Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Gospodarstvo > Više od pola tvrtki kćeri splitskog škvera u blokadi, neke klize u stečaj, a vlasnik škvera Debeljak poručuje: To nije istina, riješit ćemo dugove

Više od pola tvrtki kćeri splitskog škvera u blokadi, neke klize u stečaj, a vlasnik škvera Debeljak poručuje: To nije istina, riješit ćemo dugove

17. lipnja 2021.
u Gospodarstvo
Više od pola tvrtki kćeri splitskog škvera u blokadi, neke klize u stečaj, a vlasnik škvera Debeljak poručuje: To nije istina, riješit ćemo dugove

Dnevnik.hr

Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Vari se i brusi na gradnji novih brodova Obalne straže u splitskom škveru. A ispod površine nalaze se financijske dubioze. Od 47 tvrtki kćeri splitskog škvera više od pola je u blokadi.

Prema podacima kojima raspolaže ekipa Dnevnika Nove TV o ovisnim društvima društva Brodosplit d.d., trenutno su u blokadi 24 društva.

Neke tvrtke klize prema stečaju, javlja reporter Mario Jurič.

“Ukupno je podneseno osam zahtjeva za stečajem nad tvrtkama kćerkama brodograđevne industrije Split”, rekao je Velimir Vuković sa Trgovačkog suda u Splitu.

O svemu je danas Dnevnik.hr htio razgovarati i sa sindikatom metalaca. Pred kamere nisu htjeli. Zavjet šutnje vlada i među radnicima Brodosplita

Državna ruka škveru je često pomagala. Voljela je tu navratiti i politička elita kojoj su bila puna usta hvale. Primjerice, ministar Banožić hvalio je brod obalne straže izgrađen u škveru. Škverske brodove hvale i drugi.

“Država je u raznim fazama podupirala ovaj brod jamstvima što je značilo da vjerujemo u ovaj projekt”, govorio je Tomislav Ćorić, ministar gospodarstva i održivog razvoja u ožujku ove godine.

A na upit Dnevnika Nove TV je li škver prokockao svu pomoć države, ista država odgovara: “Svi škverovi koji su dobili pomoć države to je zadnja prilika ako je prokockaju i kroz tu priliku ne pokrenu stvarno tržno osnovanu proizvodnju brodova isporuku brodova uz pomoć države mislim da perspektive nema”, rekao je Horvat.

Hrvatska brodogradnja Jadranbrod, kaže, na mjesečnoj bazi radi monitoring ne samo splitskog nego riječkog pulskog i trogirskog škvera. I dodaje: “Mislim da tu popusta benefita niti neće. Ako su brojke sukladne pozitivnom poslovanju idemo dalje ako tih problema ako nema perspektive morat će se donositi nepopularne odluke”.

Butković uvjerava da problemi u škveru ne mogu ugroziti gradnju mosta Ston i viadukta Prapratno koji idu za pristupne ceste Pelješkog mosta.

“Sljedeći tjedan će doći doprema te konstrukcije na gradilište. Ne vidim nikakve probleme u ovoj fazi izgradnje Pelješkog mosta”, kaže Oleg Butković, ministar mora prometa i infrastrukture.

Brodosplit je gigant čija sudbina utječe i na sudbinu stotina zaposlenih.

“To je političko pitanje država financira brodogradilišta koja su nekonkurentna. Njemu se to tolerira, država je odgovorna prema svojoj imovini, a mnoge je otjerala u zatvor što nisu bili odgovorni prema svojoj imovini”, smatra Dalibor iz Splita.

O problemima u škveru tražio se stav i ministarstva gospodarstva i gradonačelnika Splita Ivice Puljka. Komentar nisu dobili, no Jurič je razgovarao s vlasnikom Brodosplita Tomislavom Debeljakom.

Debeljak tvrdi da tvrtke nisu u stečaju niti prema njemu klize.

“Nije to istina. Nismo ni jednu firmu stavili u stečaj. Ne klize prema stečaju”, kazao je Debeljak koji kaže i kako su u koronakrizi zadržali kooperantske tvrtke koje nisu zaradile svoj novac, a nakon pet godina više ih nisu morali zadržati.

“Nikad nismo stavili ni jednu svoju firmu u tečaj. Tako i u ovim firmama koje imaju par promila našeg duga, trebamo im posuditi i riješti taj dio da krenu. Naša odluka je da zadržimo svih 2000 ljudi i do kraja 6. mjeseca riješimo im dugove”, rekao je Debeljak.

Na pitanje zašto radnicima kasne plaće Debeljak odgovara kako će plaće dobiti do kraja mjeseca.

“Do kraja mjeseca je plaća, to je zakon o radu, koji daje do kraja mjeseca. Mi pokušavamo između 15. i 25.”, kaže vlasnik Brodosplita.

Jurič ga je pitao i zašto se radnici boje stati pred kamere, a Debeljak misli da se nitko ne boji.

Objašnjava i zašto imaju 47 tvrtki kćeri. Debeljak kaže da brodogradilišta u svijetu nemaju uvjet da imaju 2000 zaposlenih i da imaju kooperacije.

“Mi nemamo problem da držimo 2000 ljudi”, rekao je.

Služe li tvrtke-kćeri da zadržite kooperante bez njihovih zasluženih primanja i pošaljete tvrtke u stečaj, pitao je reporter vlasnika Brodosplita, na što je dobio odgovor: “Niti jednom kooperantu nismo to napravili”.

Za prijave prema Ministarstvu kaže kako su to bila “reketarenja određenih ljudi”. “Ne da smo platili nego smo preplatili nekoliko milijuna kuna”, rekao je Debeljak i dodao da postoje dokazi.

Milijardu kuna od države dobio je prošli škver, kaže Debeljak i tim novcem sanirao prošle gubitke.

Brodosplit traži još jedan kredit od HBOR-a, a vlasnik kaže da u svijetu nema brodogradilišta koje ne prati država.

“Ne tražimo ništa što nemaju drugi, samo mrvice koje imaju drugi”, kazao je.

Jurič je Debeljaka podsjetio da su se hvalili s jedrenjakom, a završili s arbitražom i izgubili spor dok je država je dala jamstvo 12 milijuna eura.

“Država je dala samo 12 milijuna eura, a brod vrijedi preko 100 milijuna. Inače 80 posto minimalno daje država za bilo koji brod kad se gradi u svijetu”, tvrdi Debeljak i dodaje kako država to nije dala, a spor je izgubio onaj čiji je brod.

Ministar Horvat je rekao da je ovo zadnja šansa brodogradilištima da se pokrenu, ali Debeljak smatra da se njega to ne tiče.

“Ne vjerojatno nama, nego zadnja prilika Uljaniku i Trećem maju koji su izgubili, a mi ipak imamo jako postojan kapital”, zaključio je Debeljak, piše Dnevnik.hr

PovezaneObjave

Plenković: Zelenskom sam rekao da ne smije potpisati da je dao i centimetar teritorija
Aktualno

Plenković Francuzima otkrio svoju doktrinu za Hrvatsku i EU: Nuklearne elektrane. Više njih…

Fiskalizacija 2.0 donosi velike promjene i veliku zbunjenost: Korisnici su vjerojatno malo zbunjeni – ali bi trebali krenuti od sebe
Aktualno

Fiskalizacija 2.0 donosi velike promjene i veliku zbunjenost: Korisnici su vjerojatno malo zbunjeni – ali bi trebali krenuti od sebe

Afera Geodezija: Bivši pomoćnik ministrice kulture i bivši dekan među 29 optuženih za zlouporabu EU fondova
Aktualno

Afera Geodezija: Bivši pomoćnik ministrice kulture i bivši dekan među 29 optuženih za zlouporabu EU fondova

FOTO Anušić u Saboru o Temeljnom vojnom osposobljavanju: Svjedočimo porastu raznih vrsta ugroza
Aktualno

VIDEO Sabor izglasao državni proračun za 2026. Prihvaćeni i amandmani iz oporbe. Stvara se nova većina?

Mikulića i njegova kuma sumnjiče da su primili više od 100.000 eura mita . I meso…
Aktualno

Valja li se iza uhićenja Mikulića još puno veća i opasnija afera s puno većim mitom: Možda i ključni čovjek želi sve reći Uskoku

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
Hrvatska je doznala raspored na SP26: Protiv Engleske pred 93 tisuće gledatelja…
Aktualno

FOTO Službene cijene ulaznica za navijače na nogometnom SP26 su bezobrazno skupe. Za mnoge Hrvate to je nedostižno…

Plenković začudo nije govorio na francuskom ali je u Francusku poslao Milanovića: Neka ide tamo i kaže o Rafaleima…
Aktualno

Plenković začudo nije govorio na francuskom ali je u Francusku poslao Milanovića: Neka ide tamo i kaže o Rafaleima…

Konačno nešto pametno: EU briše zabranu benzinaca i dizelaša od 2035.; Ima još filozofije u svemu ali su na dobrom putu…
Aktualno

Konačno nešto pametno: EU briše zabranu benzinaca i dizelaša od 2035.; Ima još filozofije u svemu ali su na dobrom putu…

Slavonija: Petorica mladih ozlijeđeni u slijetanju autom s ceste
Hrvatska

Zagreb: Razbojnik opljačkao stranca vozača taksija

Pucnjava u Zagrebu: Više metaka u vrata i prozore ukućani nisu čuli?
Hrvatska

Razbojništvo na Peščenici: Trojica maloljetnika uhićena. Opljačkali stranog dostavljača i uzeli mu skuter

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više