Obrazovanje o hrani i prehrani trebalo bi započeti u vrtiću i nastaviti do odrasle dobi, tvrdi Alice H. Lichtenstein, znanstvenica i ravnateljica odjela za kardiovaskularnu prehranu u USDA Human Nutrition Research Center na Aging na Sveučilištu Tufts u Bostonu
“Mnoga djeca možda nisu upoznata s mnogim namirnicama ili odakle dolaze. Možda nemaju nikoga u životu tko bi ih podučavao o tome koja je zdrava hrana dostupna ili kako je pripremiti – nemaju svi te mogućnosti”, kaže ona.
Osnovne činjenice o prehrani i roku trajanja te dostupnosti različitih namirnica trebale bi se poučavati u ranoj dobi, a zatim bi se ti koncepti mogli ugraditi u stvarne scenarije kako djeca budu starija, kaže Lichtenstein. “Kad imaju saznanja oko toga koje sve informacije postoje, moći će donijeti bolje odluke kao odrasle osobe”, dodaje ona. Odbor je također preporučio da medicinski fakultet pruži više edukacije o prehrani budućim zdravstvenim djelatnicima.
Edukacija o nutritivnom sadržaju različitih namirnica dobra je ideja, ali čuvajte se dezinformacija na internetu, kaže Lichtenstein. Ako pročitate nešto o određenoj hrani ili prehrani što vam se čini “predobro da bi bilo istinito”, vjerojatno jest, kaže. Kada ste u nedoumici oko neke vrste dijete, razgovarajte sa svojim liječnikom. Razvijanje obrasca prehrane koji će vam uspjeti u početku može zahtijevati malo više posla, ali kada ga shvatite, lako može postati način života, kaže Lichtenstein.
Pronađite najzdravije opcije hrane koju redovito jedete. Odvojite vrijeme za usporedbu različitih namirnica u kojima uživate.
“Na primjer, ako volite jesti juhu ili krekere, pogledajte etikete kako biste pronašli izbore s nižim sadržajem natrija, dodanih šećera ili nezdravih masnoća.” Na internetu potražite nutritivne informacije o jelima za van ili gotovim jelima. Mnoga mjesta imaju nutritivne informacije za različite artikle. Općenito je pravilo – čak i za gotovu hranu ili hranu za van – što je manje obrađeno, to bolje. centarzdravlja.hr