U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici s poslovičnim kašnjenjem nakon 11 sati krenula je sjednica Vlade. Podsjetimo, Vlada je na zadnjoj sjednici donijela zaključak prema kojem trgovci cijene moraju vratiti na razinu od 31. prosinca 2022. godine i zadužila je nadležna tijela da provedu nadzor kretanja cijena nakon uvođenja eura. Premijer Plenković dao im je rok da to učine do danas.
Plenković je na početku zahvalio Tramišak i Paladini na doprinosu resorima. Najavio je predstavljanje Branka Bačića kao novog ministra graditeljstva, a Šime Erlića kao novog ministra EU fondova.
“Imali smo niz političkih sastanaka. U posjetu je bio g. Žigmanov, primili smo gđu Vojnić, u Zagrebu je bio i ministar vanjskih poslova Srbije g. Dačić. Otvorili smo relevantne teme u odnosima između Hrvatske i Srbije.
Imamo slučaj osmero državljana u Zambiji o čemu redovito govore ministar Piletić i Grlić Radman. Vidjeli smo da je jučer sud dobio odluku da se brane sa slobode. Hrvatska diplomacija je u kontaktu putem konzularnih službenika, pomažu našim državljanima. Nastavit ćemo s pružanjem pravne pomoći.
Razgovarao sam i s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim, iskazao mu podršku, dogovorili smo daljnju pomoć Ukrajini.
Kad je riječ o današnjim odlukama, osvrnut ću se na dvije – potpuru Sisačko-moslavačkoj županiji, osigurat ćemo dodatna 4 milijuna eura za Sisak i tri milijuna eura za Glinu vezano za oporavaka od potresa.
Predvidjeli smo posebnu točku vezano uz praćenje kretanja cijena od uvođenja eura. Vlada je prošli tjedan zadužila inspektorat da krenu u akciju. Cilj aktivnosti je identificirati subjekte koji su prilikom konverzije neopravdano podigli cijene i direktno išli na uštrb kupovne moći i nanijeli štetu. Danas će biti i informacija o praćenju kretanja cijena pa ćemo čuti od predstavnika inspektorata konkretne informacije. Kod subjekata kod kojih se utvrdi neopravdano podizanje cijena, ako ih u roku ne vrate, snosit će novčane kazne. Velik broj subjekata je odmah korigirao cijene na period od prosinca, to je dobar primjer.”
Uočimo li daljnje kršenje zaključka Vlade, imamo niz alata za zaštitu potrošača. Riječ je o mogućem vraćanju cijena na ranije razdoblje, ukidanje subvencija (regulirali smo znatno nižu cijenu struje)… Sve nadležne službe primaju velik broj pritužbi građana. Pozivamo ih da informiraju inspektorat, Poreznu upravu itd. o bilo kojim situacijama za koje vide da su u suprotnosti s jednostavnom matematičkom zamjenom cijena. Na europskoj se razini poduzimaju napori smanjenja stope inflacije, bitno je u tom kontekstu izbjeći neopravdano dizanje cijena čime se direktno smanjuje kupovna moć građana. Važna je društvena odgovornost i ponašanje koje nije profitersko”, piše N1.