U novim prostorijama na vojnom učilištu “Franjo Tuđman” na zagrebačkom Črnomercu Sabor je započeo s radom aktualnim prijepodnevom.
Prvi je na redu sa zastupničkim pitanjima Vladi RH Veljko Kajtazi iz Kluba nacionalnih manjina, a zadnji, 40. HDZ-ov Goran Ivanović.
Kajtazi je pitao ministra gospodarstva Antu Šušnjara o ukidanju ograničenja cijena struje i plina te ustvrdio da bi Vlada trebala nastaviti s paketom mjera pomoći za siromašnije građane.
“Vlada je donijela paket mjera kojima i dalje štiti građane od poskupljenja i inflatornih pritisaka. Dijelom smo otpustili dijelove energetskog paketa da se povećaju cijene energije, ovog puta je to deset posto, Vlada štiti i nastavljat će štititi građane od inflatornih pritisaka, a s donošenjem registra stanovništva moći ćemo te mjere specificirati”, rekao je Šušnjar.
Ivana Marković (SDP) upitala je ministra Olega Butkovića o stanju u Jadroliniji i tragediji u kojoj su poginula tri pomorca.
“Naravno da svaki čovjek osjeća odgovornost za sve što se dogodio njegovu resoru. Izražavam još jednom sućut obitelji. Čim budemo znali konkretne razloge i što se dogodilo, možemo govoriti o nečijoj odgovornosti”, rekao je Butković i dodao da tragediju oporba koristi u političke svrhe nakon što je izgubila izbore.
Marković se nije složila s tvrdnjom da oporba politizira stanje u Jadroliniji.
Dalija Orešković kritizirala je ministra ministra demografije i useljeništva Ivana Šipića.
“Vi ste utjelovljenje paradoksa”, rekla je Orešković. Ustvrdila je kako je korupcija jedan od glavnih razloga iseljavanja mladih.
“Primili ste se s HDZ-om u kolo i ušli u vlast. Vaše ministarstvo osnovano je da biste vi dobili fotelju i postali ste primjer uhljeba. Kako ćete kao takav objasniti iseljenicima da se u RH isplati vratiti?”, rekla je.
“U svom prvom nastupu sam pozvao zastupnike i zastupnice da mi dođu pomoći, da dođu vidjeti uvjete u kojima radimo, da vidite koje pakete smo donosili i što pripremamo”, odgovorio je Šipić.
“Vi ste poznati po tome da se zbog vas ne vjeruje u institucije jer ste zlorabili instituciju kojoj ste bili na čelu. Vi idete na čovjeka, a meni je legitimitet dao hrvatski narod, kao i vama. Zar tako razgovaramo? Vi ste uvreda prema ženama zbog načina na koji vi govorite. Ja sebi nikada ne bih dozvolio da uvrijedim ženu jer je mene rodila žena, moja majka, koja nas je osmero rodila na ponos hrvatskom narodu”, ustvrdio je, uz ostalo.
Nikola Grmoja (Most) premijeru Plenkoviću rekao je kao je 2016. u politiku ušao sa sloganom ‘vjerodostojno’ i postavio nekoliko pitanja.
“Je li vjerodostojno na pitanje hoćete li uvesti porez na nekretnine, u kampanji ste rekli ne, a sad ga uvodite. Je li vjerodostojno da se hvalite Schengenom a mi smo upozoravali da je pao kad je Slovenija uvela kontrole, a sad to radi i Njemačka? Je li vjerodostojno hvaliti se eurom koji je dodatno pogoršao inflaciju? Je li vjerodostojno hvaliti se rastom zaposlenosti kad znamo tko radi, uglavnom strani radnici? Je li vjerodostojno hvaliti se rastom plaća i mirovina, a meni ljudi na ulici kažu ‘jedino ste sebi digli plaće’? Jeste li i dalje vjerodostojni?”
“Očekivao sam teže pitanje, dva mjeseca pauze… Ajmo malo na vjerodostojno. Točno, vjerodostojno, od 2016. sve što smo obećali i realizirali: osigurali smo Hrvatsku političku stabilnost, ponajviše time što smo se riješili Vas. Kad ste dobili doviđenja, kad ste išli glasati protiv ministra, pokazali smo vam crveni karton kao pedagošku mjeru, kao visoko civiliziran potez normalnog upravljanja. To je prvi element vjerodostojnosti. A vi vjerodostojno šutite na helikopteraša dva mjeseca”, odgovorio je Plenković.