Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Aktualno > Skupo gorivo tjera u nebo cijene proizvoda i usluga

Skupo gorivo tjera u nebo cijene proizvoda i usluga

20. rujna 2021.
u Aktualno
Gorivo će od utorka još poskupiti, evo koliko i kako se opravdavaju zašto je do toga došlo

Ilustracija

Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Hrvatska je u kolovozu zabilježila najvišu stopu inflacije u gotovo deset godina – cijene su porasle 3,1 posto u odnosu na kolovoz prošle godine, a viša stopa inflacije od 3,3 posto zabilježena je u travnju 2013. Inflacija nije posve domaći fenomen, nego je došla u Hrvatsku iz Europe na valu sve skupljih cijena nafte i goriva

‘Osim učinka baznog razdoblja, posljedica je to prelijevanja cijena sa svjetskih robnih tržišta, rastuće domaće i inozemne potražnje te konvergencije cijena prema europskom prosjeku, osobito usluga’, smatraju analitičari RBA banke.

Podaci prema namjeni potrošnje pokazuju da su na godišnjoj razini najviše porasle cijene prijevoza, za 9,9 posto u odnosu na kolovoz prošle godine. A kad poskupljuje prijevoz, tj. gorivo, ubrzo za njim poskupljuju sve druge vrste roba i usluga jer na tržištu gotovo da nema robe koju se u jednom ili više faza njenog postojanja ne preveze kamionom ili automobilom, ako gorivo već nije na neki drugi način uračunato u cijenu njene proizvodnje.

Vlasnik portala cijenegoriva.info Tin Bašić, koji prati kretanje njegovih cijena u maloprodaji u Hrvatskoj, kaže za Tportal da ako primjerice gledamo samo cijene benzina, one rastu u posljednjih sedam godina pa nas ne treba čuditi općeniti rast cijena:

‘Ako tome pribrojimo lanjski pad cijena uslijed lockdowna i rekordno male potrošnje, nije neko veliko iznenađenje to da je sve poskupjelo i da imamo nagli rast cijena.’

‘Osim toga, gospodarstvo je u velikom riziku od novog zatvaranja pa se cijene preventivno dižu, dok ima potrošnje. Veliki su problemi i u Kini zbog gužve u lukama, a cijene prijevoza jednog kontejnera skočile su i za više od 300 posto i to je isto jedan od velikih uzroka poskupljenja’, kaže Bašić.

Inflaciju, kaže, gore tjeraju i neki domaći faktori, primjerice potresi u Zagrebu i na Baniji, zbog kojih je praktički postalo nemoguće naći slobodne građevince pa su i oni podigli cijene te su samo jedan od faktora u lančanom fenomenu inflacije.

‘Ako nas je korona nešto naučila, to je da više ništa ne možemo prognozirati. Spremajmo se za najgore, nadajmo se najboljem. Imali smo i više stope inflacije i ona će se prije ili poslije normalizirati. Ako danas litru ulja plaćamo puno više nego lani ili prije nekoliko godina, smanjit ćemo potrošnju. Kad smanjimo potrošnju, smanjit će se i cijene te će proći i taj ekonomski ciklus, čiju je izmjenu ubrzala pandemija. Imali smo među ostalim deflaciju, jednako opasnu za gospodarstvo’, zaključuje Bašić u razgovoru za Tportal, prenosi N1.

PovezaneObjave

VIDEO Nobilo otkrio epske razmjere velike pljačke Tomaševića i njegove ekipe: Kako su izvukli milijune iz proračuna
Aktualno

Nobilo: Afera Hipodrom ide prema Tomaševiću. USKOK neće stati. Istražuje i druge gradske objekte uključujući Dom sportova

Rođeni ubojica Srđan Mlađan iz zatvora naručio likvidaciju pet osoba. Među njima i je supruga
Aktualno

Varaždin pod opsadom zbog sisačkog monstruma: Doveli ga na sud zbog novih optužbi

U 6 ujutro: Policija spriječila vozača autobusa da prilično pijan vozi djecu na izlet u Prag
Aktualno

Policija objavila pojedinosti užasa na Črnomercu: ZET-ovac oduzeo autobusom prednost motoristu. Motorista više nema

Sandra Benčić se rasplakala u Tvornici. Tomašević: Za sada sam zadovoljan ali pričekajmo
Aktualno

Mislite da je Tomašević rasturio Zagreb. Ne baš. Osvojio je 37 687 glasova – manje

Selak Raspudić: Kad Tomašević ode kupit ću karte njemu i upravi za Thompsona pa da se dobro zabavi
Aktualno

Može li Selak Raspudić pobijediti Tomaševića u drugom krugu u Zagrebu: Anketa kaže će biti velika bitka i da može

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
policija
Hrvatska

Tragična nesreća kod Zadra: Preminuo 58-godišnji vozač. 28-godišnjak uhićen

Na lokalnim izborima zanimljiva HDZ-ova lista: Srbin Četnik drugi
Hrvatska

Civljane: Nezavisna Sanja Bjelobrk izabrana za načelnicu. HDZ-u nije pomogao ni Četnik na listi

VIDEO Snažna Thompsonova poruka rukometašima: Ujedinili ste nas… Kuca jedno, hrvatsko srce
Život i zabava

VIDEO Počele pripreme za Thompsonov koncert na Hipodromu

Užas u Cerovačkim špiljama: Na neoznačenoj stazi pronađeno mrtvo tijelo
Hrvatska

Bosanac za volanom s 4.52 promila u krvi zaustavljen kod Donjeg Lapca – prijeti mu zatvorska kazna

Cesta duga dva i pol kilometra ruglo je ispod nedavno otvorenog mosta: “Gore imate ideju Hrvatske, a ovo dolje je prava Hrvatska”
Hrvatska

Potres kod Stona: Treslo se i u okolnim mjestima

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više