Sociolog o napadu na Markovu trgu: Velika većina ljudi pokušavala je vjerovati institucijama, ali su se razočarali

– Da se nekakva situacija prelomila na samom početku rata kada smo imali jednu veliku većinu koja je trpjela rat ili žrtvovala, a s druge strane jednu manjinu koja se naprosto dograbila položaja i koristila privilegije. Tu se naše društvo rascijepilo i više se ta dva razlomljena dijela nikada nisu sastala. Ono što je najgore, ljudi koji donose odluke više su se približili ovoj manjini koja je udaljena od nas građana, rekao je u emisiji “Studio 4” sociolog i znanstvenik Renato Matić.

Naglasio je da mladić koji je jučer pucao u policajca na Markovu trgu je gledao društvo oko sebe u kojemu naprosto nije našao svoje mjesto. Renato Matić je istaknuo da to nije izgovor, ali definitivno to nam se to događa da ljudi uzmu pravdu u svoje ruke.

Kazao je kako je mladić putem svojim objava telefonirao što će učiniti i to mjesecima prije. Dodao je kako su podrške i mladiću u Splitu prije deset mjeseci i ova podrška potpuno iste, te poručuju kako je vlast kriva za sve. Sociolog je kazao da u Hrvatskoj imamo nagomilane frustracije te da su alarmantne, ali ne iznenađujuće poruke podrške takvim slučajevima.

Matić je rekao da u Hrvatskoj ne liječimo uzroke naših društvenih bolesti. Kazao je da na društvenim mrežama treba uvesti osobni identitet te da svatko za svoje poruke treba snositi kaznenu odgovornost. Dodao je da je strašno da mlade osobe ne vide izlaz iz teške situacije.

– Mladi ljudi nisu dobili jasnu poruku da se isplati ostati, isplati živjeti, isplati učiti, isplati raditi pošteno. Naravno velika većina se neće prikloniti tom očajničkom potezu, ali dovoljno je i previše onih koji su naprosto otišli ispod radara i mogu se na ovaj način pojaviti, poručio je Matić.

Naglasio je kako je velika većina ljudi pokušavala vjerovati institucijama, ali su se razočarali. Dodao je kako su se sudski procesi trebali završili na neki jasan način te bi i to pomoglo ljudima da vide kako se ipak isplati raditi pošteno.

Uhićen otac napadača s Markova trga, policija objavila koje je oružje pronašla u njegovoj kući

Facebook Komentari