Pomoćnik ruskog predsjednika za vanjsku politiku Jurij Ušakov nazvao je danas prijedlog privremenog prekida vatre u Ukrajini zbog ofenzive ruskih oružanih snaga ishitrenom odlukom koja neće koristiti dugoročnom primirju.
“Privremeni prekid vatre od 30 dana. Pa, što nam to daje? Ne daje nam ništa. Ukrajincima samo daje priliku da se pregrupiraju, skupe snagu i nastave isto u budućnosti”, rekao je Ušakov novinarima, prenosi danas državna ruska agencija TASS.
Ove izjave idu u prilog tvrdnjama iz dokumenta objavljenim u Washington Postu.
U dokumentu pripremljenom za Kremlj predlaže se da Rusija produži ukrajinski rat i odugovlači mirovne pregovore koje vodi predsjednik Trump kako se “mirno rješenje ukrajinske krize ne bi moglo dogoditi prije 2026. godine”, objavio je taj list ranije danas na svojim internetskim stranicama, a prenesen je diljem svijeta.
Europske obavještajne službe došle su do dokumenta – koji je u veljači napisao utjecajni think tank u Moskvi s vezama s ruskom Federalnom sigurnosnom službom (FSB) – koji sugerira da bi Moskva trebala biti spremna potkopati svaki mogući mirovni sporazum popisom čudnih zahtjeva kako bi se rat nastavio, izvještava Washington Post.
Ocrtava načine na koje bi Rusija mogla imati koristi od podizanja napetosti između SAD-a, Kine i EU-a kako bi izbacila Trumpovu poziciju da pregovara o miru i kaže da je “nemoguće” da se mirovni sporazum postigne između zaraćenih nacija u roku od 100 dana.
“Mirno rješenje ukrajinske krize ne može se dogoditi prije 2026.”, stoji u izvješću.
Dokument, namijenjen odjelu FSB-a koji nadzire operacije u Ukrajini, odlučno odbacuje pojam mirovnih snaga u Ukrajini unatoč prijedlozima europskih čelnika.
U srijedu je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao da Rusija neće prihvatiti mirovne trupe bilo koje zemlje NATO-a na ukrajinskom teritoriju “ni pod kojim uvjetima”.
Također se govori o potrebi za “potpunom demontažom” “sadašnje” ukrajinske vlade.
“U stvarnosti, trenutni režim u Kijevu ne može se promijeniti iz zemlje. Potrebno je njegovo potpuno demontiranje”, napisao je think tank.
Dokument također odbacuje sve potencijalne političke ustupke Ukrajine kao što je odbijanje Kijeva za članstvo u NATO-u.
Navodi se da bi Rusija trebala inzistirati na suverenitetu nad ukrajinskim teritorijima koje je zauzela tijekom rata i da bi Moskva mogla iskoristiti svoj položaj predlažući da se američkim tvrtkama dopusti eksploatacija minerala rijetkih u Rusiji i teritoriju pod ruskom okupacijom u Ukrajini.
Prokremaljski think tank također je sugerirao da Rusija i dalje žudi za većim teritorijem.
Dokument predlaže tampon zonu u sjeveroistočnoj Ukrajini u blizini ruskih regija Bryansk i Belgorod, zajedno s demilitariziranom zonom u južnoj Ukrajini u blizini Krima, koji je Rusija anektirala 2014. godine.
Odbacio je sve napore SAD-a da djelomično ukine sankcije ako Rusija pristane na mir.
“Nije jasno koja bi bila korist za Rusiju”, navodi se, dodajući da je “očigledno preuveličana važnost faktora sankcija protiv naše zemlje”.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je za Washington Post da ruska vlada “nije bila upoznata s takvim preporukama” navedenim u dokumentu.
Peskov je preporuke nazvao “krajnje kontradiktornim” i rekao da Moskva “radi s više razmatranih opcija”.
Bivši viši direktor za Rusiju u Vijeću za nacionalnu sigurnost za vrijeme administracije predsjednika Georgea W. Busha, Thomas Graham, rekao je za novine da Rusija “nije zainteresirana za rano rješavanje ukrajinske krize”.
“Oni dosljedno govore o temeljnim uzrocima, koji … se tiču unutarnje politike u Ukrajini, i još važnije od toga, europske sigurnosne arhitekture, što bi bila uloga NATO-a”, rekao je Graham.
“Jednostavan prekid vatre, koji to ne uzima u obzir, nije od interesa za Rusiju. A čini se da Trump ne razumije.”
Dokument je napisan tjedan dana prije nego što su najviši američki i ruski dužnosnici sjeli u Saudijskoj Arabiji kako bi razgovarali o mogućim mirovnim pregovorima za okončanje rata bez Ukrajine, navodi Washington Post.
Kijev je u utorak prihvatio prijedlog Washingtona da se donese “trenutni, privremeni 30-dnevni prekid vatre”, nakon što je SAD rekao da će nastaviti razmjenu obavještajnih podataka s Ukrajinom i prekinuti svoju pauzu u vojnoj pomoći.
Trump čeka riječ ruskog predsjednika Vladimira Putina o tome hoće li pristati na 30-dnevno primirje s Ukrajinom kao prvi korak prema mirovnim pregovorima, ali još nije dobio odgovor.