Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Aktualno > Putin užasnut neočekivanim problemom: Sankcije je preživio, ali tržište ga je pokopalo!

Putin užasnut neočekivanim problemom: Sankcije je preživio, ali tržište ga je pokopalo!

10. siječnja 2023.
u Aktualno, Inozemstvo
Pljuska Putinu iz ruske republike: ‘Kako ćemo to objasniti našim biračima? Ovdje se radi o časti!‘

Screenshot: Youtube

Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Dok je zapadni ‘Brent‘ standard još na 78,57 dolara za barel, ruski ‘Urals‘ plaća se pola te cijene

Hoće li tržište na kraju biti zaslužno za slamanje Putinovog režima kroz drastično obaranje cijene ruske nafte, a ne pokušaji limitiranja cijene na internacionalnoj i pojedinim nacionalnim razinama? S obzirom da je tzv. barel ‘Urals grad‘ (standard mješavine ruske nafte) jučer na izvoznoj luci Primorsk na Baltičkom moru pao na samo 37,80 dolara, dok se globalni naftni benchmark Brent zadržao na 78,57 dolara, postalo je jasno da se zbiva nešto što se ne može objasniti dogovorom članica G7 da na međunarodnoj razini zabrani transport ruske nafte ako je kupljena po cijeni višoj od 60 dolara. Tzv. ‘Urals grade‘ predstavlja uvjerljivo najveći dio izvoza ruske nafte.

Prema tumačenju Gregory Brewa s Yalea, koji proučava povijest trgovine naftom, na pad cijene ruske ‘Ural‘ nafte uvjerljivo je najviše utjecao pad potražnje u Kini. Brew tumači kako ovakav pad cijene ruske nafte nije veliko iznenađenje jer „…reflektira mekše uvjete na cjelokupnom tržištu. Postoji neizvjesnost oko globalne ekonomije i oko kineske zero-covid politike“, piše Jutarnji.hr.

Ekspert s Yalea konstatira kako na cijenu ruske nafte i dalje dominantan utjecaj ima tržište, a trenutačno tržište karakterizira pad potražnje. Ne radi se o tome koliko Rusija povećava ili smanjuje proizvodnju nafte, niti to koliko Zapad jako želi sniziti ruske izvozne prihode, nego o odnosima na međunarodnom tržištu nafte. Ukoliko dođe do snažnog otvaranja Kine te povećanja potražnje, nema dileme da će u tom slučaju cijena ruske nafte iznova snažno rasti.

Ako ne dođe do brzog povećanja potražnje za ruskom naftom od strane Kine i Indije, režim Vladimira Putina suočit će se s drastičnim padom izvoznih prihoda što će im dodatno otežati financiranje rata u Ukrajini te uzrokovati niz unutrašnjih problema.

Prema pisanju Bloomberga, neizvjesno je kakva bi mogla biti reakcija Rusije ukoliko cijena ‘Urals grade-a‘ ostane na razini od 40-ak dolara za barel. Jedino što još mogu poduzeti jest smanjiti proizvodnju, kako bi podigli cijenu, ali je upitno mogu li time značajno povećati prihode na razinu koja jamči financijsku stabilnost Rusije.

Putin i njegovi suradnici vjerojatno su užasnuti činjenicom da uz svu razinu međunarodne geopolitičke napetosti, kakva bi inače trebala katapultirati cijenu nafte vrlo visoko, najednom imaju problem s – tržištem.

Iako su mnogi na Zapadu nakon početka sukoba u Ukrajini počeli prigovarati kako su tržišni principi na energetskom tržištu disfunkcionalni, lako bi se moglo dogoditi da će relativno brzo zaboraviti svoje antitržišne manifeste jer upravo odnos globalne ponude i potražnje počinje regulirati ono što nije uspio niz političara na maratonskim sastancima o limitiranju cijena, piše Jutarnji.hr.

PovezaneObjave

Grenland i Danska nakon razgovora sa SAD-om: Ostaju razlike. Formira se radna skupina
Aktualno

Trump uvodi povećane carine za zemlje koje su poslale vojnike na Grenland. Trajat će sve do kupnje tog otoka…

FOTO Milanović na filekima kod Debelog Šefa: Izbila svađa na mrežama. Je li trebao biti u Vukovaru? Zašto je darovao rakiju Dodikovog zeta?
Aktualno

Milanović svima dijeli savjete osim Putinu. Vidi se i da sve te velike misli u ove zimske dane zalijeva Djedovom rakijom iz Laktaša

Milanović poklopio Plenkovića: Kakvi su to strateški partneri Francuzi? Srbijancima prodali Rafale a nas nisu ni pitali…
Aktualno

Milanović: O budućnosti Grenlanda može odlučivati isključivo grenlandski narod

Bulj: Dok god Plenkovićeva Vlada plaća one koji šire mržnju prema vlastitom narodu – mi nećemo šutjeti
Aktualno

Bulj slavi konačnu pobjedu nad Stipom Mesićem: Može ga zvati elementarnom nepogodom i krivokletnikom

Pavliček smanjuje plaće i dotacije braniteljima. Zaposlio SDSS-ovku bez natječaja na lukrativno mjesto. Vraća li dug s izbora?
Aktualno

Pavliček smanjuje plaće i dotacije braniteljima. Zaposlio SDSS-ovku bez natječaja na lukrativno mjesto. Vraća li dug s izbora?

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
Barakude u skupini F: Poznat raspored drugog dijela EP-a u Beogradu
Sport

Beograd: Hrvatska pobijedila Rumunjsku i treba još dvije pobjede za prolaz dalje

Split: Muškarac koji je uznemiravao djecu na Mejašima priveden
Hrvatska

Policija privela 11 osoba na prvom Thompsonovom koncertu u Splitu zbog nošenja simbola i tekstova te izvikivanja riječi

Drugi dan SP-a i već bizarnost: Slovenija zabila 51 pogodak, igračem utakmice proglašen strijelac – jednog
Sport

Hrvatska teškom mukom slomila Gruziju na otvaranju Eura: Dramatična pobjeda u Malmöu

Strava u Slavonskom Brodu: Dvogodišnje dijete preminulo od posljedica opeklina. Dovezeno tek dan poslije ozljeda?
Hrvatska

Drama kod Zagreba: U dvorištu pokušao ubiti majku. Kasnije je u birtiji napravio show pa je uhićen…

Grenland i Danska nakon razgovora sa SAD-om: Ostaju razlike. Formira se radna skupina
Aktualno

Trump uvodi povećane carine za zemlje koje su poslale vojnike na Grenland. Trajat će sve do kupnje tog otoka…

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više