Zagreb je, čini se, napokon krenuo u borbu protiv urbanističkog kaosa odgovornog za stihijsko širenje grada posljednjih nekoliko desetljeća. Posljedice toga danas su brojne preizgrađene četvrti s malo javnih i ostalih sadržaja nužnih za kvalitetan život. Kako bi se spriječio daljnji sličan scenarij, izvan snage je stavljeno više urbanističkih planova.
Trn u oku gradske uprave projekt je Jarun Panorama ili takozvani mali Manhattan, u sklopu kojeg će na južnoj obali Save niknuti neboderi do 40 katova. Zbog već izdanih dozvola projekt se ne može zaustaviti, osim tužbom koja bi, procjenjuju u Gradu, bila preskupa, no zato će se intervenirati na susjednim česticama, čime se, tvrde, štiti javni interes.
– Može su ukratko reći da je taj Urbanistički plan uređenja (UPU) jedan triger, jedan okidač, da se onda svi slični UPU-i koji još nisu otišli korak dalje s lokacijskim i građvinskim dozvolama stave izvan snage, kazao je Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika.
Izvan snage stavljeni su planovi koji su dopuštali gradnju visokih nebodera. Njihovom revizijom problem pretjerane izgrađenosti prepoznat je na svim krajevima grada.
– Naslijedili smo situaciju da se u jednom razdoblju radilo jako puno urbanističkih planova uređenja koje su financirali privatni investitori. To im omogućuje zakon i nema ništa problematično u tome. Ali problematično je kada Grad propusti, a u tim je situacijama propustio šansu da definira šta je javni interes, istaknuo je Nikša Božić, ravnatelj Ureda za prostorno planiranje grada.
Nered koji se događao posljednja tri desetljeća sve je očitiji. Visoku cijenu plaćaju Zagrepčani svaki put kad upadnu u prometne gužve, usele se u naselje bez škole i vrtića ili kad javni gradski prijevoz kasni.
– Sad imamo kaos u prostoru, kazao je arhitekt-urbanist Luka Krstulović i dodao da ne postoje pravila igre te da nema adekvatnih mehanizama na koji se način osiguravaju privatni interes i javni interes.
Grad više neće biti talac toga. Zaustavit će stihijsku gradnju stambenih i poslovih kvadrata, i možda dati dozvolu za izgradnju i nekih drugih sadržaja, korisnijih zajednici.
– Mislim da je javni interes utoliko što smo stvarno detektirali da su to potencijalno problematični planovi, odnosno zahvati u prostoru i da ćemo ovakvim stavljanjem planova van snage na neki način to usporiti, dati si vremena da promislimo kakav je to razvoj Grada kakav želimo u budućnosti, naglasio je Božić.
Posljedice štete koja je učinjena osjetit će se još dugo. Iako gradska uprava nema čarobni štapić, zadnji je čas da se pokrene i Zagreb uvede u 21. stoljeće, piše vijesti.hrt.hr.









