“Žalosti me da netko ne želi razgovarati i da se odlučuje za štrajk. Sve silne nelogičnosti mogle su se artikulirati i sve će se rješavati razgovorom, a ne ucjenom ‘riješite nam to u dva mjeseca ili idemo u štrajk’, možda je biti za mjesec, za dva, ali bez ucjena”, istaknuo je ministar.
U ponedjeljak je počeo štrajk medicinskih djelatnika okupljenih oko Sindikata Zajedno. Odaziv je, kažu, odličan, a štrajka 4000 djelatnika zdravstva u 58 zdravstvenih ustanova.
Medicinski djelatnici štrajkom zahtijevaju povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjenu uredbe o koeficijentima, tek se očekuje odgovor Ministarstva zdravstva.
Beroš je rekao kako je njegov zadatak i zadatak ravnatelja zdravstvenih ustanova organizirati da nitko ne ostane bez zdravstvene zaštite i da nitko ne ostane bez govorene usluge. “Ne smije biti pritiska na osobe koje nisu u štrajku”, naglasio je i dodao da su ga ravnatelji obavijestili da su djelatnici agitirali pred ulazom u zgradu da se pacijenti odvraćaju. “To se ne može događati”, naglasio je.
“Ukupni trošak za povećanje plaća došao je na 528 milijuna eura”, istaknuo je ministar.
“Žalosti me da netko ne želi razgovarati i da se odlučuje za štrajk. Sve silne nelogičnosti mogle su se artikulirati i sve će se rješavati razgovorom, a ne ucjenom ‘riješite nam to u dva mjeseca ili idemo u štrajk’, možda je biti za mjesec, za dva, ali bez ucjena”, istaknuo je ministar.
Rekao je i kako ima informacije da je u štrajku 600 djelatnika te da 14 ustanova radi bez opterećenja. Istaknuo je i kadrovski problem kao jedan od najvažnijih u ovoj situaciji jer sustav izbacuje više djelatnika od onoliko koliko je potrebno.
“Posebno me brine da je možda pitanje kvalifikacija u zdravstvu potaknulo ovaj štrajk, Nije normalno ni logično da u HR postoji više magistara sestrinstva nego u cijeloj UK. Naravno da su oni potrebni, i već smo imali razgovor s ministrom Fuchsom oko planiranja potrebe za edukacijom. Mi educiramo kadrove koji nam ne trebaju, a ne educiramo kadrove koji nam trebaju”, istaknuo je.
Smatra da nije potrebno da se zdravstveni djelatnici školuju na privatnim učilištima koja rastu poput gljiva poslije kiše i onda kucaju na vrata, a u sustavu ne treba tih djelatnika. “Važno je planiranje kadrova”, ponovio je.
Pozvao je još jednom sindikate da aktiviraju vijeće za procjenu učinaka uredbe o koeficijentima i da sjednu za stol. “Cilj ovog zakona je bio ujednačiti rad i primanja, nije sigurno bez grešaka, ali važno je uskladiti koeficijente po resorima”.
Ministar smatra da razgovor o preventivnim pregledima, koje je danas predstavio na konferenciji, nije ironičan na današnji dan, jer prema njegovim informacijama gotovo da i nije bilo nikakvih otkazivanja dijagnostike.
Naglasio je i da će provjeriti informacije o otkazivanjima današnjih pregleda, iako je uvjeren da nitko tko je životno ugrožen nije odbijen te je vjerojatno riječ o redovitim pregledima, prenosi dnevnik.hr.
Štrajk u zdravstvu: Prijeti se otkazima i krivotvore se zdravstveni statusi pacijenata