Stranci mogu kupovati poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj. Istekao je moratorij, a prije toga cijena zemlje je porasla jer se očekivala velika potražnja. Istražili smo ima li je i zašto se s nestrpljenjem očekuje odluka o prodaji poljoprivrednog blaga Fortenove
Kad je žetva i nedjelja je radna! Urod nije zadovoljavajući kao ni cijene, a nisu sretni ni poljoprivrednici s ukidanjem moratorija za prodaju zemljišta strancima jer je zemlja sve skuplja.
“Svi očekuju da će stranci sad navaliti na naše njive. To se ipak neće dogoditi jer kod nas su njive katastarski neuređene i usitnjene. Možda će biti nešto jagme za velikim tablama, ali njih nema puno”, rekao je za RTL Danas Josip Tomičić iz Đakova.
Domaći poljoprivrednici više ne mogu pratiti rast cijena. U poljoprivrednoj komori objašnjavaju zašto ipak ne bi trebalo doći do velike rasprodaje strancima.
“Oni su već i do sada kupovali zemlju samo ne u fizičkom smislu, nego kao pravni subjekti. Mislimo da zemljište koje mi obrađujemo neće kupovati, ali definitivno su nas stavili u velike probleme. Kada se taj datum bližio, naše su prije tog dolaska datuma zemlje otišle dva pa čak i tri puta gore”, istaknuo je za RTL Danas Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
Hektar oranice u 2021. prosječno je koštao 3.600 eura, a prošle godine poskupio je za 38 eura. Za hektar pašnjaka prije dvije godine trebalo je izdvojiti 2.400 eura, a lani 225 eura više. Livade su jedine imale pad – 2021. koštale su 2.300, a lani su pojeftinile za 92 eura po hektaru.
Ivo Grgić iz Zavoda za agrarnu ekonomiku i ruralni razvoj Agronomskog fakulteta pojasnio je da se najveći porast očekuje tamo gdje će zemlja pridonijeti najvećoj proizvodnji.
“To bi bila Slavonija i Baranja. Međutim, to zemljište već tamo se nalazi u vlasništvu domaćih ili inozemnih kompanija, tako da ne vidim u ovoj godini veliki skok realiziranih cijena”, dodao je.
S nestrpljenjem se očekuje konačna odluka Fortenove o prodaji poljoprivrednih tvrtki koje u koncesiji imaju 32 tisuće hektara zemlje. Oko na njih svakako će baciti i strane tvrtke.
“Mogu i 10 vlasnika promijeniti, oni rade u miru 50 godina i to zemljište koriste. Za razliku od svih nas fizičkih osoba i OPG-a, nama su konstantno godinu po godinu produžavali zemljište”, ispričao je za RTL Danas Brlošić.
Kako bi barem nekako zaštitila zemlju od rasprodaje strancima, država je izmijenila Zakon o poljoprivrednom zemljištu. Tako prije isteka moratorija, na kontinentu sebi omogućila pravo prvokupa iznad deset, a u primorskom dijelu iznad jednog hektara, piše Danas.hr.