– Vučić se vodi politikom ne slušaj me što pričam, nego gledaj što radim. To je u politici očito dopušteno.
Tu treba biti jasan i jednostavan. Trenutna politička situacija u Europi i svijetu odgovara Vučiću i političarima poput Orbana. Pokušavaju sjediti na nekoliko stolica.
Naravno, oni imaju svoje interese, rekao je Gordan Akrap, prorektor Sveučilišta “Franjo Tuđman”.
Dubrovački summit Ukrajina – jugoistočna Europa, zbog kojeg je prvi put u posjet Hrvatskoj stigao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, poslao je jasnu poruku da je Hrvatska čvrsto stala na stranu Kijeva i još jednom jasno osudila brutalnu vojnu agresiju Putinove Rusije koja traje gotovo tri godine, piše HRT.
Potpisana je Dubrovačka deklaracija koja jamči i dalje potporu država tzv. zapadnog Balkana obrani neovisnosti Ukrajine, ali bez paketa sankcija Rusiji.
Naime, pojedine zemlje, među kojima je Srbija, znatne količine oružja i vojne opreme i dalje prodaju ukrajinskoj vojsci.
– Diplomatski jezik kojim se inače komuniciraju takvi sporazumi nešto je drugačiji nego uobičajeni jezik kojim se koristimo. Vidi se čvrsta potpora teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine. Osuđuje se ruska agresija, ne daje se čvrsti prijedlog i obaveza da države jugoistočne Europe uvedu sankcije Rusiji. Međutim, činjenica je da to stoji u cijelom dokumentu i da se to predlaže, rekao je Gordan Akrap, prorektor Sveučilišta “Franjo Tuđman”.
Ustvrdio je da zemlje koje žele pristupiti Europskoj uniji moraju s njom uskladiti svoju vanjsku i sigurnosnu politiku.
– U kontekstu ukupnih dokumenata, izjava je vrlo čvrsta, izjavio je.
“Hrvatska relevantan i vjerodostojan partner”
Akrap je ustvrdio da Hrvatska već dulje pokazuje konzistentnost kada je riječ o međunarodnim odnosima.
– Hrvatska se pokazuje kao relevantan i vjerodostojan partner u međunarodnim odnosima. Pokazuje da može okupiti i privući druge šefove država, pogotovo kada govorimo o južnom krilu NATO-a u JI Europu. Zemlja domaćin je ta koja priprema nacrt deklaracije. Prema tomu, pokazala je ozbiljnost i prihvaćenost svoje diplomacije, ustvrdio je.
Naglasio je da je Ukrajini potrebno pomoći, neovisno o tome kakve su nesuglasice prisutne u domaćoj politici. Istaknuo je da su neke zemlje koje su potpisale memorandum u Budimpešti, a danas su u NATO-u, dužne pomagati Ukrajini.
– U političke prijepore i tumačenja ne ulazim, nema potrebe za to. Ono što je bitno reći je neka potpuno druga priča. Sjetimo se što je bilo 1994. u Budimpešti. Ukrajina je za teritorijalni integritet i suverenitet te međunarodno priznanje pristala odreći se svojeg nuklearnog potencijala, nastavio je.
– Ovdje su pogažena brojna pravila MZ-a na kojima se temelji međunarodni poredak, zaključio je,.
– Sjetimo se prve namjere Moskve. Okupirati cijelu Ukrajinu, srušiti legitimnu vlast, postaviti marionetsku i napraviti drugu Bjelorusiju. Ja sam ponosan na to da je RH dala svoj obol i pomoć Ukrajini. Sjetimo se naše situacije 1991., 1992. i 1993., podsjetio je Akrap.
O Vučiću: Ne slušaj me što pričam, nego gledaj što radim
Govoreći o tome kako Srbija vodi vanjsku politiku, rekao je da trenutačna politička situacija u svijetu odgovara političarima poput Aleksandra Vučića i Viktora Orbana.
– Vučić se vodi politikom ne slušaj me što pričam, nego gledaj što radim. To je u politici očito dopušteno. Tu treba biti jasan i jednostavan. Trenutna politička situacija u Europi i svijetu odgovara Vučiću i političarima poput Orbana. Pokušavaju sjediti na nekoliko stolica. Naravno, oni imaju svoje interese, rekao je.
– Vučić, posredno pomažući Ukrajini i Izraelu, pokušava postići određene ciljeve oko priznanja Kosova, ali i rješavati svoje unutarnje probleme. Unutarnja razina radikalizacije u Srbiji je velika i pitanje je kamo to vodi, kazao je, piše HRT.