Proširila se jedna od žešćih gluposti da SAD ima gumb za isključivanje svih F-35. Ni ne treba im, istina je poprilično okrutna ako žele da zrakoplovi ne budu operativni.
Kao odgovor na nedavna izvješća europskih medija, Lockheed Martin i nekoliko vlada odbacili su ideju da borbeni avioni F-35 Joint Strike Fighters imaju bilo kakvu vrstu diskretnog ‘prekidača’ koji bi američke vlasti mogle koristiti za daljinsko onesposobljavanje zrakoplova.
Sušta stvarnost je da namjenska sklopka za isključivanje nije potrebna kako bi spriječila strane F-35 da budu u mogućnosti izvesti ono za što su dizajnirani. Samo prekidanje potpore zrakoplovima postiglo bi isti rezultat, iako možda ne odmah, ali dovoljno brzo.
Bez pristupa održavanju i logističkim lancima pod američkom kontrolom, kao i računalnim mrežama, bilo koja flota F-35 brzo bi počela postajati neupotrebljiva, a svi mlažnjaci koji bi ostali letjeti skraćeno vremensko razdoblje mogli bi to učiniti samo s masovno smanjenim sposobnostima, piše The War Zone.
Tvrdnje da Joint Strike Fighter ima značajku daljinskog onesposobljavanja nisu nove, ali su se ponovno pojavile nakon nagle odluke američke vlade da prekine vojnu pomoć i obavještajnu pomoć Ukrajini, a nova pitanja okružuju američku potporu NATO-u pod predsjednikom Donaldom Trumpom.
Prodajna mjesta diljem Europe, uključujući Belgiju, Švicarsku, Njemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo, objavila su priče koje se barem djelomično dotiču mogućnosti ‘isključivanja’ F-35 u proteklih tjedan dana. To je pak izazvalo nekoliko službenih odgovora.
“Nemamo naznaka da je to moguće,” rekao je belgijski načelnik obrane general Frederik Vansina za novine te zemlje La Dernière Heure 5. ožujka. “F-35 nije letjelica na daljinsko upravljanje. Program se oslanja na svjetsku logističku podršku, s rezervnim dijelovima koji kruže između zemalja korisnika.”
“Nije moguće ‘daljinski upravljati’ ili ‘blokirati’ borbene zrakoplove F-35A, na primjer vanjskom intervencijom u elektronici”, stoji u priopćenju švicarskog Ministarstva savezne obrane. “Švicarska ne treba pristanak ako želi koristiti svoje oružane sustave ili navođene projektile za vlastitu obranu. To može učiniti autonomno, neovisno i u bilo kojem trenutku.”
Dana 8. ožujka proizvođač Lockheed Martin poslao je e-mail TWZ-u i drugima o “kružećim glasinama da F-35 ima ‘kill switch’ koji SAD može aktivirati da onesposobi savezničke flote F-35”, što je ukazivalo na ranija pobijanja švicarskih i belgijskih vlasti.
Da ponovimo, do danas nema dokaza da F-35 u službi bilo gdje imaju neku vrstu namjenske sposobnosti koja se može koristiti za potpuno onesposobljavanje mlaznjaka doslovnim ili figurativnim pritiskom na gumb.
Ono što je istina jest da su Joint Strike Fighters podložni osobito značajnoj američkoj izvoznoj i drugim vladinim kontrolama. Gotovo svi F-35 u službi diljem svijeta ovise na kritične načine o vlasničkoj potpori američke vlade i izvođača u Sjedinjenim Državama.
“Ne trebate ‘kill switch’ da ozbiljno ometate korisnost izvezenog oružanog sustava, samo prestanete pružati podršku za njega i on će nestati, neki sustavi vrlo brzo”, napisao je jučer Tyler Rogoway iz TWZ-a na X-u. “Što je naprednije, to je degradacija brža.”
“F-35 je zamišljen, razvijen i nastavlja se njime upravljati i održavati kao zajednička/koalicijska platforma, izgrađena na snažnim partnerstvima sa saveznicima SAD-a i partnerskim državama diljem svijeta. Od svog početka, F-35 je bio zajednički napor, integrirajući stručnost i doprinose više zemalja kako bi se osiguralo da zadovoljava operativne potrebe svih svojih korisnika,” rekao je glasnogovornik F-35 JPO jučer za TWZ odgovarajući na pitanja o američkim vlastima i procedurama za isključivanje strana iz aspekata programa Joint Strike Fighter.
“Program radi prema dobro uspostavljenim sporazumima koji osiguravaju da svi operateri F-35 imaju potrebne sposobnosti za učinkovito održavanje i upravljanje svojim zrakoplovima. Snaga programa F-35 leži u njegovom globalnom partnerstvu, a mi ostajemo predani pružanju svim korisnicima pune funkcionalnosti i podrške koja im je potrebna.”
Ono što izjava JPO-a ne spominje izričito jest da, zadržavajući ključna prava na podatke, Lockheed Martin, i u manjoj mjeri Pratt & Whitney, koji isporučuje motore F135 koji pokreću sve varijante Joint Strike Fightera, ostvaruje značajnu kontrolu nad gotovo svim aspektima održavanja F-35.
To uključuje nametanje ograničenja o tome koji se radovi na održavanju mogu obavljati izvan objekata kojima upravljaju izvođači u Sjedinjenim Državama i drugim odabranim zemljama. Mnoge pojedinačne komponente na mlažnjacima, posebno njegove ‘crne kutije’ koje sadrže kritičnu elektroniku, zapečaćene su zbog kontrole izvoza i moraju se poslati natrag.