Svi se rađamo s predispozicijom za neku bolest, a hoće li se ona očitovati ili ne ovisi o čimbenicima okoline
Brojne obveze i nedostatak slobodnog vremena donijeli su stres koji sa sobom nosi brojne posljedice. To posebno vrijedi za svakoga čiji posao uključuje dugotrajno sjedenje. Zbog toga je zdravlje ugroženo, a autoimune bolesti se sve češće javljaju, piše Mondo.
Profesorica i reumatologinja dr. Gorica Ristić za RTS je objasnila koje simptome ne smijemo ignorirati i kada je pravo vrijeme da posjetite reumatologa. Naglasila je da se svi rađamo s predispozicijom za neku bolest, a hoće li se ona očitovati ili ne ovisi o čimbenicima okoline.
“Neki veliki stresovi budu okidač da se ispolji naša bolest i nerijetko, nažalost, čak i pacijenti koji su u dugotrajnoj kliničkoj remisiji nakon nekog velikog stresa, gubitka posla ili smrti u obitelji dobiju recidiv koji je nekad bude čak agresivniji nego osnovna bolest”, rekla je dr. Ristić.
Autoimune bolesti u porastu
Prema njenim riječima, autoimune bolesti su u porastu, posebice posljednjih godina, koje su s jedne strane povezane sa stresnim načinom života, a s druge strane s boljom dijagnostikom i većim razmišljanjem vezanim uz to.
Poznato je da su sunce i ljetno vrijeme faktori rizika za ponovnu pojavu sistemskog eritemskog lupusa, jedne od najtežih autoimunih bolesti.
“Ljudi manje znaju da su sve naše upalne bolesti poput reumatoidnog artritisa, psorijatičnog artritisa i drugih povezane s povećanim kardiovaskularnim rizikom i da ti bolesnici većinom umiru zbog kardiovaskularnih bolesti, a ne zbog osnovne bolesti, tako da pretilost i ovaj suvremeni način života budu još nešto što doprinosi povećanom riziku, istaknula je dr. Ristić.
Ako vas zaboli, pocrveni ili vam otekne zglob i to ne prolazi nekoliko dana, javite se svom liječniku. Znak da se trebate obratiti reumatologu je simetričnost tegobe.
‘Terapija se nikako ne prekida’
“Većina ozbiljnih upalnih bolesti kreće se simetrično. Obje ruke, obje noge, oba koljena i tako dalje”, objasnila dr. Ristić i dodala da znak blage upale u zglobovima može biti bol koja se javlja prilikom rukovanja, tzv. bočni stisak šaka.
Većina autoimunih bolesti očituje se i promjenama na koži, pa ponekad dermatolozi prvi vide pacijente s ovim bolestima, prenosi Net.hr.
“Uvijek traže i našu konzultaciju jer su ishemijske promjene na koži i purpurne promjene prvi znak reumatske bolesti, kazala je dr. Ristić.
“Ako govorimo o pacijentima, recimo sa psorijatičnim artritisom, koji imaju izraženu psorijazu, oni isto jako lijepo reagiraju tijekom ljetnih mjeseci. Ono što bih voljela naglasiti, a što smo skoro imali prilike vidjeti gdje se prave greške, to je da se neki imunosupresivni lijekovi prekidaju tijekom ljetnih mjeseci. Znači, terapija za kronične upalne reumatske bolesti se nikako ne prekida dok to ne odluči liječnik s obrazloženjem”, rekla je dr. Ristić.