Curiosity Rover je otkrio da su dokazi prošlog života na Marsu možda izbrisani.
To je pitanje koje već dugo tjera ljudska bića… jesmo li doista sami u svemiru? Mars je često bio u središtu nagađanja o životu na drugim planetima. Bilo da se radi o znanstvenoj fantastici, prikazanoj u filmovima poput Rata svjetova ili čak popularnoj glazbi, Crveni planet već desetljećima zaokuplja našu maštu.
Sada, nove studije Curiosity Rovera (NASA-inog ‘istraživača’) mogle bi sugerirati da je u nekom trenutku svoje povijesti na Marsu možda postojao život, ali su dokazi o životu možda izbrisani.
Istraživanja se temelje na otkriću ‘mrha salamure’ na planetu, u biti superslane vode. Oni bi bili dovoljno jaki da učinkovito ‘resetiraju’ mineralne zapise na Crvenom planetu. Proces transformacije kemikalija u sedimentima naziva se dijageneza.
Zanimljivo otkriće
John Grotzinger, profesor geologije na Kalifornijskom institutu za tehnologiju, rekao je: “Iako dijageneza može izbrisati znakove života u izvornom jezeru, ona stvara kemijske gradijente potrebne za podržavanje života ispod površine, tako da smo stvarno uzbuđeni što smo ovo otkrili. ”
Dakle, iako je svaki potencijalni drevni život možda izbrisan s površine, još uvijek je mogao postojati ispod površine. Ali s podacima koje je dijageneza izbrisala, dokazi o drevnim Marsovcima mogli bi biti izbrisani.
Studije o vanzemaljskom životu, posebno o drevnom vanzemaljskom životu, često su pomalo nezgodne. Vrlo je lako zalutati u teorije zavjere o ‘drevnim vanzemaljcima’ koji pomažu ranim ljudima da naprave veliki skok naprijed.
Evo o čemu se radi
U stvarnosti, te teorije zavjere su upravo to i često se temelje na ksenofobnoj ideji da određene skupine ljudi nikako nisu mogle same izgraditi civilizacije. Unatoč tome, fascinantna je ideja da je Mars mogao podržavati život u nekom trenutku svoje povijesti. Još jedan dokaz da je to možda bilo moguće na Marsu je otkriće metana, piše Klik.
Na Zemlji, metan je plin koji nastaje organskim procesima, bilo da ga proizvode bakterije ili krave ili bilo koje druge biološke funkcije. Dakle, njegova prisutnost na Marsu prilično je uzbudljivo otkriće.
Curiosity Rover započeo je svoju misiju na Marsu prije devet godina. Rover je patrolirao površinom planeta, prikupljao zanimljive uzorke i slao podatke natrag na Zemlju kako bi ih znanstvenici analizirali. Moguće je da će se Rover vratiti jednog dana donoseći uzorke koje je prikupio kako bi se dublje ispitali.
Ali do tada, iako je svakako uzbudljiva, mogućnost ‘Života na Marsu’ ostaje zadivljujuća, ali još uvijek vrlo daleka mogućnost.
Nevjerojatno što su napravili Kinezi: ‘Da, nosi ljudsku posadu, stvarali smo ga 3 godine…‘