Raos: Ne smijemo se ponašati kao da se teroristički napad ne može dogoditi u RH

Politički analitičar s Fakulteta političkih znanosti Višeslav Raos u Newsroomu je govorio o trenutnom stanju u državi, na koje snažno utječe epidemija koronavirusa.

“U suvremenoj državi u zapadnoj Europi javno zdravstvo, školstvo i mirovinski sustav najveći su tereti državnog budžeta. Problemi medicinskog sustava nisu samo financijski, ali jesu i financijski, piše N1.

Ovo u KB Dubrava samo je simptom toga. Ministar zdravstva je rekao da je spreman podnijeti odgovornost ako će trebati. Pucanje je sustava mogući pokretač da se dogodi i neka politička odluka. Možda dođe do drugačije politike u medicinskom sustavu”, rekao je Višeslav Raos.

Korupcija

Kazao je kako, nažalost, imamo kratko pamćenje kada se radi o korupciji.

“Domagoj Hajduković je otvorio zanimljivu temu koja se tiče iskoristivosti novca iz Fondova EU, ali i korupcije koja se u tom procesu javlja. Svi smatramo da ako je nešto europski novac – to je lišeno korupcije. Iz iskustva drugih članica koje polažu mnogo nade u Fondove za ruralni razvoj – to nije lišeno korupcije. Procedura je kompleksna, ima više stupnjeva kontrole, no treba vidjeti zašto se i tu događaju slučajevi nepotizma i korupcije.

Istraživanje Svjetske banke pokazuje koje se lampice pale kada javna nabava može biti koruptivna. Problem je što oni koji se natječu mogu biti u rodbinskoj vezi s nekim, imati informacije koje se tiču natječaja i time imati bolju startnu poziciju, te mogućnost da se bolje pripreme”, kazao je Raos.

Mi ne znamo saknkcionirati nasilje

Domovinski pokret smatra da ih se etiketira da su odgovorni za napad na Markovom trgu.

“Treba se pozabaviti strukturnim uzrocima tog događaja, a dio toga su politički akteri koji djeluju javno, i kroz medije, a čije djelovanje može dovesti do radikalizacije mladih.

Borba protiv ekstremizma ne smije biti poticaj vladi da se suzbija sloboda medija, govora i okupljanja. Ako zabranimo sve slobode – onda i te slobode gubimo”, rekao je Raos, te dodao kako je kvalifikacija DP-a deplasirana. “Ne mislim da je to opravdano”, rekao je.

Pojasnio je kako je mobilizacija oko DP-a bila dosta usmjerena protiv Andreja Plenkovića.

“U njega je uperen prst da je okrenuo HDZ na smjer kojim ne bi trebao ići. Iz Vlade je nakon napada išla interpretacija da je Plenković bio meta. Mi znamo da je to definitivno bio napad na Vladu, pucalo se po zgradi i policajcima. No Plenkoviću je to bio šlagvort da počne upirati prstom.

Priča je puno šira od par pojedinaca ili samo jedne stranke. Naše društvo ima puno frustracija i mnogo ljudi koji su spremni rješavati probleme nasiljem. Vršnjačko, obiteljsko, nasilje nad ženama… Naše društvo ne sankcionira adekvatno nasilje, pa ni ono političko”, rekao je Raos.

Kod nas su radikalne grupe jako rijetke prema informacijama iz akademskih i obavještajnih izvora, kaže on.

“U austrijskim medijima se može pročitati – mislili smo da se nama to neće dogoditi. Mi se ne smijemo ponašati kao da se takve stvari ne mogu dogoditi u Hrvatskoj”, rekao je Raos.

Gradska i nacionalna politika su isprepletene

Kazao je kako je nevjerojatno kako se uvijek prelijeva gradska u nacionalni politiku.

“To je neizbježno, jer ljudima je dozvoljeno da sjede i u gradskoj skupštini i u Saboru. Pritom nezaobilazno je da je Zagreb ogroman dio hrvatskog gospodarstva, pa se sve prelijeva.

Niz aktera iz različitih stranaka je nagrađeno zaposlenjima, poslovima s Gradom… Mi imamo niz poduzeća u Zagrebu koji imaju povlaštene uvjete rada, što onemogućuje poštenu tržišnu utakmicu”, rekao je Raos.

Peđa Grbin rekao da neće na gradskim listama nikoga tko je zaposlen u gradskim tvrtkama.

“To je hrabra izjava, vidjet ćemo hoće li se držati toga, jer bi to značilo da želi okončati korupcijske repove u SDP-u. To kratkoročno može značiti gubitak glasova, ali dugoročno im donosi na vjerodostojnosti – ako ih se ne bude moglo povezivati s takvim radnjama.

Birači u Zagrebu su tri skupine, apstinenti – nije ih briga, ne misle da mogu utjecati, potom oni kojima odgovara sadašnje stanje, te kritična skupina koja želi promjenu. No ta je posljednja skupina sastavljena od ljudi jako različitih svjetonazora”, kazao je Višeslav Raos.

Facebook Komentari