Uskoro se mijenja Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, a Dnevnik Nove TV provjerio je što treba raditi ako hitno morate popraviti cijev ili ako želite ugraditi dizalo u zgradu.
“Ono što želimo posebno definirati to je održavanje zajedničkih dijelova zgrade i tu smo propisali kao što vidite dvije vrste održavanja.
Imamo izvanredno održavanje koje podrazumjeva hitne popravke, nužne popravke i investicijsko održavanje, međutim i hitni popravci podrazumjevaju suglasnost 20 posto svih vlasnika odnosno korisne površine zgrada”, rekao je Branko Bačić, ministar graditeljstva te dodao da je Ministarstvo definiralo i nužne popravke za koje je potrebno 33 posto ukupne korisne površine zgrade.
Gost Dnevnika Nove TV Zdravko Vladanović iz Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada Grada Zagreba prokomentirao je s novinarkom Sarom Duvnjak novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada.
“Nakon gotovo tridesetak godina čekanja, ovih dana se pojavio novi tekst Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Ovaj zakon ima niz novina. Uvodi se suvlasnička zajednica, zajednica suvlasnika, OIB…
Bitno je i naglasiti da je do sada za donošenje nekih odluka trebala natpolovična pedesetjednopostotna suglasnost suvlasničke zajednice, za neke i stopostotna. Sada dolazi do izmjene i uvode se kategorije hitnih radova i nužnih radova.
Hitni radovi su oni koje nije moguće odgoditi, primjerice kao prošlogodišnje olujno nevrijeme kada je trebalo hitno intervenirati. Potpisi će se u tim situacijama prikupljati retrogradno i provjeravat će se je li interveniranje zaista bilo nužno. Za njih je potrebno 20 posto suglasnosti suvlasnika.
Postoji i kategorija nužnih radova, koji su nižeg stupnja opasnosti i te situacije traže da se odluka donosi s 33 posto udjela glasova. Na taj način nije potrebno hitno raditi jer curenje, procurivanje, vlaženje u stanu, tada se može i mora pristupiti na pažljiviji način i prikupljati ponude i tehnička rješenja”, objasnio je Vladanović.
Dodao je i da se sve informacije o novome Zakonu nalaze na stranicama Ministarstva prostrog uređenja, graditeljstva i državne imovine te da svi u sklopu javnog savjetovanja koje traje do 20. ožujka 2024. mogu dati prijedlog što bi trebalo postati dijelom Zakona, piše dnevnik.hr.