Kakvi se razgovori vode daleko od očiju javnosti? Na kakve je kompromise spreman HDZ? Što u pregovorima traži Domovinski pokret? Može li oporba skupiti 76 potpisa?
O tome su u HTV-ovoj emisiji “Otvoreno” govorili Berto Šalaj s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, politički analitičar i komunikacijski savjetnik Jerko Trogrlić i politolog Pero Maldini sa Sveučilišta u Dubrovniku.
Maldini je kazao kako su HDZ i DP stranke koje će najizglednije ostvariti vladu.
– Dok se u oporbi još uvijek traže tko će s kim, čini mi se da HDZ već ima pregovarački okvir. Najvjerojatnije je da će HDZ i DP ući u pregovore, a da li će iz njih izaći kao koalicijski partneri to će se tek vidjeti, rekao je.
Šalaj je kazao da mu se čini kako pravi pregovori još nisu niti počeli.
– Odluka HDZ-a i DP-a da formiraju pregovaračke timove znači početak pregovora. Vidimo da ne znamo tko sa strane SDP-a vodi pregovore i jesu li oni uopće počeli. Koalicija HDZ-a i DP-a mi se čini najizglednijim scenarijom, ali je daleko od toga da će se lako realizirati, kazao je.
Dodaje kako koalicija HDZ-a i DP-a ima 74 mandata te da za većinu trebaju još dva mandata.
– Hoće li to biti manjine? Kako će to biti kada DP ne želi SDSS, a manjine žele ići zajedno? Tu već imamo jedan problem, a drugi je u osobnom animozitetu između lidera. Vidjeli smo što su jedni o drugima međusobno govorili, kazao je Šalaj i dodao da nakon što to prebrode, na red tek stižu programski okviri, stvarna sadržajna pitanja o kojima moraju razgovarati.
– Dug je put pred njima, ne vjerujem u neko brzo formiranje koalicije, napomenuo je Šalaj.
– Meni se ponekad čini da je DP iznenađen svojom situacijom i kao da se nisu dobro pripremili, govori i dodaje kako ovaj scenarij za premijera nije jednostavan.
Na pitanje na koje kompromise je HDZ spreman, Trogrlić naglašava kako je za početak potrebno definirati što nitko od aktera ne može dozvoliti.
– HDZ si ne može dozvoliti deratifikaciju Istanbulske konvencije, Plenković si ne može dozvoliti da ide u Vladu bez manjina, a s druge strane DP ne može podnijeti SDSS u vladi, govori.
– Ova koalicija bi u ovom trenutku trebala predstavljati jedino što nas može dovesti do stabilne vlade, a ne do novih izbora, naglašava.
Na pitanje kako riješiti pitanje SDSS-a, Maldini je rekao kako, ako žele HDZ i DP ući u koaliciju da će se morati dogovoriti.
– Ideološko problemi će biti veći nego problemi pojedinih resora javnih politika, kazao je.
Dodaje kako bez manjina koje idu zajedno nema većine, osim ako bi se išlo na cijepanje, a to bi, kako kaže, bio veliki kompromis, što bi bilo loše, stoga što bi jedni bili više važni od drugih.
Trogrlić smatra kako DP nije homogen. Kako kaže, oni su kupili prepoznatljiva lica gdje god su mogli.
– Što se tiče Mislava Kolakušića, oni su procijenili da im je potreban, ali ne mislim da su mislili da će moći upravljati njime. Nitko osim dijela SDP-a ne želi nove izbore, ali oni se neće dogoditi, naglašava.
Ističe kako svaka vlada koja će se formirati bit će desnija i nestabilnija od zadnje dvije koje smo imali.
Maldini govori kako oporba zaziva anti HDZ-ovsku koaliciju, no kako kaže, kontradiktorno je da se u nju pozivaju i desne i lijeve stranke.
Što se tiče predsjednika Zorana Milanovića, kako kaže Šalaj, on je nepredvidljiv u političkom smislu.
– Priča o njemu kao mandataru i predsjedniku vlade je propala dijelom zbog jako lošeg rezultata na izborima, a drugim dijelom što su neke stranke koje su bile bliske rekle da će poštovati odluku Ustavnog suda, kazao je.
“HDZ i DP najizglednija koalicija”
Maldini naglašava kako su HDZ i DP najizglednija koalicija.
– Ako zapnu na ideološkim pitanjima to bi moglo rastegnuti period pregovora. Programska će se pitanja lakše riješiti. Desne stranke i ljevica će se teško dogovoriti, a vidimo da oni još nisu dogovorili ni pregovarače, a ni teme, kazao je.
Šalaj je rekao kako DP i HDZ idu u pregovore s najjačim timovima, pravi pregovori tek počinju, javlja HRT.