Povjerenje koje potrošači imaju u online organizacije nije u skladu s realnosti jer čak trećina njih doživjela je napad zbog kojih su njihovi podaci otišli u ruke kibernetičkih kriminalaca. Pokazuje to kroz svoje istraživanje za 2022. Thales.
U njemu je sudjelovala 21.000 odraslih osoba iz 11 zemalja na pet kontinenata, što jasno sugerira kvalitetan uzorak.
Porazno je i što su organizacije svjesne da više nije pitanje hoće li biti žrtvama napada nego kad će se to dogoditi. Svejedno, iako ih je 33 posto doživjeli neku vrstu napada, čak 82 posto korisnika ima povjerenja u online organizacije kad se radi o sigurnosti.
Ipak, 82 posto onih koji su bili žrtvama napada izgubilo je povjerenje i navelo da im se proživljeni napad odrazio na negativan način u životu. Potrebno je kazati i da su ovi podaci globalnih razmjera, no kad ih se postavi “lokalnije”, povjerenje varira.
Pa tako u Brazilu 95 posto korisnika ima povjerenje u online organizacije, njih 92 posto u Meksiku i 91 posto u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Najmanje povjerenja je pak u Njemačkoj s 23 posto i s po 20 posto u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Australiji.
Kad se podijeli povjerenje prema sektorima, financijski i zdravstveni su na prva dva mjesta, ali riječ je o svega 42 posto i 37 posto. Najmanje povjerenja korisnici imaju prema državnom sektoru s 14 posto te medijima i zabavnoj industriji u cijelosti s 12 posto.
Takve brojke nekako su očekivano, u smislu seciranja na sektore. Jer, dok su financijskii zdravstveni sektor sami po sebi postavljeni tako da na određeni način garantiraju sigurnost ili upozoravaju kako se zaštititi, državni sektor je česta meta napada pa ih samim time ima i podosta uspješnih. Mediji i zabavna industrija poznati su po nešto nonšalantnijem pristupu prema korisnicima, ali s vremenom će se to morati promijeniti, piše ictbusiness.info.
Obratite pažnju: Ovo su znakovi da je vaš mobitel ili računalo zaraženo virusom