Nekoliko stotina Zagrepčana prosvjedovalo je ispred kompostane Čret-Zrinjevac na Maksimiru. Poručuju da se to područje guši u smradu i traže ukidanje dozvole kojom je omogućeno dovoženje većih količina kućnog biootpada.
Jedna od brojnih, možda i glavnih poruka okupljenih je “dosta je smrada u plućima grada”. Ono što je fascinantno je da ovdje transparente drže najmanja djeca, odrasli ali i starci, rekla je prilikom javljanja iz Zagreba novinarka HRT-a Ruža Ištuk.
Svi oni su, kako kaže – složni u tome da se zabrani dovoženje biootpada.
– Ne vjeruju gradonačelniku i žele zabranu napismeno. Govore “ne damo se trovati i nećemo mirovati”, kazala je.
– Dogodio se jedan manji incident. Najavljeno je da će izjavu dati Davor Bernardić, međutim – oni su ga otjerali i nisu dozvolili da išta kaže s pitanjem “gdje si bio dosad”, dodala je.
Uoči prosvjeda predstavnici Grada organizirali su obilazak rasadnika Zrinjevac za predstavnike medija.
– Jučer sam igrao stolni tenis s bratom i nisam mogao više igrati vani jer je to toliko smrdilo, rekao je Pavle, prosvjednik.
– Tu su škole, vrtići, susjeda mi priča da nije otvorila prozor mjesec dana. Što bih rekla, zlo i naopako, kazala je Mara Čulo, prosvjednica.
– Činjenično je stanje da dozvola nije izdana radi kalvarije na Jakuševcu, da dozvola nije izdana radi nevremena u Zagrebu, izdana je s namjerom da si gradonačelnik osigura poziciju za odlaganje otpada kako bi pokrpao rupe s lošim rješenjima u Zagrebu, rekla je Maris Špero, predsjednica Udruge građanske inicijative Maksimir Zagreb, javlja HRT.