnika u Washingtonu, D.C., koji i dalje drže zemlju na okupu.Tijekom svoje prve predsjedničke kampanje, Hillary Clinton je tvrdila da je bila pod snajperskom vatrom tijekom putovanja u Bosnu kao prva dama. Međutim, posjetila je zemlju u ožujku 1996., nakon što je rat završio. Ovaj incident nudi otkrivajući uvid u to kako elite Demokratske stranke vide Bosnu i Hercegovinu”, objasnio je Dodik.
Dodik tvrdi kako su Sjedinjene Države uzalud potrošile milijarde dolara na proces izgradnje nacije u Bosni i nisu dobile ništa zauzvrat – apsolutno ništa.
“U istočnom dijelu Republike Srpske, u blizini granice sa Srbijom, nalaze se značajna nalazišta litija, magnezija i drugih rijetkih minerala. Prema nekim procjenama njihova komercijalna vrijednost iznosi više od 100 milijardi dolara. Otvoreni smo za razgovore o ugovoru o rijetkim mineralima s predsjednikom Trumpom. Spremni smo dopustiti pristup tim nalazištima minerala tvrtkama koje odabere njegova administracija. Dodatno, postoji potencijal za suradnju s premijerom Mađarske Orbánom, čija je vlada uključena u ovu investiciju”, objašnjava Dodik.
Istaknuo je kako je Vlada Republike Srpske, u suradnji s predsjednikom Trumpom, spremna ubrzati izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane za sudjelovanje u ovom sporazumu o rijetkim zemljinim mineralima.
“Do sada nismo dodijelili rudarska prava nijednoj zemlji ili stranoj tvrtki. Voljan sam o ovom pitanju razgovarati isključivo s predsjednikom Trumpom i vjerujem da bismo mogli postići obostrano koristan dogovor”, zaključuje Dodik, piše The American Conservative.