Bryan Lanza, koji je radio na Trumpovoj predsjedničkoj kampanji, ustvrdio je da je nova Trumpova administracija naznačila da obnova izgubljenog ukrajinskog teritorija nije preduvjet za mir.
Tim novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa distancirao se od primjedbi republikanskog stratega da se prijedlog Bijele kuće za okončanje rata u Ukrajini tiče mira, a ne teritorija.
U intervjuu za BBC, Bryan Lanza, koji je radio na Trumpovoj predsjedničkoj kampanji, iznio je neke od navodnih stavova nove Trumpove administracije za mir i sugerirao da vraćanje izgubljenog teritorija nije prioritet.
“Ako predsjednik Zelenskij dođe za stol i kaže, možemo imati mir samo ako imamo Krim, on nam pokazuje da nije ozbiljan. Krima više nema”, rekao je Lanza.
No, glasnogovornik Trumpova tranzicijskog tima rekao je da Lanza trenutno ne radi za novoizabranog predsjednika i da nije govorio u njegovo ime.
Tijekom predizborne kampanje, Trump je tvrdio da bi mogao okončati rat u Ukrajini “u roku od jednog dana”, ne ulazeći u detalje o tome kako će se to postići.
Ali Trump također nije isključio mogućnost da će Kijev možda morati ustupiti teritorij Moskvi kako bi okončao više od dvije godine rata.
Pripojeni teritoriji
Rusija je anektirala Krimski poluotok 2014., a zatim je, u prvoj godini rata, jednostrano proglasila aneksiju četiri područja Ukrajine – Donjecka, Luganska, Hersona i Zaporožja – a da nikada nije zadržala punu kontrolu ni nad jednim od njih.
Ali ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij opetovano je rekao da je potpuno povlačenje ruskih snaga i povratak svih anektiranih teritorija nužno ako se želi uspostaviti mir.
U međuvremenu, Rusija je rekla da je otvorena saslušati Trumpove prijedloge o tome kako okončati rat.
Zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je da Moskva i Washington “razmjenjuju signale” o Ukrajini preko “zatvorenih kanala”.
Nije precizirao je li komunikacija bila sa sadašnjom administracijom ili Trumpom i članovima njegove nove administracije.
Rusija je spremna saslušati Trumpove prijedloge o Ukrajini pod uvjetom da su to “ideje kako napredovati u području naseljavanja, a ne u području daljnjeg pumpanja kijevskog režima svim vrstama pomoći”, rekao je Rjabkov u intervjuu za rusku državnu novinsku agenciju Interfax.
A ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha rekao je novinarima da je Kijev također spreman surađivati s Trumpovom administracijom.
“Zapamtite da je predsjednik Zelenskij bio jedan od prvih svjetskih čelnika koji je pozdravio predsjednika Trumpa”, rekao je.
“Također u telefonskom razgovoru razgovaralo se o daljnjim koracima uspostave komunikacije između timova i taj posao je također započeo. Stoga smo otvoreni za daljnju suradnju i siguran sam da nas sve ujedinjuje zajednički cilj postizanja pravednog mira.”
Kritika vojne pomoći Ukrajini
Ali Trump je dugo bio kritičan prema američkoj vojnoj pomoći Ukrajini, prijeteći više nego jednom tijekom kampanje da će je prekinuti ako ponovno uđe u Bijelu kuću.
Na predizbornom skupu u Detroitu u lipnju, Trump je kritizirao Zelenskog kao “najvećeg prodavača svih vremena” i kritizirao količinu novca koju Washington upumpava u ratne napore Kijeva.
“To ću riješiti”, rekao je Trump.
Pentagon je u petak potvrdio da će već obećani paket vojne pomoći vrijedan 6 milijardi dolara (5,6 milijardi eura) biti poslan u Kijev prije nego što Trump preuzme dužnost u siječnju, a Bidenova administracija je nervozna da bi budući predsjednik mogao zaustaviti njegovu isporuku.
Prema podacima na web stranici State Departmenta, SAD je Ukrajini dao nešto više od 64 milijarde dolara (59 milijardi eura) vojne pomoći otkako je Rusija napala zemlju u veljači 2022., prenosi Euronews.
Donedavni Trumpov savjetnik: Imamo vijesti za predsjednika Zelenskog – Krima više nema