Tim ih je posebno intrigirao prisustvo crva cijevi jer su odsutni s drugih mjesta koje su istraživali tijekom ekspedicije.
Znanstvenici su otkrili novo polje hidrotermalnih izvora na Galapagosu i to uz pomoć rakova Iako je tim koristio niz osjetljive opreme kako bi locirao moguću lokaciju, sve gušće populacije rakova iz porodice Munidoposis, poznatih kao squat lobsteri, na kraju su ih odvele do novog polja. Nalazi se na Galapagoskom srednjem grebenu (GSC), divergentnoj granici između Cocos i Nazca tektonskih ploča, otprilike 400 kilometara sjeverno od otoka Galapagosa.
Slijedeći ove blijedo bijele rakove, koji se okupljaju oko dubokomorskih izvora, otkrili su polje koje se proteže na više od 9,178 četvornih metara. Članovi posade nazvali su ga “Sendero del Cangrejo”, ili “Staza rakova”.
Istraživanje, koje je organizirao Schmidt Ocean Institute, provedeno je u istom području gdje je prvo polje hidrotermalnih izvora potvrđeno 1977. godine na istočnom dijelu GSC-a. Trenutno istraživanje provedeno je na zapadnom dijelu GSC-a.
Hidrotermalni izvori
U svijetu je poznato otprilike 550 hidrotermalnih izvora, od kojih je samo polovica vizualno potvrđena. Preostali su zaključeni iz kemijskih i temperaturnih potpisa u vodenom stupcu.
Hidrotermalni izvori nastaju kada voda prodire u stijenu morskog dna na rubu ploče, poput onog na GSC-u, ili na vrelim točkama, gdje magma izlazi na površinu na drugom području ploče. U oba slučaja voda se grije magma i ispire minerale iz okolne stijene. Toplina uzrokuje da voda izlazi prema gore, a zatim se izbacuje kroz pukotine u stijeni, često stvarajući tzv. dimnjake.
Kako bi pronašli izvor, tim je prvo počeo tražiti opću regiju gdje je 2008. identificirana kemijska anomalija. “Jedna od anomalija koje tražimo je leća vode s niskim sadržajem kisika”, rekla je suvoditeljica ekspedicije Jill McDermott, kemijska oceanografkinja s Sveučilišta Lehigh u Pennsylvaniji. “Kisik se potpuno uklanja cirkulacijom na morskom dnu. Dakle, voda koja izlazi na morsko dno ne sadrži kisik.”
Što su pronašli
Znanstvenici su pratili ovaj trag vode s malo kisika, bogate kemikalijama dok nije nestao – što sugerira da su blizu izvora.
Zatim su lansirali daljinski upravljani uređaj kako bi pregledali morsko dno i slijedili stazu rakova do samog izvora. Tamo su pronašli uspješan ekosustav jedinstveno prilagođen organizama koji su sada poznati kao tipični za okolinu hidrotermalnih izvora. “Bili su tu i divovski cjevasti crvi, dugi nekoliko metara. Bile su tu i vrlo velike školjke, ponekad nazivane školjkama tanjura za večeru, kao i dagnje”, rekla je Roxanne Beinart, biološka oceanografkinja s Sveučilišta Rhode Island koja je suvoditeljica ekspedicije, piše Klik.
Tim ih je posebno intrigirao prisustvo crva cijevi jer su odsutni s drugih mjesta koje su istraživali tijekom ekspedicije. “Moguće je da ono što ovdje vidimo predstavlja niz različitih faza sukcesije, gdje je jedno polje izvora dalje u svojoj sukcesiji, a crvi cijevi sada više nisu prisutni”, rekla je Beinart.