Andrej Plenković spriječio je danas u Osijeku Ivana Anušića da objasni svoj državnički govor u kojem je istaknuo opasnosti koje prijete Hrvatskoj od Mađarske i Srbije.
“Danas je u Osijeku Andrej Plenković odlučio spriječiti Ivana Anušića da odgovara na novinarska pitanja jer novinare je, uz ostalo, zanimalo što se krije iza više puta ponovljenog eksplicitnog stava ministra obrane – da jedna zemlja članica Europske unije, članica NATO-a, i naša saveznica ima pretenzije prema Hrvatskoj. Riječ je o Mađarskoj. Plenković sve nastoji svesti na tvrdnju da je Anušić bio ležeran, nesvjestan toga da ga slušaju novinari”, piše N1 uz priloženi video.
Državnički govor
Rusiji ne možemo ništa, Mađarska je opasna poput Srbije, a što mi radimo? Trošimo milijarde na robotaksije i maslačke!, Anušićeva je izjava koju prenosi Jutarnji list.
“Posljednjih dvadeset godina politike Europske unije u potpunosti je promašeno. Vodstvo EU provodilo je ružičastu politiku kojoj su svi dobronamjerni, svi su dobrodošli. (…) Ekonomski Rusiji ne možemo ništa. Nikakve sankcije na nju ne djeluju. (…) Mađarska je za Hrvatsku jednako opasna kao i Srbija. (…)”
Izgovorio je to, među ostalim, ministar obrane Ivan Anušić na tribini “Sigurnosni i geopolitički izazovi svjetskog poretka” u organizaciji Hrvatskog diplomatskog kluba, koja je u utorak navečer održana u Zagrebu. Anušić je na tribinu došao kao izaslanik predsjednika Vlade te je održao 10-minutni pozdravni govor. Bilo je to 10 minuta tijekom kojih je prvi put od agresije Rusije na Ukrajinu jedan potpredsjednik hrvatske Vlade iznio niz kritika na račun europskih vođa i njihova vođenja europskih politika. Iznimno je skeptično govorio o onome što se događa na istoku Europe, ali se dotakao i Mađarske koju je ocijenio jednako opasnom za Hrvatsku kao što je i Srbija, piše Jutarnji list.
“Svjesni smo opasnosti koje imamo. Ne da bismo nekoga ugrozili ili napali, nego da bismo prevenirali ono što nam se dogodilo 1991. godine. To je ključ svega”, poručio je ministar obrane. Potom se okrenuo analizi vojnog proračuna Srbije koji će, prema njegovim riječima, sljedeće godine dostići oko 2,5 milijarde eura. “Za što se Srbija naoružava? Oni su tamo praktički polugladni. Ljudi rade za vrlo male plaće, mala je zaposlenost, ali proizvode i kupuju abnormalno puno naoružanja. Zbog čega? Nitko se ne naoružava bez veze. Iz tog se razloga politika Europe mora promijeniti. Pod hitno”, naglasio je ministar obrane.
– Nije mi jasno da i dan-danas u Hrvatskoj postoje političke opcije koje dovode Hrvatsku u situaciju da se moramo pravdati na summitima, na konferencijama na kojima sjedimo s našim saveznicima zašto se ponašamo kao 13. prase. Ili zbog čega se ponašamo kao netko tko može stati uz bok s Orbánom ili danas-sutra s nekim drugim čelnicima Europe koji su u ovom trenutku vrlo opasni, prije svega za Hrvatsku. Ne samo Srbija, nego i Mađarska”, dodao je, piše Jutarnji list.
Anušiću je odgovorio Vučić: Nismo polugladni
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić nakon državničkog govora Ivana Anušića je rekao: Naoružavamo se da nam se ne bi dogodila ’95. ni ’99. godina.
Srbija sada ima najnižu stopu nezaposlenosti. Srbija ima izrazito snažnu vojsku, ali mi u skladu s promijenjenom doktrinom snažno brzo i efikasno se naoružavamo.
Da nam se ne bi dogodila ni 99. ni 95. ni mnoge druge godine. Nikoga napadati nećemo. Što se tiče gladi ili ne, Srbija raste brže od Hrvatske. Oni su nam mnogo bježali. Desetljećima su bili ispred nas.
U prosincu sljedeće godine će prosječna plaća biti 1000 eura. Gotovo 3.000.000 zaposlenih imamo, rekordan nivo zaposlenosti – kazao je Vučić.
Hodak objasnio
Zvonimir Hodak u svojoj se kolumni osvrnuo na slučaj Anušić-Plenković.
Naš ministar obrane Ivan Anušić, najblaže rečeno čudne je biografije. Sa 17 je godina postao dragovoljac Domovinskog rata i ostao do kraja. Sad je u “eksplozivnom” razgovoru za Jutarnji narušio političko jednoumlje koje vlada. Kaže naš ministar: “Politika EU je promašena”. Nemoguće!? Svi nas vole! Osobito Srbija i Mađarska koje troše milijarde za naoružanje. Utješno je što ministar Anušić misli da su nam Mađari čak i opasniji od Srba, nekadašnje “treće armije u Evropi”. Anušić, za razliku od naših salonskih političara sa Zrinjevca, mada ne nosi naočale, ne vidi da je sve ružičasto. Iako Vlada sada izdvaja više za obranu negoli ranijih godina, Anušić jasno ukazuje kako Uršula i ekipa planiraju tamo negdje u budućnosti izgraditi vlastitu EU obranu sposobnu da se suprotstavi mogućim agresorima na EU. Za sada EU još uvijek vjeruje u dobronamjernost onih koji prijete Europi. Neće valjda… Tako je mislio Račan i 1990. godine u Hrvatskoj. No, za razliku od legendarne ’91. godine, sad se u Hrvatsku slijeva masa fondovske love, ali koju EU daje samo onda ako se troši na UI, zelene tehnologije, woke i kohezijske projekte. Žali se naš ministar obrane: “… za sigurnost ništa…”. Logično, kad nas svi tako vole. Neki nas tako i zovu.
Ima kod našeg ministra i zdravog vojničkog optimizma kad kaže: “Ako dođe do rata imat ćemo sukob kakav svijet ne pamti…”. Reakcije su da je njegov govor reakcionaran. Neki čak misle kako je on jastreb u HDZ-ovim redovima. Navodno zato jer njegov istup nije bio dogovoren s Plenkijem i Ursulom. Bačiću je ostalo nešto materijala od obnove pa se odmah “ogradio” od kolege. Dobro kaže Davor Ivanković u svom nedjeljnom komentaru u Večernjem da je Anušić možda jastreb dok su oko njega same kokoši. Pa on je samo javno izgovorio ono što prosječni građani misle.
Uzburkao je duhove
Neki podrepni HDZ-ovi analitičari iznenada su progledali. “On bi imao šanse protiv Milanovića”. A što onda s Primorcem? Možda da se njega postavi za ministra obrane. On je za vrijeme rata učio zanat u SAD-u. Spašavanje vojnika Ryana ili, šahovski rečeno, žrtva kraljice za pješaka.
Evidentno je da je Anušić uzburkao duhove u HDZ-a. Glavno je pitanje “želi li on preuzeti stranku?”. Ne znam dokle će trajati kohabitacija između Plenkovića i Anušića.
Ono što je on kao ministar i potpredsjednik stranke rekao to sigurno od Plenkija nikada nećete čuti. To se inače u pravim demokracijama zove pluralizam mišljenja, a kod nas “osnovana sumnja na preuzimanje stranke”.
Ministar je otvoreno kritizirao briselsku političku elitu kad je rekao: “Ozbiljna vremena zahtijevaju vrlo ozbiljne, snažne i odlučne ljude. Mi smo potrošili dobra vremena koja su trajala poprilično dugo….”. Nije li to još jedan dokaz da više nije u modi diplomatski rječnik kojim hrvatska elita već desetljećima navodno “uljuđuje” hrvatsku politiku. Još od vremena pok. predsjednika Tuđmana pa sve do danas nitko se nije usudio javno iznijeti ovako direktan stav, piše Hodak, prenosi Velebit.