– Činjenica je da nisu rekli što se sve dogodilo. Nije ga zvao sigurno zbog pjesme, da se nađu, kazao je. – Nije narod blesav. Postoji jedan Nikica Jelavić, svi znamo tko je Nikica Jelavić i zašto te zove. Ne zove te da pije kavu s tobom. Još ako si u politici, to je smrtna greška, kazao je Krešimir Macan.
Počela je službena predsjednička kampanja. Njezin početak obilježava susret Mile Kekina s kontroverznim Nikicom Jelavićem. Je li to naznaka da slijedi izrazito prljava kampanja? Tko u njoj može profitirati i kako se prljave kampanje odražavaju na birače? Koliki se odaziv može očekivati? U utrci za Pantovčak je osam kandidata. Može li netko od izazivača ugroziti poziciju Zorana Milanovića?
O tome su u Poligrafu govorili psiholog Ivan Rimac, komunikologinja Nikolina Borčić i politički analitičar Krešimir Macan, piše HRT.
Macan: Kekini nisu rekli istinu, u politici se ne može biti naivan
Na pitanje jesu li Kekini dobro iskomunicirali cijelu situaciju, politički analitičar Krešimir Macan rekao je da “nisu rekli istinu”.
– Činjenica je da nisu rekli što se sve dogodilo. Nije ga zvao sigurno zbog pjesme, da se nađu, kazao je.
– Nije narod blesav. Postoji jedan Nikica Jelavić, svi znamo tko je Nikica Jelavić i zašto te zove. Ne zove te da pije kavu s tobom. Još ako si u politici, to je smrtna greška, kazao je.
Ustvrdio je da se ne može biti naivan u politici.
– Ne idete u bordel i reći ćete – išao sam provjeriti kakav je namještaj. S pravom javnost postavlja pitanja. Evo Beroš je bio uvezan s mafijom, nemamo ga slikanog s mafijom, oni su slikani s mafijom. E sad mi pravimo razliku, dodao je.
Komunikologinja Nikolina Borčić rekla je da je opravdanje, koje je ujedno kontrola štete, “prilično plošno plasirano”.
– Mi ne znamo što je bilo u pozadini, ne znamo je li se gospodin Jelavić lažno predstavio ili nije, koji je bio razlog, kazala je.
– Umjetnička percepcija svijeta Mile Kekina, njegova interpretacija, možda može stajati, ali sve u svemu se jako puno tu stvari ispreplelo, nedostaje informacija, tako da mislim da ta priča može naštetiti percepciji ostalih stavova ili neke odlučnosti Ivane Kekin. Vjerojatno iz tog razloga su i pokušali na sve moguće načine osporiti interpretacije tog događaja, pojasnila je.
Na pitanje kako su Kekini iskomunicirali situaciju s Jelavićem, Borčić je rekla da pokušaj umanjivanja važnosti nije dobro prošao jer se o tome sve više razglaba u javnosti.
– Ako gledam tu objavu Mile Kekina (…)od umjetnika vrlo često vidite dijametralno suprotnu percepciju u odnosu na neku prosječnu osobu. U tom smislu, kada sam vidjela tu objavu, razmišljala sam – pa da laže, valjda bi nešto mudrije slagao. Bilo mi je previše plošno da bi bilo plasirano kao potpuna laž iz te perspektive, kazala je.
– Dobro da su išli sa sanacijom, ali mislim da ta sanacija, taj način, su postali priča. Mislim da taj drugi korak pokušaja umanjivanja važnosti nije dobar jer ta priča sve više i više i jače se priča, dodala je.
Rimac: Sigurnosne službe trebale su razjasniti razgovor s Jelavićem
“Ako nemate potpunu i punu istinu, ne možete zatvoriti tu priču u medijima i može doći do različitih interpretacija”, rekao je psiholog Ivan Rimac.
– Što je bio sadržaj razgovora, smiju li akteri u javnosti reći što je bio sadržaj i ovisimo li mi o Nikici Jelaviću da on razjasni o čemu se razgovaralo, je nešto, što se javnosti tiče, uopće ne bi trebalo biti na taj mlin odvedeno. Jer ako ga smatrate opasnim, onda bi bilo ustvari vrlo pogrešno bilo očekivati da on razjasni potpuno tu situaciju, kazao je.
Rimac je napomenuo da postoji drugi način da se dozna više o situaciji s Jelavićem.
– Mislim da ova država mora imati sigurnosne sustave koji bi mogli znati o čemu se razgovaralo tamo, bez obzira na to što je to susret dvoje ljudi, ustvrdio je.
Naglasio je da svaki kandidat za predsjednika mora dobiti zaštitu ako je zatraži te dodao “ako to nemamo u demokratskom sustavu, onda uopće nemamo demokraciju”.
– Ako su predsjednička kandidatkinja Kekin i njezin suprug prijavili sigurnosnu ugrozu, oni su tu zaštitu trebali dobiti, ponovio je.
– Što se tamo razgovaralo i koliki je utjecaj Nikice Jelavića na predsjedničku kampanju, na kandidate i na raspored daljnje kampanje, to su trebale odraditi sigurnosne službe, dodao je.
Koliko je nužno da se ova situacija rasvijetli?
Macan je ustvrdio da ova situacija, kad se gleda u kontekstu predsjedničkih izbora, nikome ne ide u korist, za razliku od lokalnih izbora u Zagrebu.
– Ako radite neku računicu, kome ovo ide u korist? Milanović ne može proći u prvom krugu, bez obzira koliko se spusti rejting Kekin, neće birači Možemo koji se eventualno sad povuku glasati za Primorca ili nekog drugog, tako da ne znam kome je ovo išlo u interes, rekao je.
– Ovo je ispao splet nesretnih okolnosti da se dogodilo i oni su išli preventivno van jer se dogodilo nešto što nisu htjeli. Oni su po svim pravilima krizne komunikacije izišli prvi, ali su to napravili onako šlampavo i nekompletno, i onda su ostavili prostora, rekao je Macan.
Borčić se osvrnula na činjenicu da je Ivana Kekin prvo izašla u javnost i komentirala spornu situaciju pred bolnicom Sv. Katarina kojoj je suvlasnik Dragan Primorac.
– Mislim da je njihov cilj pokazati kako su oni dosljedni, imaju hrabrost otvarati teme koje drugi ne otvaraju, napadati, odnosno otkrivati ili ukazivati na razne devijantne podatke koje predočavaju pred kamerama i da su zbog toga doživjeli ovakvu situaciju, ovakvu klopku i pokušaj unižavanja njihove vjerodostojnosti. Takva je bila poruka iza svih nastupa jučer i prekjučer u smislu objašnjenja zašto se to dogodilo, rekla je.
Rimac: Reakcije na aferu mogu samo odbiti birače, ne donose korist kandidatima
Mogu li od ove situacije profitirati neki drugi kandidati? Na tu temu javili su se Dragan Primorac, ali i Marija Selak-Raspudić.
– Mislim da će oni izgubiti s tim reakcijama, jer time ustvari daju do znanja da su spremni na bilo kakve postupke da bi dobili glas više, rekao je.
– Neko tko sad razmišlja o kandidatima može samo zaključiti: ove neću, a ne ove hoću, nastavio je.
– To ne znači da će glasati za Kekin, ali nisam siguran da bi baš nakon ovakvih izjava o ovoj aferi, i naslađivanja, netko mogao dobiti pozitivne reakcije glasača, dodao je.
Slijedi li izrazito prljava kampanja?
– Iz kruga u krug izbora imamo nove elemente koji pojačavaju takav način vođenja kampanje, rekla je Borčić.
Spomenula je sučeljavanje koje se održalo na Fakultetu političkih znanosti na kojem je Kekin povukla temu svoje kuće, bazena te kako se pokušava narušiti njezina vjerodostojnost.
– Mi ne znamo koliko je ta kvadratura i da su korišteni krivi podaci, kako se pokušava njezina vjerodostojnost srušiti time. Zanimljivo mi je bilo poslije pričati sa studentima o tome je li to uistinu nešto što je rušilačka komponenta nečije vjerodostojnost. I oni su svi komentirali – profesorice, ona ima takav posao i takvu profesiju i u konačnici je psihijatrica, ima supruga koji je uspješan glazbenik u Hrvatskoj, dakle ima legitimno pravo, ono što je važno imati na nekoj kvalitetnoj razini. To nije nešto zbog čega mi smatramo da je ona loša političarka, dapače uspješna je, ispričala je.
Borčić je ustvrdila da predsjednička kampanja nije inovativna, sadržajna i zanimljiva, pa je Jelavić unio malo dinamike, što je svakako dokaz prljave kampanje.
– Nemamo rusko uplitanje, ali imamo s Knežije, komentirao je Macan.
– Imamo dva tjedna kampanje, sad će tjedan dana biti rasprava samo o Nikici Jelaviću, rekao je Rimac.
– Dosad je bio vrlo prljavi govor, cijelo vrijeme premijer se žali da predsjednik ima takav govor, sad imamo od svih kandidata manje više sličan. I sad više niti Milanovićeva prgavost u govoru i njegov stil ne odskače previše od onoga kako su drugi kandidati krenuli u kampanju, dodao je.
Kako će prljava kampanja utjecati na birače? Macan: Ostat će doma
Na pitanje hoće li prljava kampanja na birače djelovati motivirajuće, Macan je rekao: “Ostat će doma!”.
– Uvijek kad je negativna kampanja, kad nije pro-kampanja, profitira onaj koji bi eventualno pričao nešto pozitivno. Toga zasad ne vidim jer su se sada svi uprljali, rekao je.
– Zato je Milanović donio dobru odluku da ga nema u toj kampanji jer on promatra, s obale rijeka pravde promatra. To se događa i pušta da ih rijeka odnese, dodao je.
Rimac se složio da postoji šansa da se smanji broj glasača koji će izaći na izbore ne samo zbog datuma izbora već i zbog prljave kampanje. Ukazao je na još jedan problem – kandidati u kampanji tematski izlaze iz okvira onoga što su ovlasti predsjednika.
– Imamo svašta – popravit ću penzije, to nisu ovlasti predsjednika. Predsjednik ima točno zadane i vrlo ograničene ovlasti u kojima ima primat nad premijerom. Tu je opet Milanović u prednosti jer dobro zna koje su ovlasti i ne ulazi u kampanji u priču o ostalim stvarima, rekao je.
Tko je dosadašnjom kampanjom odradio najbolji posao?
Borčić je rekla da gledajući slogan, Milanović je odradio najbolji posao jer je njegov slogan “Predsjednika za predsjednika” istinit slogan, u maniri – znate koga birate.
– On tim sloganom ne prodaje nikakvu novu viziju sebe, niti novu viziju Hrvatske sa sobom na vrhu, rekla je.
Komentirala je da je dobro što je dodao “normalnog” u slogan čime se vratio na prošlu kampanju.
– To je učinkovito jer time se povlače ona sjećanja iz prethodne kampanje. To je nekakav kratak put do emocije osoba o poznatom. A svi mi volimo poznato, tako da mislim da ljudi na to dobro reagiraju, kazala je.
Ustvrdila je da se s prljavom kampanjom kod građana potencira tzv. tjeskoba od političkog ponašanja – stav ‘svi su oni isti’.
Osvrnula se i na slogane ostalih predsjedničkih kandidata. Pojasnila je da je svrha slogana da u jednoj rečenici se vide vizija, misija i karakter i sve što ta osoba nudi svojim programom.
– Meni je dobro i ovo “Marija za Hrvatsku”, u smislu da se Marija Selak Raspudić postavila kao božica Hera koja sad dolazi tu kao spasiteljica zaboravljenog naroda kojeg su ostavile otuđene elite. Ona cijelo vrijeme tu ide na taj moral i na ispravnost, rekla je.
– S druge strane, “Nova predsjednica”, Ivana Kekin kao ide liječiti Hrvatsku, pa dolazi nova nekakva vizija Hrvatske, dok recimo, Dragan Primorac, posebno u prvom dijelu svoje kampanje je imao izjave koje su bile u skladu sa svojim sloganom jer je više bio fokusiran na to njegovo umirivanje, da će biti predsjednik svih građana, nije toliko kritizirao Milanovića, već je više onako tehnokratski govorio što i kako treba postupati, kazala je.
Ustvrdila je da je Miro Bulj pravi predsjednik iz naroda.
– On ništa ne pokušava govoriti onako kako ne govori. Ne pokušava sad odjednom zastupati neke drugačije stavove. On je takav i to je to, rekla je.
Važnost društvenih mreža i privlačenja mladih
Macan je kazao da Kekin najbolje komunicira s mladima.
– Kad su se radile ove zadnje ankete, ona je najbolje komunicirala s mladim biračkim tijelom koje je presudno da bi se nešto promijenilo. Sve velike stranke gube te mlade.To su te nove generacije koje ona poziva i to je to biračko tijelo koje ona može dobiti preko TikToka. I pokazuje se da TikTok postaje taj jedan kanal bez kojeg ne možeš napraviti kontakt s tim mlađim biračima, rekao je.
Spomenuo je da su ostali uglavnom zanemarili TikTok, dok Milanović ima ‘kanal koji nije njegov, ali je njegov’ gdje puštaju priče o njemu.
– Drugi su podcijenili tu mladu publiku kojoj je jedini način da je izvučeš, informiraš tako. I da ustvari se oslanjaju na klasično biračko tijelo, a to biračko tijelo izađe u broju koliko može. I zato očekuju manju izlaznost, ljudi jednostavno neće biti motivirani, dodao je.
Napomenuo je da je na prošlim izborima po izlaznoj anketi svaki šesti birač odlučio na dan izbora. U Americi je to bi bio svaki deseti.
– Imamo trend da će ljudi odlučiti na dan izbora. Ako ih ne motivirate da izađu na dan izbora, neće izaći, ponovio je Macan, piše HRT.
Klopka za maloumnike: Mile, nisi ti samo naš, nisi ti baš ni svoj
Ugledni kolega Ivane Kekin: Mogu naslutiti zašto se Nikica Jelavić našao sa Milom Kekinom