Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Hrvatska > Šef službe za lov na dilere PNUSKOK-a: Balkanski narkokartel čine povezane grupe s ex-YU prostora

Šef službe za lov na dilere PNUSKOK-a: Balkanski narkokartel čine povezane grupe s ex-YU prostora

16. listopada 2021.
u Hrvatska
Šef službe za lov na dilere PNUSKOK-a: Balkanski narkokartel čine povezane grupe s ex-YU prostora
Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Policija je, u suradnji s USKOK-om, razbila još jedan veliki dilerski lanac kojim se iz Bosne i Hercegovine heroin dopremao u Hrvatsku.

Dražen Rastović, voditelj Službe kriminaliteta droga PNUSKOK-a, nije htio otkriti kolika je procijenjena vrijednost zaplijenjene droge. Tvrdi kako se treba govoriti o generalnoj prevenciji.

”Kad govorimo o cijenama takvog ilegalnog biznisa, onda ponekad stimuliramo potencijalne krijumčare i kriminalne”, rekao je Rastović.

Kaže kako se radi o još jednoj ćeliji balkanskog kartela koja se specijalizirala za krijumčarenje i preprodaju heroina, ali i drugih vrsta droga. Sada se zna da su u kontaktu s drugim tzv. ćelijama balkanskog narkokartela.

”Balkanski narkokartel čini niz ćelija, malih kriminalnih grupa, međusobno povezanih, s prostora bivše države, sastavljene od pojedinaca iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Crne Gore i Srbije, koji su se udružili. Komuniciraju, surađuju i bave se krijumčarenjem droga i pranjem novca”, kazao je Rastović.

Krim istraživanja u SAD-u i Europi pokazuju da su glavni ljudi s naših prostora. Istraživanja su pokazala da iako im je core biznis krijumčarenje kokaina, istovremeno su krijumčarili i prekursore heroina na Bliski istok i iz onog područja krijumčarili heroin za Europu. A uz put su krijumčarili i marihuanu iz Albanije.

”Hrvatska je mala. Novac se nalazi negdje drugdje. Najveća narko tržišta se nalaze negdje drugdje, u zapadnoeuropskim državama. Problem je što na ovom prostoru postoje snažna kriminalna udruženja i zločinačke organizacije”, rekao je Rastović.

Spomenuo je i primjer Velje Nevolje i primjene terora kod takvog biznisa, kao i sukob crnogorskih klanova gdje je ubijeno 50 ljudi.

”U Hrvatskoj bilježimo zabrinjavajuće trendove, ali kod nas je situacija relativno stabilna. Mi nemamo epidemiju ovisnosti o drogama, kod nas se droga još uvijek prikriveno prodaje. Kod nas se ne proizvodi droga, jer je proizvodnja te droge negdje drugdje sigurnija. Bilježimo povećanje uzgoja marihuane, prošle godine smo imali preko 217 slučajeva”, kazao je Rastović.

Tvrdi kako se policijske zapljenje povećale. 2012. bilo ih je oko 6000, sada ih je oko 11 000.

”Imamo hiper proizvodnju svih vrsta droga širom svijeta. Imamo i jako veliku potražnju za drogama. To je kriva medijska kampanja koja promovira trošenje droga kao jedan prihvatljivi stil života. Relativizira se problem”, smatra Rastović, piše RTL.

PovezaneObjave

Skandal u policiji: Iz sefa u Jastrebarskom nestali novac i dokumenti. Načelnik je posudio ključeve?
Hrvatska

Reketario čovjeka godinama. Onda je tražio i da digne kredit za njega. Tad je pozvana policija…

Teški Otrovanec: Policajci u Podravini zaustavili mrtvog pijanog zagrebačkog kolegu
Hrvatska

Drugi splitski Thompsonov koncert: Policija privela i osobu koja je pokušala potaknuti povik Za dom spremni…

Split: Muškarac koji je uznemiravao djecu na Mejašima priveden
Hrvatska

Policija privela 11 osoba na prvom Thompsonovom koncertu u Splitu zbog nošenja simbola i tekstova te izvikivanja riječi

Strava u Slavonskom Brodu: Dvogodišnje dijete preminulo od posljedica opeklina. Dovezeno tek dan poslije ozljeda?
Hrvatska

Drama kod Zagreba: U dvorištu pokušao ubiti majku. Kasnije je u birtiji napravio show pa je uhićen…

Jako pijana Slovenka autom udarila pješakinju Austrijanku. Obje su kažnjene
Hrvatska

Strava u Istri: Radno iskorištavao osobe narušenog zdravlja. Sav novac zadržao za sebe…

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
EPPO pokrenuo istragu protiv bivše saborske zastupnice Puljkovog centra: Dva su sporna projekta i gotovo 300 tisuća eura….
Aktualno

EPPO pokrenuo istragu protiv bivše saborske zastupnice Puljkovog centra: Dva su sporna projekta i gotovo 300 tisuća eura….

Čelnici Europe objavili zajedničku izjavu oko Grenlanda: Pripada narodu…
Aktualno

Postignut okvirni sporazum o Grenlandu: Četiri stupa dogovora SAD-a i NATO-a

VIDEO I Kolinda je skočila u hladni ocean na Antarktici: Kao reset na tvorničke postavke
Aktualno

VIDEO I Kolinda je skočila u hladni ocean na Antarktici: Kao reset na tvorničke postavke

Drugi dan SP-a i već bizarnost: Slovenija zabila 51 pogodak, igračem utakmice proglašen strijelac – jednog
Sport

Hrvatska teško poražena od Švedske: U drugi krug s nula bodova

Uhićen osumnjičeni za atentat na Charlieja Kirka: Trump potvrdio da je u pritvoru. Objavljeno je i ime…
Aktualno

Veliki obrat: Trump nakon razgovora s Rutteom odustaje od povećanja carina. Dogovor o Zlatnoj kupoli je na pomolu…

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više