Sjedenje može dovesti do zdravstvenih posljedica, ali za većinu ljudi cjelodnevno stajanje nije opcija.
Moramo sjediti kako bismo se uključili u glavne dijelove života, kao što su rad, učenje, večera s prijateljima i bavljenje našim hobijima.
Evo šest jeftinih načina da počnete ublažavati ukočenost i bolove u leđima uzrokovane prekomjernim sjedenjem.
1) Ostanite aktivni
Najbolji način da se suprotstavite vremenu provedenom u sjedećem položaju jest pomicanje tijela. Stručnjaci preporučuju ciljanje na 150-300 minuta tjelovježbe umjerenog intenziteta tijekom tjedna, uz dodatak vježbe otpora kako bi se suzbili nedostaci sjedenja, prenosi MBG.
Vježbanje bi trebalo varirati za različita tijela i potrebe. Najvažnije: trebalo bi biti ugodno. Trening yoge, vrtlarstvo, aerobik u vodi i plesanje…sve su to načini za postizanje dobrobiti vježbanja umjerenog intenziteta. Malo kretanja može puno doprinijeti; čak i 10 minuta može napraviti razliku.
2) Ojačajte svoj trup
Vježbanje dubokih prednjih mišića jezgre pomaže poduprijeti vaše trup dok sjedite. Snažno središte podupire vašu kralježnicu, smanjujući stres na intervertebralnim diskovima i zglobovima. Studija s 30 sudionika s bolovima u donjem dijelu leđa pokazala je značajno smanjenje boli i smanjenje umora mišića trupa tijekom sjedećih zadataka nakon petotjednog programa jačanja trupa.
3) Uključite pauze za kretanje
Istraživanja pokazuju da samo dva sata kontinuiranog sjedenja dovoljno da izazove neposredne štetne učinke, uključujući nelagodu u donjem dijelu leđa i smanjenu sposobnost rješavanja problema.
Ustajanje sa stolice svakih 30 minuta može spriječiti neke od ovih problema. Pauze mogu uključivati brzo istezanje cijelog tijela, trominutnu pauzu za ples ili koračanje dok razgovarate telefonom. Pokušajte uključiti duboko istezanje kukova kako biste ublažili bolne fleksore kuka.
4) Uključite mikropokrete
Mali pokreti u stolici mogu biti od pomoći ako redoviti odmori nisu mogući. Ako se osjećate umorno ili imate ograničenja u kretanju, podizanje na stolici može vam pomoći u ublažavanju pritiska i bolova. Uhvatite bočne strane sjedala, zatim ispružite ruke kako biste polako podigli stražnjicu sa stolca. Dok su vam stopala oslonjena na pod, ovaj položaj trebate zadržati samo nekoliko sekundi. Ova kratka rutina joge na stolici također može učiniti čuda za ukočenost.
5) Optimizirajte svoju stolicu i stol
Stolac bi vam trebao udobno poduprijeti leđa, dopuštajući stopalima da počivaju ravno na tlu, a koljena da budu u ravnini ili malo niže od vaših kukova. Kako biste smanjili naprezanje, monitor bi trebao biti u razini očiju, udaljen otprilike jednu duljinu ruke. Lumbalni oslonci, oslonci za noge i postolja za monitor isplativa su ulaganja ako provodite puno vremena za radnim stolom.
6) Vodite računa o svojim navikama sjedenja
Dok sjedite, povremeno skenirajte svoje tijelo radi držanja. Noge su vam stalno prekrižene? Sjedite li na jednoj nozi? Naginjete se na jednu stranu ili se spuštate prema radnom prostoru? Imate bolove? Ovo mogu biti znakovi da bi vam mogla koristiti prilagođena procjena ergonomije ili posjet vašem liječniku, prenosi N1.
Je li moguće biti ovisan o balzamu za usne? Evo što kažu stručnjaci