Novi vikend, stara slika s hrvatskih prometnica. Očekivano, pojačan je promet i stvaraju se kolone na velikom broju cesta u smjeru mora. Najveće su gužve od jutra u Zagrebu jer su na obilaznici bile kilometarske kolone, iz smjera Buzina prema Lučkom čak i 10 kilometara, javlja HRT.
Hrvatski autoklub (HAK) izvijestio je u subotu rano poslijepodne o kolonama i prometnim nesrećama na hrvatskim autocestama.
Na autocesti Zagreb-Ploče-Karamatići dogodila se prometna nesreća između čvorova Brinje i Ogulin u smjeru Zagreba, kolona vozila između tunela Čelinka i tunela Sveti Rok u smjeru Zagreba duga je oko 5 kilometara.
HAK navodi da je kolona vozila u pokretu uz povremene zastoje u zoni tunela Mala Kapela i Sveti Rok (u smjeru Dubrovnika 8 kilometara).
Prometna se nesreća dogodila i na autocesti Bregana-Lipovac (uključujući i zagrebačku obilaznicu), između čvora Slavonski Brod istok i čvora Sredanci u smjeru Lipovca. Vozi se uz ograničenje brzine od 40 kilometara na sat.
Pred naplatnom postajom Lipovac u smjeru graničnog prijelaza Bajakovo kolona je oko 3 kilometra, a ispred graničnog prijelaza Bajakovo oko 5 kilometara.
Na autocesti Zagreb-Macelj, pred naplatom Trakošćan u smjeru Zagreba kolona je oko 1,5 kilometar, a proteže se i u Sloveniju.
Na Istarskom ipsilonu pojačan je promet u smjeru Slovenije, kolona koja se dijelom proteže na Istarski ipsilon duga je oko 6 kilometara.
Na čvoru Matulji u smjeru Rijeke kolona je oko 4 kilometra.
Zbog bure, na Jadranskoj magistrali zabrana je između Karlobaga i Svete Marije Magdalene za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupina).
Promet je gust i u koloni se vozi na području Crikvenice, prilazu Splitu iz smjera Kaštela i Stobreča te na području Makarske i Dubrovnika.
Gužve se očekuju i na graničnim prijelazima.
Na graničnom prijelazu Rupa promet se zasad odvija bez problema. Automobila ima, ali nema zastoja.
Nešto se sporije vozi u traci na ulasku u Sloveniju, zbog graničnih kontrola.
Gužve u splitskoj trajektnoj luci
I u splitskoj trajektnoj luci očekuje se povećan promet i gužve, a iz Jadrolinije putnike mole za strpljenje.
– Očekujemo da će kroz ova tri dana kroz našu luku proći preko 70 tisuća putnika i oko 15 tisuća vozila. Svakako očekujemo gužvu. Putnike molimo za strpljenje, do dolaska u luku trudimo se sve odraditi kako treba, rekla je Jelena Ivulić, koordinatorica plovnog područja Jadrolinije od Splita do Dubrovnika.
– Malo je mirnije jutros, polako pristižu putnici. Sigurno da će biti izvanrednih linija, to je ova najfrekventnija prema Supetru, dodala je.
Ivulić je rekla da je ponedjeljak dosta jak što se tiče prometa, u nekim periodima čak i jači od subote.
– Protekli dani bili su mirniji nego što smo navikli, istaknula je.
Gužve na cestama, kolone i nesreće izbjegnu svi oni koji na odmor odluče ići avionom, a takvih je sve više pa naše zračne luke svake godine ruše rekorde.
U Splitu je reporter HTV-a Šime Kovačević koji se javio u “Dnevnik u podne” te rekao da su zbog nevremena, mnogi avioni morali sletjeti ne u splitsku zračnu luku, nego u dubrovačku, u zadarsku i čak u Anconu, međutim kako se vrijeme smirilo, zrakoplovi ponovo slijeću u splitsku zračnu luku. Dodao je kako se očekuje ovoga vikenda negdje oko 220 zrakoplova i 56 tisuća putnika.
Kovačević je razgovarao s voditeljem Službe prihvata i otpreme putnika, Zračne luke Split, Matom Melvanom, koji je rekao kako su u lipnju prešli brojku od 500 tisuća putnika.
– U srpnju očekujemo oko 750 tisuća i isto tako oko 700 tisuća u kolovozu, što bi značilo blizu 2 milijuna putnika. Običnim danima imamo između 20 i 25 tisuća putnika, dok je vikend između 25 i 30 putnika. Bilo je jedno kratkotrajno prolazno grmljavinsko nevrijeme koje je utjecalo na prepreku u prilazu i 3 do 4 zrakoplova su otišli na alternativne zračne luke, jedan ili dva u Dubrovnik, jedan u Zadar i jedan u Anconu. Oni su sada na dopuni goriva, znači vraćaju se, dok je ostali promet uspostavljen normalno. Imamo direktne letove u 26 država, konkretno 85 destinacija i nema mjesta preko kojeg ne možemo doći do Splita. Nova tržišta za ovu godinu su Turska i Island, rekao je Melvan, piše HRT.