Zagreb je nabavio nove-stare autobuse. Vožnja je gratis, a kad se tome pridoda činjenica da se radi o 30 autobusa na cesti i njih 30 koji će im se pridružiti s idućom godinom, jasno je da gubitak novca nije nezanemariv
Zagreb je s ovom jeseni dobio rabljene MAN i Mercedes autobuse iz Austrije i Njemačke, ali imaju nedostatak zbog kojeg ZET bilježi gubitke.
Iako su vozila u odličnom stanju, što se tiče izgleda, udobnosti i same vožnje, putnici nemaju gdje “štancati” karte ili validirati pokaz.
Jer, ne postoji uređaj za to. Samim time, vožnja je gratis, a kad se tome pridoda činjenica da se radi o 30 autobusa na cesti i njih 30 koji će im se pridružiti s idućom godinom, jasno je da gubitak novca nije nezanemariv.
Osim sustava za prodaju karata, piše Večernji list, nedostaje onaj za nadzor i upravljanje prometom, koji vozačima ispisuje vremena polazaka, a putnicima na zaslonima unutar autobusa javlja koja je sljedeća postaja, odnosno s vanjske ih strane obavještava o kojoj je liniji riječ i u kojem smjeru ide.
Uređaji su ugrađeni, ali su ugašeni su jer nisu kompatibilni sa ZET-ovim softverom. Tako se u prometalima, kao prije 30 godina, broj linije i smjer nalazi na ploči ispod vjetrobrana ili je napisan na komadu papira.
Uđem u bus i prvo što gledam jest gdje ću prisloniti karticu, kad ono vozač kaže: “Nigdje, nema validatora” – prepričava Večernjem jedan putnik anegdotu tijekom vožnje na posao. Na stanicu je došao naoko uobičajen ZET-ov plavi autobus s “harmonikom”, objašnjava, ali zbog crvenih sjedala, primjerice, iznutra baš i nije izgledao kao prometalo zagrebačkog prijevoznika, a kada se stisne “stop”, zasvijetli “Wagen halt!”
Nekim rabljenim Mercedesima displej pak radi, ali ispisuje samo “Sonderwagen”, što u prijevodu s njemačkog znači “posebno vozilo”.
I uistinu je posebno, šale se putnici, koji se ne bune zbog besplatne vožnje. – Što se mora, nije teško, ali mogli su staviti barem one QR kodove za kupnju karte aplikacijom – komentira jedna od putnica u busu za Dugave.