Poljoprivrednici u Njemačkoj nastavljaju prosvjedovati jer je vlada najavila smanjivanje subvencija za poljoprivrednu industriju. Od preksinoć štrajkaju i strojovođe.
O tome prijeti li Njemačkoj gospodarska kriza i kakav će utjecaj prosvjedi imati na njemačko gospodarstvo, reporterka HTV-a Tamara Marković razgovarala je s Josipom Juratovićem, zastupnikom vladajuće Socijaldemokratske stranke u njemačkom Bundestagu.
– Pravo na štrajk imaju svi i kad poljoprivrednici štrajkaju s ogromnim traktorima to izgleda jako moćno. Na kraju krajeva i napravili smo ustupak poljoprivrednicima jer se u kabinetu zaključilo da ćemo im staviti porez na poljoprivredne tablice, što nismo sada učinili, ali neće više dobivati subvencije goriva u onoj mjeri u kojoj su do sada dobivali, rekao je Juratović.
Što se tiče željeznice, to je opet žuti sindikat pošto već postoji jedan tarifni sporazum, sad je u tijeku borba sporednog sindikata u željeznici koji isto želi svoju tarifnu borbu.
– I na kraju krajeva potpuno je normalno da u takvoj situaciji gdje se uskraćuju obećani novac na što smo prisiljeni kroz ustav, je normalno da svi idu na ulice i traže da budu pošteđeni što je više moguće. Ali to je normalno situacija koja je i u Francuskoj i u Španjolskoj i u Britaniji, rekao je.
Kako će stanje u Njemačkoj utjecati na zemlje s kojima ona posluje? Može li se ovakva situacija, ako potraje, preliti i na druge europske zemlje, primjerice na Hrvatsku?
– Pa ne, mislim da to nema veze s Hrvatskom na prvi pogled jer je to potpuno normalni proces. Uvijek kada se kreira proračun uvijek svi traže za sebe što više. Njemačka je stabilna. Njemačka privreda je sada čak i porasla. Na međunarodnoj ljestvici njemačka se privreda digla na treće mjesto u svijetu. Taj senzacionalistički pristup i na neki način i likovanje malo oko Njemačke nije uopće na mjestu, rekao je.
Njemačka ima stabilnu privredu, kaže Juratović, ima jaku agendu, sposobnu vladu koja logično da je pod kritikom, piše HRT.
– To je normalno, pod kritikom od opozicije, radikalna desnica pokušava sad uskočiti uz demonstrante na ovaj ili onaj način. Cijela situacija je po meni potpuno normalna koju sam u ovih 18 godina koliko sam u Bundestagu doživio i češće tako da me to ne bi zabrinjavalo. A ni Europu ne mora zabrinjavati, Njemačka i dalje ostaje privredna lokomotiva Europe i svih članica Europske unije, zaključio je.