Održavanje tuša ili kade čistima ponekad se čini kao borba bez kraja. Od naslaga sapuna do plijesni, pa čak i hrđe, može biti teško održavati pločice sjajnima i bez mutnih mrlja od kamenca.
Iako neka komercijalna sredstva za čišćenje mogu biti učinkovita u uklanjanju hrđe, možda ih nećete uvijek imati pri ruci. Štoviše, mnoga od tih sredstava za čišćenje sadrže kemikalije koje možda ne želite koristiti u svom domu ili u svojoj obitelji.
Srećom, postoje neki prirodni sastojci koji vam mogu pomoći da se riješite hrđe u tušu ili kadi.
Krumpir
Iako to vjerojatno nije jedna od prvih stvari koje vam padaju na pamet, vjerovali ili ne, krumpirom se također možete riješiti hrđe. Pospite malo sode bikarbone i soli na krumpir i njime oribajte područja prekrivena hrđom.
Razlog zašto ovaj trik funkcionira je taj što krumpir ima puno oksalne kiseline, spoja koji je prisutan u mnogim komercijalnim proizvodima za čišćenje hrđe. Kada oksalna kiselina dođe u dodir s hrđom, dolazi do kemijske reakcije, a hrđa se pretvara u željezni oksalat. Željezni oksalat je spoj topiv u vodi, tako da ćete većinu hrđe moći isprati u odvod. Osim toga, soda bikarbona i sol na krumpiru djelovat će kao abrazivno sredstvo za uklanjanje ostataka hrđe koji su ostali pod tušem ili kadom.
Ocat
Ocat je kiseo, što ga čini još jednim najboljim kandidatom za uklanjanje hrđe u vašem tušu ili kadi. Kada kiseline, poput octene kiseline u octu, dođu u dodir s hrđom, rezultirajuća kemijska reakcija stvara sol i vodu. Hrđa je u biti otopljena i može se jednostavno oprati ili obrisati.
Prije nego što pokušate upotrijebiti ocat za uklanjanje hrđe u tušu ili kadi, imajte na umu da postoje različite vrste octa, piše House Digest.
Mineralna voda
Razlog zašto ovaj napitak može biti učinkovit jesu gazirani mjehurići koje stvara ugljična kiselina. Ovi mjehurići mogu razgraditi hrđu i preokrenuti koroziju.
Međutim, važno je napomenuti da gazirana pića nisu idealna za sve zahrđale situacije u kadi ili pod tušem. Vjerojatno će funkcionirati samo na područjima s laganim slojem hrđe. Štoviše, budući da je mjehurićima od karbonizacije potrebno neko vrijeme da probiju hrđu, ovaj je trik vjerojatno najbolji kada se koristi na podu tuša ili kade, umjesto na okomitim površinama. Na taj način ćete moći blokirati odvod tako da tekućina može odstajati na zahvaćenom zahrđalom području.
Kečap
S obzirom na to da je ocat jedan od sastojaka kečapa, nije veliko iznenađenje da i on može biti koristan u uklanjanju mrlja od hrđe.
Rasporedite kečap po mrljama hrđe u tušu ili kadi i ostavite ga nekoliko sati. S obzirom na to da mora odstajati, najučinkovitije će biti koristiti ga na podu tuša ili kade jer bi sa zidova mogao samo kapati. Nakon što je kečap odstajao, isperite ga. Sa sobom bi trebao odnijeti većinu hrđe u odvod. Ako je ostalo nešto hrđe, uzmite spužvicu za ribanje i stavite u nju još kečapa i izribajte mrlju.
Limun i soda bikarbona
Sodu bikarbonu možete koristiti i za uklanjanje hrđe s tuša ili kade. Blago abrazivno sredstvo za čišćenje bit će još učinkovitije u kombinaciji s limunom. Kao kiselina, limun može probiti i otopiti hrđu, dok vam soda bikarbona može pomoći da izribate preostale ostatke.
Prerežite limun na pola i pospite malo sode bikarbone preko jedne od polovica. Koristite polovicu posutu sodom bikarbonom kao spužvicu za ribanje i izribajte zahrđala područja u kadi. Po potrebi dodajte još sode bikarbone ili prijeđite na drugu polovicu limuna. Snažna kombinacija sode bikarbone i limuna također može pomoći u uklanjanju hrđe na površinama od nehrđajućeg čelika, prenosi N1.