Dok europski čelnici razmatraju slanje trupa u Ukrajinu kao dio sporazuma o prekidu vatre, oni također ispituju Trumpov tim o tome kakvu bi vojnu potporu SAD-a dobili. Washington također traži odgovore o oružju i snagama koje bi europske zemlje mogle angažirati, piše The Washington Post.
Europski podupiratelji Ukrajine otimaju se za ulogu u pregovorima iz kojih su bili isključeni iako bi pregovori mogli preoblikovati sigurnosno okruženje kontinenta. Izgledi o vojnim snagama u Ukrajini postali su sve popularniji među europskim čelnicima dok se Trumpova administracija brzo kreće prema izravnim pregovorima s Moskvom, a očekuje se da će se američki i ruski dužnosnici sastati u Saudijskoj Arabiji u utorak.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron saziva sastanak nekih od najviših čelnika kontinenta u Parizu u ponedjeljak kako bi potaknuo konkretnije planiranje europske potpore Ukrajini i postigao konsenzus o potencijalnom raspoređivanju. Macron je prije sastanka telefonirao s predsjednikom Donaldom Trumpom.
Dok je Washington isključio dolazak američkih trupa u Ukrajinu, europski dužnosnici kažu da Trumpov tim nije isključio mogućnost potpore europskim snagama – te su se zapitali kakva bi potpora SAD-a mogla biti potrebna.
Europski zahtjevi uključuju sposobnosti obavještajnih podataka, nadzora i izviđanja te potencijalnu zračnu zaštitu ili neku pomoć u protuzračnoj obrani za zaštitu snaga, rekla su četiri dužnosnika upućena u rasprave.
Američki upitnik poslan europskim prijestolnicama o snagama i opremi koju bi mogli osloboditi za Ukrajinu također je izazvao ozbiljnije konzultacije o toj mogućnosti posljednjih dana, rekli su dužnosnici koji su, kao i drugi, govorili pod uvjetom anonimnosti kako bi podijelili osjetljiva razmatranja.
Posljednja iteracija europskog planiranja predviđa snage “uvjeravanja” ili “odvraćanja” od nekoliko brigada, vjerojatno 25.000 do 30.000 vojnika, koji ne bi bili stacionirani duž linije kontakta, ali bi stajali spremni kao demonstracija sile ako ruske snage pokušaju ponovno pokrenuti rat, rekli su. Postrojbe bi mogle biti potpomognute dodatnim snagama izvan Ukrajine u slučaju da se trebaju pojačati i brzo krenuti.
Francuska je napravila naprednije vojno planiranje od drugih i procjenjuje da bi mogla angažirati gotovo 10.000 vojnika, iako su drugi europski saveznici do sada bili zabrinutiji ili su se borili s ograničenim vojskama, rekla su dva dužnosnika.
Britanski premijer Keir Starmer prvi je put objavio u nedjelju navečer da je spreman rasporediti britanske čizme u Ukrajini kao dio dogovora “ako bude potrebno”, koji će izvršiti pritisak na druge europske čelnike da daju slična obećanja. Rekao je da nije olako shvatio odluku da britanske vojnike stavi “u opasnost”, ali da “svaka uloga u pomaganju jamčenju sigurnosti Ukrajine pomaže jamčenju sigurnosti našeg kontinenta”.
Francuska i Britanija, jedine dvije nuklearne sile među Europljanima, bile su na čelu rasprava u koje je uključeno najmanje desetak zemalja, uključujući Poljsku, Nizozemsku, Njemačku te nordijske i baltičke države.
Nizozemski ministar obrane Ruben Brekelmans rekao je za The Washington Post da će plan trebati više od političke potpore SAD-a. “Također želite imati dominaciju eskalacije,” rekao je, “ako se pojave napetosti i ako dođe do sukoba. … I trebamo uključiti Sjedinjene Države.”
“Radi se naravno o sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu, ali je izravno povezano s našom obranom i odvraćanjem unutar NATO-a”, rekao je na marginama Münchenske sigurnosne konferencije. “Razgovaramo među europskim zemljama i sa SAD-om o tome što svaka zemlja može učiniti. Tijekom sljedećih nekoliko tjedana mora postati konkretniji u smislu brojeva.”
“To je velika slagalica, s mnogo dijelova koje moramo sastaviti”, dodao je.
Upozorenja Rusiji
Dok je Trump obećavao dogovor o zaustavljanju rata, europski saveznici nedavno su postali otvoreniji za ideju slanja trupa, što je izazvalo buru kada je francuski Macron to prvi put predložio prošle godine.
Europski čelnici tiho su raspravljali o vojnicima u Ukrajini mjesecima, ali još nisu izradili konkretan plan, a neke zemlje oklijevaju oko upućivanja trupa ili pomaka naprijed bez više jasnoće od Sjedinjenih Država o svojim namjerama za Ukrajinu.
Europski planovi postali su hitniji jer su Trumpovi dužnosnici ovog mjeseca sletjeli na kontinent i jasno dali do znanja da je Washington više nego spreman krenuti bez njih, piše The Washington Post.
Europski saveznici su podijeljeni oko prirode raspoređivanja, uključujući veličinu snaga i mandat te opseg potpore SAD-a koji je potreban. Pokušaji izrade vojnih planova također su spriječeni činjenicom da parametri dogovora s Rusijom — poput linija duž kojih bi se sukob mogao zamrznuti — ostaju nedokučivi ili ih Trumpov tim nije u potpunosti artikulirao.
Ipak, dužnosnici se slažu da bi potpora SAD-a bila kritična i da bi pozdravili jasna upozorenja Washingtona Rusiji, javno ili privatno, protiv bilo kakvih pokušaja napada na snage ili ponovnog pokretanja punog sukoba.
Drugo ključno pitanje za Europljane je kako odgovoriti ako Rusija napadne tu silu. Jedan prijedlog bio je klauzula o međusobnoj obrani između zemalja uključenih u europsku koaliciju, koja ne bi djelovala pod zastavom NATO-a.
“Trebalo bi biti jasno da su snage spremne uzvratiti udarac ako budu pogođene i trebale bi biti u mogućnosti brzo pojačati”, rekao je europski diplomat.
“U normalnom svijetu bilo bi prerano planirati bez uvjeta prekida vatre. Ali oni će pregovarati preko naših glava”, dodao je diplomat. “Ovo je način da kažemo SAD-u da smo spremni dati ovo ako to učinite.”
Za mnoge europske države, raspoređivanje bi također zahtijevalo javnu potporu kod kuće i oslanjanje na već opterećene vojne resurse. Francuska ima više manevarskog prostora od drugih, uključujući Britaniju, u oslobađanju trupa, dijelom zbog francuskog povlačenja u Africi.
Nekim zemljama, poput Poljske ili Njemačke, predstoje nacionalni izbori i oprezne su s povlačenjem velikih poteza u vrijeme kada je ruski rat u Ukrajini postao sve više ispolitiziran. Neki su također bili nervozni zbog preuzimanja rizika bez većeg angažmana SAD-a. A Nizozemska će, primjerice, trebati odobrenje parlamenta.
“Ne planiramo slati poljske vojnike u Ukrajinu, ali ćemo podržati, uključujući u smislu logistike i političke potpore, zemlje koje bi mogle htjeti pružiti takva jamstva u budućnosti”, rekao je u ponedjeljak poljski premijer Donald Tusk.
Kokoš i jaje
Europska ideja također je usredotočena na jačanje naoružanja i obuku ukrajinske vojske kako bi mogla održati ono što očekuju da će biti nestabilna linija prekida vatre. To bi moglo postati točka spora u pregovorima jer Moskva zahtijeva da Ukrajina značajno smanji svoju vojsku.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je u ponedjeljak kako vjeruje da smo “napravili značajan napredak po pitanju” europskih trupa u Ukrajini, koju je opisao kao koaliciju voljnih. “Želimo sigurnosna jamstva ne na papiru, već na zemlji, na moru, u zraku”, rekao je.
Na pitanje hoće li Rusija biti spremna za europsko raspoređivanje snaga u Ukrajini, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je to “vrlo teško pitanje” o kojem dosad nije bilo “suštinskih rasprava”. “Teško je o tome govoriti jer će to biti zemlje članice NATO-a, a time i snage NATO-a raspoređene na teritoriju Ukrajine”, rekao je.
Keith Kellogg, Trumpov posebni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju, posjetio je sjedište NATO-a u ponedjeljak i obići će neke prijestolnice ovog tjedna, kada europski dužnosnici očekuju da će razgovarati o podjeli rada sa Sjedinjenim Državama u Ukrajini.
Zapadni diplomat opisao je dosadašnje razgovore s Amerikancima kao “igru kokoši i jajeta”, pri čemu je svaka strana čekala da druga pokaže svoje karte prije nego što se izjasni koje resurse može angažirati.
Drugi vjeruju da bi plan Europljanima dao ključ za oblikovanje pregovora i zatvorio Trumpa jer bi on mrzio ispasti slab ako sile budu napadnute i njegov se dogovor rasplete. “Što bi se dogodilo da budu napadnuti, a Trump ne učini ništa, izgledalo bi tako loše za njega”, rekao je zapadni dužnosnik.
Europski dužnosnici kažu da su dobili mješovite poruke od članova Trumpovog tima dok pokušavaju procijeniti tko što radi i koliko bi tko mogao imati utjecaja na predsjednika.
“U Trumpovom taboru postoje različiti pogledi… i na kraju dana, on je taj koji odlučuje”, rekao je drugi europski diplomat. “Sve bi se moglo promijeniti objavom na društvenim mrežama.”
Zelenskij: Ukrajina neće priznati rezultate pregovora u Saudijskoj Arabiji