Berlin (dpa) – Njemačka vlada priprema trosmjernu razmjenu oružja koja će Ukrajini omogućiti da primi više težeg naoružanja, rekli su izvori za dpa, dok se kancelar Olaf Scholz suočava s više poziva da djeluje brže kako bi pomogao Ukrajini u borbi protiv ruskih snaga.
Zamjena je dio Scholzovog odgovora na kritike – uključujući vodstva u Kijevu, Poljske i njegovih političkih kolega – da se suzdržavao od opskrbe Ukrajini snažnijim oružjem.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki izjavio je u četvrtak da planira osobno reći Scholzu koliko je važno poslati teško oružje u Ukrajinu. Objasnit će Scholzu, rekao je, da je ovo prekretnica u europskoj povijesti.
“Zato im je važno dati streljivo i tešku opremu. Dvosmislena pozicija koju je Njemačka zauzela ovdje sigurno nije od pomoći”, rekao je u blizini Varšave.
Njemačka je peti najveći svjetski izvoznik oružja, ali tradicionalno ima restriktivnu politiku slanja oružja u zone sukoba.
Iako Berlin sada isporučuje velike količine oružja i streljiva izravno Ukrajincima, još nije odobrio isporuku tenkova ili ratnih zrakoplova iz Njemačke.
Planirano rješenje uključuje NATO partnera Sloveniju, rekli su izvori za dpa. Slovenija bi poslala veliki broj svojih borbenih tenkova T-72 u Ukrajinu; kako bi ih zamijenila, Njemačka bi zatim poslala Sloveniji nekoliko tenkova Marder i tenkova na kotačima Fox iz vlastitih zaliha.
Ministrica obrane Christine Lambrecht potvrdila je u četvrtak da će Njemačka obučavati ukrajinske vojnike kako koristiti oklopne haubice.
Međutim, haubice nisu dolazile iz Njemačke, već iz Nizozemske.”Tamo gdje možemo pružiti obuku, hoćemo”, rekao je Lambrecht.
Scholz je već pokrenuo drugu rutu za teže naoružanje da stigne do Ukrajine, nudeći Kijevu novac za naručivanje oružja od njemačkih proizvođača.
Međutim, popis raspoloživog naoružanja koje Kijev može birati ne uključuje tenkove, helikoptere ili veće topništvo.
Već pod stalnim kritikama oporbe, Scholz se u četvrtak suočio s više poziva iz redova vlastite koalicije za jasniju odluku o slanju tenkova.
Stručnjak za obranu Alexander Müller iz Slobodnih demokrata – najmanje koalicijske stranke – rekao je za dpa u četvrtak da “njemačka javnost ima pravo znati isporučujemo li teško oružje, kao što to rade naši partneri iz NATO-a. Do danas je linija njemačke vlade još uvijek nejasna.”
U međuvremenu, Njemačka je nastavila liječiti ozlijeđene pacijente iz ukrajinskih sukoba u objektima diljem zemlje.
Od početka rata liječena su 42 takva pacijenta, priopćila je u četvrtak federalna agencija za upravljanje katastrofama.