Mršavljenje i problemi sa snom teme su koje zanimaju (i muče) mnoge, a rješenje bi mogla ponuditi hibernacijska dijeta, kod koje se proces mršavljenja, kao što ime i kaže, pokreće tijekom noći, a ujedno vam pomaže da bolje spavate.
Ključno je pravilo hibernacijske dijete da prije spavanja uzmete jednu do dvije žlice meda, bilo u toplom napitku, u smoothieju ili ravno iz staklenke.
Dijetu je osmislio britanski farmaceut i nutricionist Mike McInnes, koji kaže da ona istovremeno djeluje na bolji san i mršavljenje jednostavno koristeći biologiju našeg tijela i surađujući s njom umjesto da radi protiv nje, piše Zadovoljna.hr.
Zapitajte se sljedeća pitanja:
Budite li se redovito tijekom noći?
Znojite li se noću?
Muči li vas refluks tijekom noći?
Budite li se usred noći jer morate ići na WC?
Osjećate li mučninu rano ujutro?
Budite li se iscrpljeni?
Je li vam ujutro grlo suho?
Imate li grčeve tijekom noći?
Osjećate li slabost rano ujutro?
Ako je vaš odgovor ‘da’ na ijedno od ovih pitanja, to može značiti da svoju jetru niste “opskrbili gorivom” potrebnim za njezin pravilan rad noću. Umjesto da sagorijeva masnoće i obnavlja mišiće, vaše tijelo proizvelo je veliki val hormona stresa dok ste spavali.
Med je odavno cijenjen zbog svojih terapeutskih svojstava. Autor hibernacijske dijete tvrdi da fruktoza i glukoza u medu tijelu daju gorivo koje mu je potrebno tijekom noći, a koje kontrolira ravnotežu razine šećera u krvi te potiče sagorijevanje masnoća.
Dok spavate, med će stimulirati rad jetre te umanjiti djelovanje hormona stresa koji otežavaju mršavljenje i spavanje.
No hibernacijska dijeta ne temelji se samo na medu. Za najbolje rezultate važno je pridržavati se zdrave prehrane, što podrazumijeva izbjegavanje procesuiranih namirnica, poput bijelog kruha, pizze, burgera, čipsa, piva i šećera te konzumiranje namirnica koje sadrže nutrijente važe za naš organizam, bez suvišnih aditiva.
Hibernacijska dijeta preporučuje dva ili tri treninga otpornosti tjedno. Za to ne morate ići u teretanu – i kod kuće možete koristiti lagane utege ili vrećice napunjene šećerom ili rižom kako biste odradili trening. I u jogi i pilatesu postoje vježbe otpora koje možete isprobati, piše N1.