6.5 C
Zagreb
Naslovnica Aktualno Otvoreno HRT-a: Sindikati bi mogli poslati COVID potvrde na preispitivanje na Ustavni...

Otvoreno HRT-a: Sindikati bi mogli poslati COVID potvrde na preispitivanje na Ustavni sud

Kako će od idućeg ponedjeljka funkcionirati sve ustanove u koje se neće moći ući bez COVID potvrde? Hoće li sustav biti spreman za testiranje svih radnika koji bez negativnog nalaza neće moći doći na posao? Sindikati najavljuju zahtjev za ocjenu ustavnosti uvođenja obveznih COVID potvrda. Hoće li biti prosvjeda?, pitanja su na Otvorenom HRT-a u utorak navečer.

Priprema od strane Stožera apsolutno nije dobro odrađena i mislim da smo u dogovoru sa Stožerom i s Vladom kao socijalnim partnerom mogli iznjedriti kvalitetno rješenje i pripremiti se za donošenje mjera, rekla je na početku emisije “Otvoreno” Iva Šušković, predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH, dodajući da je njihovo članstvo podjeljeno po pitanju cijepljenja.

– Najava da se od 4. siječnja neće moći dobiti Covid potvrda temeljem negativnog PCR testa već isključivo cijepljenjem, neki smatraju zastrašivanjem te svojevrsnom prijetnjom jer se neki kategorički odbijaju cijepiti, ističe.

Koliko smo daleko ili blizu odluci za 4. siječnja?

– To ovisi ponajprije o epidemiološkoj slici, ovisno o tome koliko smo procijepljeni, koliko su bolnice napunjene i koliko kapaciteta imamo. Kao i u smislu odbijanja razboritih i razumnih odabira. Na razini globusa koji se kreće u svemiru činjenica je da virus nestati neće, činjenica je da ćemo se i dalje s njim susretati. Vjerojatno će postojati i nove varijante virusa, a kakve će one biti, teško je reći i to zapravo nitko ne zna. Činjenica jest da imamo jako dobro sredstvo za zaštitu zdravlja, fokus treba biti na tome da ljudi koji su cijepljeni u 95 ili 90% slučajeva nemaju teški klinički oblik bolesti. Tomu trebamo stremiti, ističe Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja za medicinu rada Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Bubaš kaže da ne može niti potvrditi, ali niti odbaciti ideju da se od 4. siječnja više neće moći do Covid potvrda temeljenih na negativnom PCR testu, već samo na temelju preboljenja ili cijepljenja.

– Ono što je činjenica jest da je stjecanje imuniteta ono što nas vodi prema kraju epidemije. Ili ćemo se zaraziti pa preboljeti te steći imunitet ili odabrati cijepljenje kao neštetno štićenje zdravlja i stjecanje imuniteta. To su jedine dvije realne opcije koje nas vode iz epidemije, i ne samo nas već i cijeli globus.

Nada Lovrić, predsjednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, očekuje da će prvi dan u školama u ponedjeljak izgledati normalno.

– Očekujem procijepljen velik broj nastavnika, sada je već svjesno procijepljenih negdje iznad 62%, a procjenjujem da je do 10 do 15% onih koji su preboljeli. Ostali će ići na testiranje. Mi u Sindikatu smatramo da je cijepljenje pravo svakoga čovjeka, ali nam se čini da niti u jednom trenutku ne smije postati obveza. Ako bi imali Covid potvrde samo temeljem cijepljenja i preboljenja, ne biste više imali izbora.

Poručuju da bi ovo mogli poslati na preispitivanje na Ustavni sud.

– Ne zato da bismo propitali sve odluke Stožera, ali nam je bitno zbog zaštite naših članova. Neki odbijaju cijepljenje, imaju svoje razloge, strahove, osjećaju se da se na njih vrši pritisak. Vjerojatno će biti članova koji će biti pred izazovima sankcija od poslodavca, moramo naći način da ih zaštitimo.

Lovrić nema ništa protiv testiranja na koronavirus u školama, samo se boji hoće li to biti moguće organizirati.

– U sustavu nemamo toliko ljudi koji imaju otpor prema cijepljenju, mi smo ipak u struci koja se temelji na znanosti. Dobivamo mailove naših članova koji imaju otpor, ali sustav obrazovanja je specifičan, a vidimo i u korisničkom dijelu, nitko ne želi donijeti odluku da se djeca u srednjim školama cijepe. Zato i postoji otpor zašto uvesti covid potvrde ako ćete u razredu s 30 ljudi cijepiti samo jednoga. Ne vidim, laički, da li će ta moja potvrda ili potvrda nekog nastavnika zaštititi te učenike. Nastavnika ima puno. Tehnički nam je veći problem organizacija testiranja. Imamo zaposlenike koji rade od 8 do 4, ali najveći dio radi u različitim početnim vremenima. Imate razne situacije… Voljeli bismo znati što ako nastavnik odbije testiranje, hoće li se naći zamjena i hoće li se ona posebno platiti? Nemamo toliko dostupnih mjesta za testiranje. Radi se o testiranju dva puta tjedno. Puno je otvorenih pitanja, kazala je Lovrić.

Marija Bubaš odgovorila je protupitanjem na pitanje o cjepivu i njegovim nuspojavama.

– Jeste li pili danas nešto od analgetika? Evo ja jesam. Kada me nešto boli popijem analgetik, a svaki taj analgetik i ne razmišljam o tome, ima svoje nuspojave. Ajmo spomenuti paracetamol. Dajemo ga djeci, trudnicama i trošimo ga sami, a kao nije štetan. Nemamo pojma o tome da ima svoje nuspojave. Svima je normalno da se to može kupiti u ljekarnama i to nam je svima normalno i svi smo sretni da to možemo jer nam je nekada trebao. Djeca ga koriste kao sirup. Nuspojave od cjepiva su tako rijetke, vjerojatnije je da ćete osvojiti jackpot na lotu nego dobiti neku od teških nuspojava, a samo se o tome priča. Ne priča se o tome da je cjepivo sigurno i da je to pametan način stjecanja imuniteta. To je zapravo evolucijski strah, koji nas je spašava od životinja koje su napadale. Ali danas kada imamo mogućnost čitati i provjeravati informacije o cjepivu, onda je taj strah zapravo nerealan.

– Covid potvrde se u Njemačkoj ne uvode jednako svugdje, već se uvode ovisno o potrebama, ovisno o epidemiološkoj situaciji i ovisno o opterećenju bolnicama. U ovom trenutku, brojke u Njemačkoj su vrlo brzo krenule prema gore, traži se od ljudi potvrda da su cijepljeni, da su preboljeli ili imaju negativni PCR test. Tada mogu primjerice u teretane, frizeraje, ili nekakvih prostorima javne državne uprave, ističe Luka Čičin-Šain, voditelj Odjela za virusnu imunologiju u Helmholtz centru za infektivna istraživanja u Braunschweigu.

Dodaje da u Hrvatskoj nije problem uvođenja Covid potvrda već to što se prekasno uvode jer sada ima dnevno više od pet tisuća zaraženih.

– To je ozbiljan problem, otprilike 10% tih novoinficiranih nakon otprilike 2 tjedna završi u bolnici. Ovo je jedna situacija da su nam Covid potvrde prijeko potrebne, da dobijemo šansu da brojke gurnemo prema niže te da imamo manje ljudi koji će oboljevati i umirati od infekcije.

Imali smo dobar period tijekom ljeta za pripremu organizacije testiranja, ali to nije iskorišteno, govori Iva Šušković, predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH.

Bubaš odgovara da to nije točno da je tijekom ljeta testirano 14 milijuna ljudi i da joj se čini da se neće toliko testirati ljudi kada krenu nova pravila.

– Očito da mi imamo kapacitete koji su sada malo skriveni, ali su tu i opet će raditi u punom obimu kada to bude trebalo.

Čičin-Šain ističe da je u Hrvatskoj, koja ima nisku stopu procijepljenosti, ipak cijepljeno više od 50% odraslih cijepljeno.

– Ipak nismo stigli dovoljno daleko, izlaz ćemo imati onda kada ogromna većina ljudi bude imuna. To će se dogoditi ako će se ogromna količina ljudi cijepiti ili staviti glavu u torbu i čekati hoće li preživjeti ili ne. Rizici od cjepiva su 10ak tisuća puta manji od rizika od oboljenja. Kada se ljudi boje zbog cijepljenja, to je jedan iracionalan strah, svatko od nas se nečega boji. Ja dolazim u medije jer imam neko znanje o cjepivima i učincima, kako djeluje, kako se veže, koje stanice potiče, osjećam se prilično siguran da to nije neki problem za mene i članove moje obitelji. Sigurno ne bih to napravio da imam bilo kakvu drugačiju misao o tome.

Video je OVDJE

Sindikat policijskih službenika: Covid potvrde gube svoj smisao, osim da prave segregaciju određene skupine zdravih ljudi

Sindikat pravosudne policije Hrvatske zbog obaveznih COVID potvrda od Ministarstva traže odgodu njihove primjene

Najnovije

Još iz rubrike