Pri kraju je sadnja duhana. Ove godine povećane su površine pod tom kulturom. Očito prije svega zbog strmoglavog pada cijena žitarica i brojnih nepoznanica oko cijene koje će se obično saznati tek u vrijeme žetve. Stoga su neki bacili karte baš na duhan jer otkup je siguran i to po već unaprijed ugovorenoj cijeni – većoj nego lani, piše HRT.
Najveći organizator proizvodnje virovitički “Hrvatski duhani” bilježi porast površina pod tom kulturom za 20% u odnosu na lanjske. Bili smo u sadnji u Starom Gradcu , Pitomači i Turnašici.
Sve se više obitelj Smiljanić iz Starog Graca okreće uzgoju duhana. Prekretnica je bila kupnja kombajna bez kojeg je berba gotovo nezamisliva. Stoga su i ove godine odlučili povećati površine pod duhanom. Sadnja je pri kraju.
– Prošle godine smo pojačali 5 do 6 hektara više. Imali smo 7 sad smo došli na 13. Kombjan smo uzeli, pa smo morali malo povećati da se investicija isplati. Bez kombajn je nezamislivo, jer je teško do radnika. Nema radne sange i drukčije se više ne može .Nemaš, nema težacima neće nitko raditi, kaže Josip Smiljanić iz Starog Graca.
U cijelom poslu, kažu, ključna je suradnja s otkupljivačem jer ne bude li elementarnih nepogoda, nepoznanica gotovo i nema.
– Da nismo zadovoljni, ne bi u to ni ulazili, firma stoji iza nas, cijena se zna unaprijed, siguran otkup i sigurna proizvodnja za razliku od drugih kultura, kazao je Smiljanić.
I obitelj Kovač iz Pitomače posljednjih godina kao adut u ratarstvu vidi uzgoj duhana. Niz je razloga zbog kojih su se odlučili za tu proizvodnju. Ove su godine odlučili posaditi 18 hektara, četiri više nego lani.
– Povećanje cijene duhana i nemamo drugu soluciju da se bavimo povrćarstvom jer smo ostali u duhanu, jer smo pribavili sve strojeve za duhan. Imamo toper, sušnice smo ove godine uzeli, kombajn za duhan, uglavnom svu mehanizaciju. Trenutno ne treba u duhanu radne snage, a što se tiče same proizvodnje duhana, branja duhana, puno manje radne snage treba nego što je trebalo prije, rekao je Ivan Kovač.
Siguran otkup i poznata cijena ključne su bile ovoj obitelji kad su odlučili za povećanje površina.
– Znamo s čim raspolažemo, gdje se nalazimo i što možemo planirat dalje za proizvodnju i kako bi moglo biti. Zadovoljni smo s cijenom duhana. Samo da posluži vrijeme i da nam jedan lijepa kiša padne da zalije, da lijepo raste, kaže Kovač.
Kažu podravska se zemlja pokazala dobrom za ovu kuturu.
– Dobra je pogotovo ako ima navodnjavanje, onda je još puno bolje, kvalitetnije i sve ostalo, kaže Kovač i dodaje da navodnjavanje poveća prinos i za 30 posto.
U Hrvatskim duhanima ističu kako su zadovoljni jer je ugovoreno oko 2200 hektara a uspejli su smanjti troškove.
– Ugovoranje je završeno krajem ožujka. Imamo 40-ak novih ugovora. Ugovorili smo preko 300 hektra više površina u odnosu na prošlu godinu i upravo sada smo pred kraj rasađivanja duhana i planiramo oko 100 hektara još više rasadaiti u odnosu na prošlu godinu što znači oko 50 hektara više rasađenih više površina u odnosu na 2023., rekao je Igor Švarc, voditelj proizvodnje, “Hrvatski duhani”, Virovitica.
Kažu, u dvije je godine otkupna cijena povećana oko 50 posto, pa vjeruju da će privući nove proizvođače.
– Poticanje inovativnosti i povećanja produktivnosti, fokus na održivost proizodnje, upravo to su glavne karakteristike koje ovu proizvodnju čine sigurnom i osiguravaju našim prizvođačima kvalitetne uvijete. Osim toga, mogu reći da kroz dugoročno kreditiranje ove smo godine osigurali gotovo milijuna eura, kaže Švarc.
A obitelj Krapac iz Vukosavljevice završila je sadnju duhana, no ima još sadnica koje čekaju postrnu sadnju.
– Navodnjava se i dolazi do nekih rezultata. To radimo već četiri godine. Jako je primamljivo, pa svake godine radimo neki pokus oko toga i oko te kasne sadnje. Ove godine smo na nekih 36 hektara sadaili smo 32 i još 4 hektara postrne sadnje, kaže Slaven Krapac.
– Krenuli smo 2013. godine zato jer je te godine bio kišan svibanj i čak smo se bojali da nećemo rasadit duhan. Onda smo razmišljali što i kako, i došli smo na ideju da probamo nakon strnih kultura kraće vegetacije, ječma koji se skine početko šestog mjeseca da posadimo duhan i u ovih nekoiko godina izili smo zanat, izučili smo tehnologiju, uz početne pogreške došli smo do toga kako proizvesti robu, kaže Duško Čurić, tehnolog Hrvatskih duhana.
– Prinosi su čak i normalni, dođu čak i do 2500 kilograma, već kako ispadne na kraju godine. Sortiment je uglavnom kraće vegetacije, ulaganja su znatno manja da bi duhan uspio sazriti jer najbitnije je da proizvod bude zreo, dodaje Čurić.
– Zemljište je jako loše kvalitete, ali duhan na njemu rodi uz vodu, uz navodnjavnje. Odlično mu paše pjeskovito tlo uz jaku gnojidbu. A ima tu i vinograda dobrih i dobrih vina i dobrih vinarija, rekao je Krapac.
Klimatski je godina u Podravini bila povoljna pa poljoprivrednici priželjkuju da tako i ostane. Zaobiđu li ih vremenski ekstremi, ni rezultati neće izostati, piše HRT.