Aktivni vulkan na Antarktici izbacuje sićušne kristale zlata u vrijednosti od 6000 dolara dnevno.
Zvuči kao san, ali je istina na Antarktici s neba pada zlatna kiša. Ušuškan među ledenjacima, vatreni Mount Erebus je najjužniji aktivni vulkan na Zemlji i donosi malo topline usred smrznutog krajolika.
Prema studiji iz 2017. godine, zaleđeni kontinent ima 138 vulkana, od kojih je desetak aktivnih. S nadmorskom visinom od 3.794 metra, planina Erebus je najpoznatiji među njima.
Erebus je jedan od tri vulkana koji čine otok Ross, a navodno je eruptirao kada je otkriven 1841. godine tijekom putovanja kapetana Jamesa Clarka Rossa, koji je proveo važna magnetska istraživanja na Arktiku i Antarktici te otkrio Rossovo more i regiju Victoria Land na Antarktici. ‘HMS Erebus’ bilo je ime jednog od njegovih brodova.
Znanstvenici još uvijek promatraju vulkan kroz vulkanski opservatorij Mount Erebus i provode terenske kampanje u potrazi za ekstremnim oblicima života.
Najveće antarktičko naselje – polarna stanica McMurdo, kojom upravljaju Sjedinjene Države – nalazi se oko 25 kilometara južno od planine Erebus i nadomak je vulkana.
Satelitske slike vulkana otkrivaju jezero lave koje ključa najmanje od 1972. godine, navodi IFL Science.
Vulkan redovito izbacuje oblake plina i pare, a poznato je da izbacuje gromade djelomično rastaljenog kamena poznate kao “vulkanske bombe”.
Iako su vulkanske bombe uzbudljive, izboji plina koji raspršuju sićušne kristale zlata su ono što iznenađuje znanstvenike, koji procjenjuju da vulkan izbacuje oko 80 grama zlata dnevno – što vrijedi oko 6000 dolara.
Vulkansko zlato je pronađeno stotinama kilometara daleko od planine Erebus. Istraživači Antarktike otkrili su tragove zlatne prašine u okolnom zraku i do 1000 kilometara od vulkana, prenosi Nacional.