Opekline od sunca zaista ne bismo trebali olako shvatiti.
Pitate li dermatologe postoji li sigurno vrijeme za sunčanje, svi će vam reći da ga nema i da cijelo vrijeme treba nositi zaštitni faktor kako biste izbjegli opekline.
Svako tamnjenje kože predstavlja njezin pokušaj obrane, a svako crvenilo kože povećava mogućnost dobivanja melanoma kasnije u životu.
Najopasnije je ako izgorimo u adolescentskom razdoblju, a posebno su sunčeve zrake štetne za nježnu dječju kožu, piše N1.
Ako nam se ipak dogodi da izgorimo na suncu, kirurg Dragan Stojićević na svom TikTok profilu objasnio je što nikako ne smijemo raditi s kožom kada crvenilo nestane i koža se počne odvajati.
@draganstojicevic Šta se radi u ovim slučajevima? Kada izgorite na suncu
“Ni pod kojim okolnostima ne uklanjajte ovu kožu. Ako skinete tu kožu, može doći do infekcije, ožiljaka, hipo ili hiperpigmentacije”, kaže kirurg Stojićević.
“Ono što se radi u tim slučajevima je da se ta koža tretira kao opeklina, i to melemom koji se koristi za liječenje opeklina”, savjetuje kirurg i kaže da ako se višak kože počne odvajati, može se rezati sterilnim škarama.
“Najgori dio svega i cijele ove priče je da ako se dogodi opeklina s ovakvim odvajanjem kože, a to je opeklina drugog stupnja, životna šansa za dobivanje raka kože se povećava nekoliko puta”, zaključio je doktor u svojoj objavi.