Lee Harvey Oswald je vođen hodnikom u sjedištu policije u Dallasu navečer 22. studenog 1963., kada je izgovorio možda najsudbonosniju rečenicu u povijesti teorija zavjere.
‘Ja sam samo žrtveni jarac!’ vrištao je na novinare koji su ga pitali je li ubio predsjednika Johna F. Kennedyja ranije tog dana u Dealey Plazi.
Dva dana kasnije Oswalda je i ubio vlasnik noćnog kluba Jack Ruby u trenutku prenošeom uživo na televiziji. Nikada nije mogao otkriti čiji je ‘žrtveni jarac’ bio – ali ideja o tome nije nedostajalo.
Warrenova komisija, službena federalna istraga o ubojstvu JFK-a, zaključila je 1964. da je 24-godišnji Oswald djelovao sam, bez dokaza o zavjeri.
Međutim, nedostatak očitog motiva s njegove strane doveo je do brojnih nagađanja tijekom godina.
Zašto bi predani ljevičar želio ubiti liberalnog predsjednika posvećenog građanskim pravima? Štoviše, Ruby je bio sumnjiv lik s vezama s mafijom, što je Oswaldovu smrt činilo još sumnjivijom.
Većina Amerikanaca očito vjeruje da Warrenova komisija nije došla do cijele istine, a velika anketa prošle godine pokazala je da 65 posto odbija vjerovati da je Oswald djelovao sam.
Dakle, ako je bio ‘žrtveni jarac’, tko je zapravo stajao iza ubojstva?
Od svih organizacija i skupina povezanih s atentatom tijekom godina, jedna se uvijek činila posebno primamljivom.
Središnja obavještajna agencija, ili CIA, posvećena je zaštiti SAD-a – uključujući i njegovog predsjednika. Ali svejedno je istaknuto u mnogim teorijama, od kojih su neke krajnje neobične, koje tvrde da je postojala zavjera mračne ‘duboke države’ da se Kennedy ubije.
Od mafije i komunističke Kube Fidela Castra do ‘velikog biznisa’ i konzervativaca u vlastitoj vladi (koji su smatrali da nije dovoljno “jastreb” u inozemstvu, osobito u Vijetnamu gdje nije bio voljan poslati dodatne trupe), Kennedy je imao puno neprijatelja.
Uključivali su CIA-u – ponekad poznatu kao ‘agencija’ ili ‘tvrtka’ – kojoj je JFK prijetio da će je rasformirati nakon njezinog katastrofalnog pokušaja invazije na Kubu i svrgavanja Castra 1961., u onom što se zvalo invazija u Zaljevu svinja.
Mnogi Amerikanci vjeruju da je Warrenova komisija prerano oslobodila CIA-u svake umiješanosti u predsjednikovo ubojstvo.
Ove teorije zavjere raspaljivane su desetljećima odbijanjem uzastopnih američkih predsjednika da objave sve tajne vladine dokumente koji se odnose na ubojstvo.
Sada, 61 godinu nakon atentata, središte pozornosti ponovno će pasti na CIA-u. Uoči ovogodišnjih predsjedničkih izbora u SAD-u, Donald Trump je obećao JFK-ovom nećaku, Robertu F. Kennedyju Jr., da će u cijelosti objaviti posljednje preostale dokumente – nadamo se da će jednom zauvijek riješiti tajnu.
Čuvaju se u Nacionalnom arhivu SAD-a i ima ih 3100 od izvorne zbirke od 320 000. Ti su dokumenti, bilo djelomično ili potpuno cenzurirani, bili u središtu sumnji među ljudima opsjednutim JFK-om da bi cenzura mogla sakriti ‘pušku koja se dimi’ – definitivan dokaz da Oswald nije djelovao sam.
Ipak, Trump bi mogao požaliti zbog tog obećanja.
RFK Jr-u, koji je odustao od vlastite predsjedničke utrke u korist Trumpa i koji je nagrađen imenovanjem za ministra zdravstva u Trumpovoj administraciji, nisu strane teorije zavjere, od sigurnosti cjepiva do fluorida u vodi.
Godinama je bivši odvjetnik tvrdio da postoje ‘neosporni dokazi’ da je CIA umiješana u smrt njegova ujaka, tvrdeći da je to ‘izvan razumne sumnje’.
RFK mlađi je optužio američku vladu da je orkestrirala ’60-godišnje zataškavanje’ atentata, za koje vjeruje da je povezano s JFK-ovim odbijanjem da pošalje američke borbene snage u Vijetnam.
Tvrdi da je ‘prvi instinkt’ njegova oca Bobbyja, koji je bio državni odvjetnik JFK-a (i koji je i sam ubijen 1968.), bio da agencija stoji iza predsjednikova ubojstva.
RFK Jr inzistira na tome da su svi povezani s atentatom sada mrtvi, a dugotrajno protivljenje CIA-e da objavi sve inkriminirajuće dosjee o slučaju isključivo je “zaštita institucije”.
Prošle je godine za Fox News rekao: ‘Na dan kada je njegov brat [JFK] umro, moj otac je prvi telefonski nazvao službenika CIA-e u Langleyu [Virginia, sjedište agencije]. Moj otac mu je rekao: ‘Jesu li to tvoji ljudi učinili?’
Tijekom godina, CIA-ino stalno inzistiranje da dokumenti ostanu zapečaćeni samo je pojačalo tvrdnje o zataškavanju.
Prema zakonu donesenom 1992., svi vladini dokumenti o ubojstvu trebali su biti javno dostupni do listopada 2017., iako bi neki mogli biti odgođeni zbog ‘nacionalne sigurnosti’ i ‘privatnosti’.
Značajno je da je 1992. bila godina nakon što je izašao kontroverzni politički triler JFK redatelja Olivera Stonea koji je tvrdio da je CIA bila umiješana u široku zavjeru da se ubije predsjednik.
Trump je rekao da ga je tijekom njegovog prvog mandata njegov tadašnji državni tajnik Mike Pompeo (i sam bivši direktor CIA-e) pozvao da preispita ranije obećanje da će objaviti dokumente, inzistirajući ‘za to treba još malo vremena’.
Trump je ustvrdio da CIA ‘vjerojatno’ stoji iza Pompeovog zahtjeva. Ranije ovog mjeseca, otkriveno je da RFK mlađi također lobira da svoju vlastitu snahu, Amaryllis Fox Kennedy, imenuje zamjenicom šefa CIA-e kako bi mogla dodatno razotkriti mrežu zavjera za koju on vjeruje da stoji iza smrti njegova ujaka.
Fox Kennedy, koja je bila voditeljica izborne kampanje RFK Jr, bivša je tajna agentica koja je rekla da je regrutirana u svojim ranim 20-ima, postavši jedna od najmlađih službenica agencije.
S obzirom na to da Trump želi zadržati RFK Jr-a blizu sebe, navodno videći bivšeg demokrata kao način da proširi svoju bazu podrške, možda smatra da nema izbora nego objaviti dosjee.
A ako Trump pokuša ispuniti svoje obećanje, stručnjaci predviđaju da će se suočiti s odlučnom borbom s organizacijom koja je nekoć bila ozloglašena po nemilosrdnim političkim spletkama i prljavim trikovima.
Dakle, što bi moglo biti u tim konačnim redigiranim datotekama? Kao prvo, detektivi za ubojstvo JFK-a očekuju dodatne dokaze da su šefovi CIA-e besramno lagali kada su opetovano tvrdili da nisu znali ništa o Oswaldu prije ubojstva.
Zapravo, sastavio je datoteku s informacijama od 181 stranice – neke od njih su redigirane do danas – o Oswaldu mnogo prije nego što je ubio JFK-a.
Čak i oni koji vjeruju da CIA nije imala nikakvu ulogu u atentatu priznaju da bi preostali dokumenti mogli ozbiljno osramotiti agenciju otkrivajući da nije uspjela dići uzbunu zbog čovjeka o kojem je toliko znala.
Prema Jeffersonu Morleyu, poznatom stručnjaku za ubojstvo JFK-a koji je napisao tri knjige o CIA-i, ona je pažljivo promatrala Oswalda četiri godine, stavila ga pod nadzor i čak odredila agenta da mu otvara poštu.
CIA je znala da je Oswald, nakon što je 1959. otpušten iz aktivne službe u Marincima, prebjegao u Sovjetski Savez i proveo dvije i pol godine u Minsku gdje se oženio Ruskinjom Marinom i dobio kćer.
CIA ga nije nadzirala, tvrdi Morley, jer je sumnjala da je prijetnja predsjedniku, već zato što im je nenamjerno dopuštao da nadziru ljevičarske organizacije – poput pro-Castrove skupine pod nazivom Fair Play za Kubu Odbor – koju je Oswald podržavao, a agencija ju je smatrala prijetnjom nacionalnoj sigurnosti.
Ali ako je tako pomno promatrala Oswalda, zašto zaboga CIA nije mogla upozoriti američku vladu da se sprema ubiti predsjednika?
To, kaže Morley, ide u srž stvari. Je li CIA bila nemarna prema Oswaldu? Gledali su ga cijelim putem do Dealey Plaze i onda je upucao predsjednika i samo su rekli ‘Oh, oprostite, promaknuo nam je’?’ rekao je Morley za Mail.
»Dakle, je li to bio nemar? Je li to bio ‘namjerni nemar’ ili je to zapravo bila ‘false flag’ (lažna zastava) operacija CIA-e da se ubije predsjednik i okrivi Kuba? To su mogućnosti… izgleda jako loše za CIA-u.’
Morley je za Mail rekao kako vjeruje da osoba ili osobe unutar CIA-e, ili možda Pentagona, ‘manipuliraju’ Oswaldom: vjerojatno ‘loš agenti’ koji djeluju bez ovlaštenja s visoke razine.
Ne samo da je Kennedy govorio o radikalnoj reformi CIA-e, već je – samo godinu dana nakon što je za dlaku izbjegao nuklearni rat s Rusijom tijekom Kubanske raketne krize 1962. – usvojio daleko oštriji stav prema američkim komunističkim neprijateljima diljem svijeta. Ovakav pristup razbjesnio je obavještajni establišment.
Hollywood već godinama krivi CIA-u za ubojstvo.
Oliver Stone temeljio je svoj film iz 1991. godine na tvrdnjama da anti-Castrovi i antikomunistički elementi unutar CIA-e stoje iza zavjere za ubojstvo Kennedyja u koju je bio uključen i Oswald.
Nedavno je Rob Reiner – redatelj filmova kao što su When Harry Met Sally i This Is Spinal Tap – producirao popularni podcast u kojem se također tvrdi da su JFK-a ubili njegovi neprijatelji u CIA-i i Pentagonu.
Glasnogovornik CIA-e tvrdio je Washington Postu 2022. da agencija nije zatajila informacije o Oswaldu ili atentatu.
‘CIA vjeruje da su objavljene sve bitne informacije za koje se zna da su izravno povezane s Oswaldom’, ustvrdio je glasnogovornik.
‘Nekolicina preostalih redakcija štiti imena zaposlenika CIA-e, izvore, lokacije i obrt CIA-e.’
To bi moglo biti tako, i ostaje istina da ne vjeruju svi stručnjaci za ubojstvo JFK-a da je CIA namjeravala ubiti predsjednika ili čak da je Oswald imao ikakvu pomoć.
Ali čak i oni koji vjeruju da je napadač djelovao sam očekuju da će preostali dokumenti pokazati da CIA nije izvršila svoju dužnost da upozori FBI, koji se brine za domaću sigurnost, o Oswaldu.
Dakle, ako se CIA samo pokušava zaštititi, znači li to da će Trump ignorirati njezine prigovore i objaviti dosjee u cijelosti? Nije nužno.
Priča se da postoji još jedna tajna koja vreba u dosjeima koja bi mogla ostati Trumpu u šakama.
Dokument s najviše cenzure odnosi se na Oswaldov intrigantni posjet Meksiku samo dva mjeseca prije pucnjave u JFK-a, kako bi dobio vize za Sovjetski Savez i komunističku Kubu.
CIA je mogla pratiti njegovo kretanje, pa čak i njegove telefonske razgovore sa sovjetskim dužnosnicima jer je već prisluškivala ta veleposlanstva – zajedno s onima drugih komunističkih zemalja poput Čehoslovačke – zahvaljujući suradnji s meksičkom vladom.
Zapravo, prema Jeffersonu Morleyu, tri uzastopna meksička predsjednika, od ranih 1960-ih do sredine 1970-ih, radila su ‘ruku pod ruku’ s CIA-inom kampanjom prljavih trikova koja je također uključivala prisluškivanje predsjedničkih političkih suparnika, a meksička bi vlada čak i sada bila ‘jako posramljena i bijesna’ da se otkrije.
Danas Trump jedva čeka pomoć Meksika u zaustavljanju vala migranata koji hrle preko južne američke granice.
Možda će izračunati da je politički rizik objavljivanja ove informacije prevelik.
Pa čak i ako Trump na prvo mjesto stavi svoj savez s ekscentričnim, ali odlučnim RFK Jr., i objavi sve dokumente, hoće li to prekinuti sva nagađanja o ubojstvu?
Jedva. Prema stručnjaku Geraldu Posneru, koji vjeruje da je Oswald djelovao sam: ‘Ljudi koji vjeruju u zavjeru reći će: ‘Pa, vidite, eto. Uništili su prave dokumente.’
Jedno je sigurno: u pokušaju da udovolji zahtjevima svog ministra zdravstva na čekanju, Donald Trump – inače lukav igrač– stvorio je sebi veliku glavobolju, piše dailymail.co.uk.