Testirani su tekstilni lanci. Mogu li klasične lance za snijeg ugroziti tekstilni? Iznenađenje je uspješnost pri pokretanju vozila!, piše Revija HAK.
Kada su u pitanju montaža i rukovanje, Michelin Easy Grip, Autosock i Goodyear Ultragrip imaju prednosti u odnosu na konvencionalne lance za snijeg.
Lanci za snijeg su jedan od najvažnijih dijelova zimske opreme koju trebate ponijeti sa sobom u automobil. Pogotovo ako planirate na skijanje, visoko u Alpe. Osim klasičnih lanaca, već neko vrijeme postoje i tekstilna pomagala vožnju na snijegu koja su se sada razvila u pravu alternativu. Uz mjerenje vučne sile, prvi put je korištena metoda koju je razvio austrijski klub ÖAMTC (koji je i proveo test) za objektivno određivanje prijenosa snage pri startanju na snijegu. Ispitivanje je provedeno u gumama dimenzija 225/50 R17.
Prije svega treba znati ako su lanci obavezni na plavom prometnom znaku, moraju se ugraditi klasični lanci za snijeg – tekstilna pomagala za pokretanje u takvoj situaciji nisu dopuštena.
– Čak i ako niti jedan od devet testiranih modela nije postigao najvišu ocjenu vrlo dobar (pet zvjezdica), ukupni rezultat je pozitivan sa šest dobrih ocjena (četiri zvijezdice) i tri zadovoljavajuće (dvije zvjezdice). Iznenadilo nas je da tekstilna pomagala ni na koji način nisu inferiorna performansama lanaca za snijeg, ako se radi o prijenosu snage pri startanju. Naprotiv, s Michelin Easy Gripom, tekstilni proizvod ima prednost u ovom vrlo važnom kriteriju – naglašava Steffan Kerbl, mehaničar ÖAMTC-a.
Kada su u pitanju montaža i rukovanje, Michelin Easy Grip, Autosock i Goodyear Ultragrip imaju prednosti u odnosu na konvencionalne lance za snijeg.
Činjenica da je šest lanaca za snijeg još uvijek superiorno u odnosu na tekstilne alternative u testu posljedica je njihove pouzdanosti. Steffan Kerbl objašnjava:
– Testne vožnje su vodile, između ostalog, preko suhe rute od maksimalno 50 kilometara, maksimalna brzina bila je temeljena na specifikacijama proizvođača, ali je iznosila najviše 50 km/h. Čak i nakon relativno kratke udaljenosti, vidljivi su jasni znakovi istrošenosti na tekstilnim pomagalima s rupama u strukturi materijala.
Stručnjak ÖAMTC-a nije u potpunosti zadovoljan u tom pogledu, čak ni s nekim konvencionalnim lancima za snijeg. Tragovi trošenja nisu bili pretjerno vidljivi, ali jedna karika lanca u modelu, Pewag Servomatik je pukla, vjerojatno zbog preopterećenja, piše Revija HAK.
Jesu li legalna zimska oprema
Zanimljivo je vidjeti kao ih regulira Ministarstvo unutarnjih poslova. Na kraju, kada vas s montiranim tekstilnim lancima zaustavi policijski službenik na cesti, meritorno je ono što će on reći… Tekstilne čarape za gume u praksi su se dokazale, a tu praksu potvrđuje i MUP:
– Zimska oprema motornih vozila, zimski uvjeti na cestama i obaveza korištenja zimske opreme propisani Zakonom o sigurnosti prometa na cestama („NN“ br. 67/08., 48/10., 74/11., 80/13., 158/13., 92/14., 64/15., 108/17., 70/19., 42/20., 85/22 i 114/22.), Pravilnikom o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cesti („NN“ br. 85/16.; 24/17.; 70/19. i 60/20.) i Odlukom o obveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj („NN“ br. 121/20.). Tako je člankom 104., Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama („NN“ br. 85/16.; 24/17.; 70/19. i 60/20.), između ostalog, u stavku 1., propisano da se pod zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 t, smatraju zimski pneumatici (M+S) na svim kotačima ili ljetni pneumatici s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg koji se postavljaju na pogonske kotače. Stavkom 2., propisano je da se zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija je najveća dopuštena masa veća od 3,5 t sukladno ovom Pravilniku, smatraju lanci ili zimski pneumatici (M+S) postavljeni na pogonske kotače, a vozila kategorije M i N čija je najveća dopuštena masa veća od 3,5 t koja ne mogu postaviti lance na pogonske kotače, moraju imati zimske pneumatike (M+S) na pogonskim kotačima. Danas na tržištu postoji i više proizvoda koji optički ne izgledaju poput klasičnog lanca i nisu napravljeni od željeza ili njegovih legura, nego od raznih sintetičkih materijala, a koji su se pokazali jednako dobrima ili boljima za podizanje koeficijenta trenja između kotača i snježne/zaleđene podloge, slijedom čega se uz propisane gume i takvi kompozitni lanci za snijeg – mreže, kao i tekstilni lanci za snijeg – čarape, smatraju zimskom opremom vozila.
Dakle, iz odgovora MUP-a sve je jasno!, piše Revija HAK.