Zagrebačka Gradska skupština je nakon višesatne rasprave i uz oštro protivljenje oporbenih klubova podržala projekt izgradnje Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Zagreb na lokaciji u Resniku. Prihvaćena je studija izvedivosti, dok se o raskidu koncesijskog ugovora za pročistač otpadnih raspravlja.
Riječ je o prijedlogu gradonačelnika Tomislava Tomaševića o prihvaćanju sažetka “Studije izvedivosti za potrebe izgradnje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije” i podržavanju projekta izgradnje CGO Zagreb na lokaciji u Resniku, piše HRT.
Gradski zastupnici su, uz protivljenje oporbe, prihvatili i Tomaševićev prijedlog odluke o jednostranom raskidu Ugovora o koncesiji za Projekt infrastrukturnih objekata za potrebe izgradnje Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba.
Pročelnica za gospodarstvo Ana Pavičić-Kaselj istaknula je da je razlog raskida ugovora taj što se na lokaciji koja se nalazi pod koncesijom ne može početi ulagati u izgradnju CGO-a te zbog nadogradnje vodoopskrbne mreže i odvodnje otpadnih voda i izgradnje trećeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda, što se treba financirati iz EU sredstava a jedan od uvjeta za to je da korisnik bude javni isporučitelj, odnosno Vodoopskrba i odvodnja, a ne privatni koncesionar.
Trošak raskida koncesijskog ugovora kreće se od 38 do 230 milijuna eura.
Tomašević je rekao da se trošak raskida koncesijskog ugovora kreće od 38 do 230 milijuna eura, a na to postoje i operativni troškovi.
Računica je da je trošak manji od ostanka u ugovoru gdje bi kroz račune za vodu i kroz proračun građani trebali platiti do kraja isteka koncesijskog ugovora, odnosno do prosinca 2028. 420 milijuna eura. Istaknuo je da će Grad, ako ostane u koncesijskom ugovoru morati iz proračuna platiti investiciju trećeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda od 94 milijuna eura. Uvjeren je da je odluka o raskidu ugovora u interesu Grada.
Od oporbenih zastupnika jedino je Dejan Kljajić iz stranke Bandić Milan 365 u raspravi najavio da će podržati prijedlog Studije i projekt izgradnje CGO Zagreb jer ostaju dosljedni odluci koju su donijeli s koalicijskim partnerom HDZ-om u prošlom mandatu.
Nestranački zastupnik iz Kluba Mosta Trpimir Goluža rekao je kako je katastrofa na odlagalištu otpada Jakuševec u kojem samo pukim slučajem nije došlo do gubitka ljudskog života prenulo Tomaševića da na brzinu proba nešto napraviti, a zapravo da zavara javnost da je počeo nešto rješavati.
HDZ: Naš zeleni gradonačelnik pojma nema što napraviti s otpadom u Zagrebu
A u to da Tomašević CGO može izgraditi do 2028. ne vjeruje HDZ.
– Naš zeleni gradonačelnik pojma nema o tome što napraviti s otpadom u gradu Zagrebu, ustvrdio je predsjednik zagrebačkog HDZ-a i potpredsjednik Gradske skupštine Mislav Herman. Za Studiju izvedivosti kaže da je običan “reciklat” jedne stare studije koja je prepuna netočnih podataka i ne može biti provediva.
Tomašević mu je odgovorio da je Studija usklađena s nacionalnim planom za izgradnju CGO-a koji obavezuje Zagreb da izgradi CGO do 2028. Istaknuo je i da se postrojenje može financirati iz EU fondova ako za to postoji politička volja u Vladi, a ako bude bilo kakvog usporavanja predložit će da to sami financiraju.
Nestranačkom zastupniku Ivici Lovriću odgovorio je da je Zagrebačku županiju pitao da CGO bude u Ivanić-Gradu te su odgovorili da ne žele ni čuti za to, a niti nemaju to u prostornom planu.
Zastupniku Kljajiću zahvalio je na podršci ali i istaknuo da studija nema veze sa studijom pokojnog gradonačelnika Bandića koja je predvidjela spalionicu od 280.000 tona i nije uključivala kompostanu i sortirnicu u Resniku.
Tomašević je poručio da će napraviti CGO u Resniku do 2028. godine i nitko ih neće u tome zaustaviti.
– Od nas tražite da vam damo bjanko privolu da radite što god hoćete, to ne možete dobiti, rekao je Trpimir Goluža, Klub zastupnika Mosta.
– Nema šanse, rekao sam već, svako tko će usporavati, svako tko će opstruirati, javno ću prokazivati i nema šanse da povučem te točke s dnevnog reda, rekao je Tomašević.
SDP podržao Tomaševićev plan
Zamjera oporba gradonačelniku kako predložena studija ne nudi cjelovito rješenje, optužuju ga da je prepisana, i ne daje odgovore na sva pitanja, piše HRT.
– Kako je moguće da netko ozbiljan, a trebao bi biti ozbiljan onaj koji upravlja gradom nudi rješenje koje naprosto i dalje guta i sprema se za sve veće i veće troškove, rekao je Slaven Dobrović, klub zastupnika Domovinskog pokreta.
Skupštinski partner SDP podržao je Tomaševićev plan, ali zahtjeva da se odmah počne razmišljati i o gradnji energane u kojoj bi se spalio preostali otpad koji se neće moći reciklirati.
– Gdje bi takav jedan ostatak bio gorivo za energiju gdje bi za naše građane proizvodili toplinsku i električnu energiju i ako što to rade u Europi mi znamo da se 18 milijuna ljudi grije na energiju iz otpada a 15 milijuna dobiva struju, poručio je predsjednik Skupštine grada Zagreba, Joško Klisović, SDP.
Udruge protiv CGO-a u Resniku: Bit će to još jedno novo, gore smetlište
Više građanskih udruga u četvrtak se ispred zagrebačke Gradske skupštine usprotivilo gradnji Centra za gospodarenje otpadom u Resniku, a predsjednica Udruge za zaštitu okoliša Resnik Branka Genzić-Horvat rekla je da su osupnuti promjenama stavova gradonačelnika Tomaševića.
Odlučni smo da ćemo iskoristiti sve mehanizme protiv ovih nepotrebnih, neprihvatljivih i štetnih projekata Centra za gospodarenje otpadom (CGO) sa spalionicom u Zagrebu i bilo gdje, istaknula je Genzić-Horvat na konferenciji za medije ispred Gradske skupštine.
Zajedno s predstavnicima udruge Zeleni odred – Forum braniteljske udruge Vidra, Udrugom povrćara Zagreba i Zagrebačke županije, Povjerenstvom za prava pacijenata Zagreb, Građanskom inicijativom Stop spalionici Rebro, Udrugom Eko Zagreb i Krizni eko stožer Zagreb – izrazila je protivljenje izgradnji CGO-a u Resniku.
Prema ocjeni Genzić-Horvat, studija izvodljivosti dio je plana dugogodišnjeg nastavka izgradnje štetnog Centra za gospodarenje otpadom, a smatra kako je riječ o lošem i štetnom projektu u zdravstvenom, ekološkom, financijskom i ekonomskom smislu.
– Zastarjeli, štetan i loš projekt u svakome aspektu, zdravstvenom, ekološkom, financijskom, koji posljedično treba imati i spalionicu. Sve to na lokaciji u Resniku, bit će još jedno novo, gore smetlište. Jakuševec neće nestati, treba ga odmah zatvoriti, ali stvarati nešto još puno gore je apsurd, poručila je Branka Genzić-Horvat.
Predsjednica Udruge povrćara grada Zagreba i Zagrebačke županije Marina Galović naglasila je da u zoni budućeg CGO-a Resnik i energane djeluje neposrednoj blizini 40 OPG-ova.
– Smatram da gradonačelnik ovim nesmotrenim potezom ugrožava proizvodnju hrane, a u pandemiji se pokazalo koliko je to bitno za nas. Molim zastupnike da dobro razmisle kad budu dizali ruke žele li svježu, zdravu hranu ili CGO koji se može napraviti bilo gdje izvan Zagreba, a ne u pojasu proizvodnje i na vodnim bazenima, rekla je.
Genzić-Horvat je u ime okupljenih udruga najavila da su spremni na daljnje akcije protiv CGO-a, istaknuvši da imaju podršku drugih udruga diljem Hrvatske.
Zelena akcija protiv spalionice miješanog otpada
Udruga Zelena akcija ponovila je protivljenje izgradnji zagrebačke spalionice miješanog otpada, ocijenivši da je to rješenje preskupo i štetno, te poručila da postoje bolja rješenja poput izgradnje postrojenja za sortiranje otpada.
Spaljivanje miješanog otpada, čija je priprema predviđena u sklopu budućeg zagrebačkog Centra za gospodarenje otpadom (CGO), dovest će do velikih financijskih i okolišnih šteta koje se trebaju i mogu izbjeći primjenom boljih i dostupnih rješenja, poručili su predstavnici Zelene akcije ispred Gradske skupštine.
Na jučerašnju je sjednicu Skupštine upućen sažetak studije izvodljivosti za Centar za gospodarenje (CGO) otpadom u Resniku, a iz Zelene akcije upozoravaju da tom studijom njezin izrađivač, tvrtka Ekonerg, želi progurati spaljivanje otpada.
Zagreb treba donijeti Plan gospodarenja otpadom koji se neće temeljiti na neispravnim argumentima, već dokazano najboljim tehnologijama sortiranja i recikliranja otpada koje su primijenjene diljem Europe, izjavio je Marko Košak iz Zelene akcije.
Zelena akcija pozdravlja što je Grad Zagreb napokon krenuo u izgradnju postrojenja koja će omogućiti zatvaranje odlagališta Jakuševec. No, smatraju da pritom radi veliku grešku jer za obradu miješanog otpada razmatra samo opcije pogona koji pripremaju otpad za spaljivanje u cementarama, energanama, termoelektranama i drugim industrijskim postrojenjima.
Spaljivanje otpada donosi iznimne štete za okoliš i zdravlje, što je dokazano na brojnim primjerima u Hrvatskoj i inozemstvu. Sada se postavlja pitanje hoće li Zagreb ponoviti tuđe greške ili ih izbjeći odabirom boljih rješenja, poručio je Košak.
Od Grada zahtijevaju da za obradu miješanog otpada odabere moderno postrojenje visoke učinkovitosti sortiranja. Umjesto spaljivanja, iz otpada bi se izvlačile sirovine za reciklažu.
Ostatak bi se trebao koristiti u građevinskoj industriji, a minimalan dio bi se odlagao na odlagalište biološki neaktivne mase.
– Spaljivanje je izuzetno skupo, a bit će još skuplje jer EU uvodi porez za štetne emisije od spaljivanja, poručio je Košak.
Osniva se Dječji vrtić Sesvetski Kraljevec
Zastupnici zagrebačke Gradske skupštine u četvrtak su na sjednici prihvatili prijedlog gradonačelnika Tomislava Tomaševića o osnivanju gradskog Dječjeg vrtića Sesvetski Kraljevec.
Grad osigurava 360.000 eura za osnivanje i početak rada vrtića čije je sjedište u Sesvetama. Gradski zastupnici prihvatili su i prijedlog gradonačelnika o dodjeli pojedinačne državne potpore u 2024. u iznosu do šest milijuna eura URIHO-u – Ustanovi za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Prihvaćen je i prijedlog plana razvoja Grada Zagreba do kraja 2027. Riječ je o srednjoročnom strateškom dokumentu koji će definiranjem ključnih strateških odrednica odrediti smjer razvoja Zagreba te omogućiti korištenje sredstava iz EU fondova.
Vizija razvoja ostvarit će se kroz četiri prioriteta javne politike – zeleno i otporno gospodarstvo; društvena jednakost, kvalitetne i dostupne društvene usluge; učinkovito i održivo upravljanje prostornim i prirodnim resursima te zelena tranzicija i digitalna transformacija.
Gradska skupština prihvatila je i gradonačelnikov prijedlog po kojem će Grad Zagreb i Vodoopskrba i odvodnja sklopiti Sporazum o reguliranju međusobnih prava i obveza vezano za obavljanje poslova upravljanja djelatnosti urbane oborinske odvodnje na području Zagreba u razdoblju od 2024. do 2027.
Prihvaćen je i prijedlog predsjednika Gradske skupštine Joška Klisovića da Gradska skupština i gradonačelnik Tomašević u suradnji s Regionalnom energetsko-klimatskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), uz sudjelovanje udruga građana organizira međunarodnu konferenciju o važnosti energetske tranzicije i utjecaju klimatskih promjena na Grad Zagreb. Cilj konferencije je podizanje svijesti o važnosti energetske tranzicije i utjecaju klimatskih promjena.
Gradska skupština prihvatila je i prijedlog o podmirenju obveza Muzeju suvremene umjetnosti, kojemu se odobrava isplata od 528.000 eura. Prihvaćeno je i da Grad Zagreb kao zakupnik i Zagrebački velesajam kao zakupodavac, sklope Ugovor o zakupu poslovnog prostora za obavljanje edukacijsko – rehabilitacijske djelatnosti Dnevnog centra za rehabilitaciju djece i mladeži Mali dom-Zagreb.
Ugovor se sklapa od 1. siječnja do 31. prosinca 2028. uz ukupnu mjesečnu zakupninu u iznosu od 2.142,20 eura uvećano za PDV. Trideseta sjednica zagrebačke Gradske skupština koja je počela s radom u devet sati s dnevnim redom od 31 točke večeras je završila zasjedanje.
Gradska skupština je ranije u četvrtak nakon višesatne rasprave, i uz oštro protivljenje oporbenih klubova podržala projekt izgradnje Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Zagreb na lokaciji u Resniku. Gradski zastupnici su, uz protivljenje oporbe, prihvatili i Tomaševićev prijedlog odluke o jednostranom raskidu Ugovora o koncesiji za Projekt infrastrukturnih objekata za potrebe izgradnje Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba, piše HRT.
Smrdi, smrdi, užasno smrdi: Kakve se nepravilnosti događaju s biootpadom u Markuševcu?