Hrvatska liječnička komora (HLK) pod istragom je DORH-a zbog mogućih nepravilnosti kod izbora čelništva, ali i poslovanja, doznaje Hrvatska danas od izvora bliskih istrazi.
Naime, taj predmet otvoren je već nekoliko godina, ali su upućene požurnice iz DORH-a i očekuje se intenziviranje istražnih radnji.
Kako je Večernji list pisao prije tri godine, zagrebačko Državno odvjetništvo potvrdilo im je kako se provode državnoodvjetnički izvidi po pitanju izbora 2019. godine u Hrvatskoj liječničkoj komori. Odgovor DORH-a potvrdio je tada “šuškanja” kako komorski izbori, koji su bili dnevna tema i prerasli u aferu, imaju svoj nastavak u smislu provjere DORH-a.
“Očekivano je da iz državnog odvjetništva ne ulaze u detalje dok traju njihovi izvidi nakon kojih će, kako stoji u odgovoru, informirati javnost. Dotad se neslužbeno može čuti kako su u DORH po ovoj temi već ispitani pojedini svjedoci, a iz HLK su odgovorili kako nisu od državnog odvjetništva primili nikakvu obavijest vezanu uz, kako su pisali, navodne izvide o izborima u HLK”, objavio je 2020. godine Večernji list.
Aktualni predsjednik ove strukovne organizacije liječnika dr. Krešimir Luetić bio je jedan od kandidata na svibanjskim izborima 2019. nakon smjene njegova prethodnika dr. Trpimira Goluže koji se također kandidirao. Dr. Ada Barić Grgurević, dr. Miran Cvitković, dr. Matija Majić i dr. Hrvoje Tomasović bili su kandidati za šefa HLK koji su otvorenim pismom tražili obustavu tih izbora. Prve elektroničke izbore za HLK (i prve elektroničke izbore generalno u Republici Hrvatskoj) opisali su tada duboko kompromitiranima navodeći da je četvrtina članstva, tj. liječnika ostala bez prava glasanja.
Od 19.000 glasalo 5000
Podsjetimo, za elektroničko glasanje liječnici su morali imati aktiviranu elektroničku karticu i čitač, a druga opcija bilo je dopisno glasanje. Međutim, da bi glasali dopisno, morali su se prijaviti do određenog datuma tako da je na kraju, prema podacima HLK, od više od 19 tisuća birača, odnosno članova liječničke komore glasalo njih manje od pet tisuća. Reagiralo je i Ministarstvo zdravstva slanjem inspekcije koja u prvom navratu u Hrvatskoj liječničkoj komori nije nikog zatekla, a nalaz ponovljenog posjeta nije poznat. Sami liječnički izbori nalikovali su na političke pri čemu njihov kraj očito nije došao nakon svih svađa i optuživanja, inspekcija i priopćenja s obzirom na odgovor DORH-a, pisao je tada Večernji list.
No, kako doznajemo, istraga DORH-a je ovih dana ponovno intenzivirana, poslane su požurnice, a osim mogućih nepravilnosti u izborima, istražuje se i poslovanje HLK. Na meti istražitelja su i milijunski poslovi HLK vezani uz europske fondove.
Neki od liječnika ukazivali su i da je tvrtka Aorta d.o.o., koja je u vlasništvu komore i bavi se iznajmljivanjem apartmana, nelegalno osnovana, no zasad javnosti nisu poznati nalazi inspekcije.
Kako neslužbeno doznajemo, i Ministarstvo zdravstva zatražilo je od Ministarstva pravosuđa upravni nadzor nad HLK.
Dr. Tomasović: Nove šokantne spoznaje u radu HLK – pranje novca i nezakonito bogaćenje?









