Pitanje sigurnosti autobusa Makarska Prometa i odnosa grada Sinja i resornog ministarstva prema privatnim autobusnim prijevoznicima i dalje je bez odgovora.
Vlasnik Makarska Promet Mate Jujnović upozorio je javnost i državu da, bez usvajanja EU regulative i sufinanciranja javnog privatnog prometa, nema reda, ni sigurnosti i rješavanja prijepora privatnih autobusera i lokalne uprave.
U sukobu ste s gradonačelnikom Buljom oko statusa autobusnog kolodvora i koncesija kao i financiranja autobusnih linija za učenike i studente.
Ja nisam u sukobu s gradonačelnikom. Dapače, s istim nikad nisam ni razgovarao. Istoga pozivam na razgovor u cilju rješavanja eventualnih problema. Nisam upućen u problem autobusnog kolodvora niti znam točno o čemu gradonačelnik govori.
Autobusni kolodvor ima licencu, posluje uredno, te isti prima sve prijevoznike s važećim dozvolama. Ukoliko gradonačelnik želi sa svojim autobusima pristajati na kolodvor, nema nikakvih zapreka.
S gradom Sinjom nemamo ugovor za prijevoz studenata jer za 2 eura nije moguće održavati traženi prijevoz. Što se tiče prijevoza učenika srednjih škola mi kao tvrtka sufinanciramo prijevoz učenika srednjih škola u istom iznosu kao i Grad Sinj (12,5%). Žalosno je da jedan privatnik izdvaja jednak iznos novca za socijalnu politiku kao Grad čija je dužnost upravo tu politiku provoditi.
Što je istina i postoji li odgovornost gradonačelnika?
Istina je sve ovo što sam već do sada govorio. Odgovornost gradonačelnika ogleda se u stvaranju kaosa koji ne donosi ništa dobro nikome a najmanje putnicima. Gradonačelnik se mogao potruditi kao saborski zastupnik da se uvede javna usluga umjesto da radi predstave na kolodvoru.
Gradonačelnik tvrdi da inspekcije trebaju zabraniti prijevoz putnika Vašim autobusima jer su neispravni i opasni za živote građana.
Svaki autobus uredno ide na tehnički pregled vozila kako godišnji tako i preventivni ( svaka 3 mjeseca). Niti jedan autobus nije izašao na prometnice, a da nije imao važeći tehnički pregled. Ovdje želim istaknuti da gradonačelnik govori neistinu kada kaže da Promet Sinj d.o.o. ili ja (kako želite) vodim stanicu za tehnički pregled vozila u Sinju. Naime, navedenom stanicom upravlja Centar za vozila Hrvatske te svi djelatnici na istoj zaposleni su u Centru za vozila, a ne u Promet Sinju.
Je li se bilo što dogodilo nakon performansa pred medijima prošlog tjedna kada je gradonačelnik tijelom zaustavljao Vaše autobuse i vozače na izlasku iz sinjskog kolodvora?
Dogodilo se to da su inspekcije isključile iz prometa autobuse lokalnog prijevoznika kojeg gradonačelnik uporno hvali, a isti ima vozni park jednak ili gori od Promet Sinja. Na žalost, ovim postupcima gradonačelnika neće se ništa promijeniti. A taj prijevoznik vozi za 2 eura, nemoguća misija.
Što je rješenje i zašto ministar Butković ne riješi ovaj slučaj koji se ponavlja i na drugim mjestima?
Smatram da je rješenje u korigiranju cijena prijevoza. Na primjer sada trenutno cijena je 106 eura + PDV za JEDAN DAN za prijevoz djece. Smatram da je to ispod svake razumne granice. Mi po toj cijeni voziti nećemo. Moje firme su tu da rade dobit a ne gubitak.
Osim toga vidim i rješenje u uvođenju javne usluge koja bi dovela u red samo tržište prijevoza putnika. Zašto ministarstvo ništa ne poduzima, ja zaista ne mogu reći ništa. To bi trebalo pitati ministra.
Zašto se ne preslika zakon i regulativa iz EU, kao sto je slučaj u Sloveniji. Kakav je status privatnih autobusera u Sloveniji u odnosu na Hrvatsku?
Mislim da je pitanje upućeno krivoj osobi, ali svakako mogu dati neki svoj osvrt kao netko tko je u ovom poslu više od 30 godina u Hrvatskoj.
Mislim da je Slovenija povukla dobar potez i da su ovo pitanje dobro riješili. Mislim to zbog toga što su prije svega zaštitili domaće prijevoznike, zatim istima dali mogućnost obnove voznog parka, jer su regulacijom cijena prijevoza omogućili tvrtkama da zarade i obnove vozni park.
Slovenija je ovo pitanje riješila prije više od 10-15 godina i time uvela red na tržište. Hrvatska je još na početnoj točki, a rok je bio 2019. godine da se uspostavi javna usluga.
U Sloveniji cijene se kreću negdje oko 2,45 eura + PDV po kilometru ili cirka 600 eura + PDV za autodan za prijevoz djece, te se usklađuju redovito. Kod nas cijene nisu ni približno ovima, čak 6 puta su niže.
Imam informacije da je ministarstvo uspostavu javne usluge prebacilo na županiju i da su im osigurali određene novce, a gdje je zapelo to treba pitati župana i ministra.